رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 600196

واشنگتن قرارداد یک میلیارد دلاری فروش تسلیحات به قطر را تایید کرد

ساعت24-دولت آمریکا با تایید قرارداد تسلیحاتی با قطرکه مدت‌ها به تعویق افتاده بود، هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) به ارزش یک میلیارد دلار به این متحد خاورمیانه‌اش عرضه می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از راشا تودی، وزارت امور خارجه آمریکا موافقت خود را برای این توافق اعلام کرد. این فروش شامل ۱۰ سامانه پهپاد پیشرفته، ۲۰۰ رهگیر پهپاد و تجهیزات مرتبط است.

قطر درخواست خود را برای خرید پهپاد از جمله پهپادهای دروگر MQ-۹ در سال ۲۰۲۰ مطرح کرد. علیرغم روابط نزدیک دوحه با واشنگتن، از جمله میزبانی از مقر فرماندهی مرکزی ایالات متحده و مرکز عملیات هوایی پنتاگون برای منطقه در پایگاه هوایی العدید، مقامات آمریکایی در تایید این معامله تعلل کردند. حتی در شرایطی که قطر میزبان هزاران پناهنده افغان بود و به خروج آشفته ایالات متحده از افغانستان در سال گذشته کمک کرد.

دولت شیخ تمیم بن حمد آل ثانی تلاش کرد تا پاسخ‌های روشنی از دولت بایدن در مورد آنچه که معامله پهپاد را متوقف می‌کرد، دریافت کند. پنتاگون با استناد به قابل اعتماد بودن قطر به عنوان یک شریک قابل اعتماد، موافقت این فروش را اعلام کرد، طبق گزارش رسانه‌ها در سال گذشته، مقامات وزارت خارجه آمریکا نگران بودند که سایر کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی از این اقدام عصبانی شوند.

عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر در سال ۲۰۱۷ روابط خود را با قطر قطع کردند و این کشور را به حمایت از تروریست ها متهم کردند. وزارت خارجه آمریکا گفت: فروش پهپاد از سیاست خارجی و اهداف امنیت ملی ایالات متحده با کمک به بهبود امنیت یک کشور دوست که همچنان نیروی مهمی برای ثبات سیاسی و پیشرفت اقتصادی در خاورمیانه است، حمایت خواهد کرد.

پهپادهای عرضه شده توسط ایالات متحده به قطر کمک خواهند کرد که زیرساخت های گاز طبیعی گسترده خود را نظارت کند و از حملات تروریستی جلوگیری کند. دوحه قصد داشت خرید را برای امنیت جام جهانی نهایی کند.

انتهای پیام

تازه‌ترین خبرها