رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 600253

توصیه‌ پلیس راهور به رانندگان؛ این نکات را در روزهای برفی و بارانی جدی بگیرید

ساعت24-رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا با اشاره به بارش برف و باران در جاده‌های برخی از استان‌های کشور توصیه‌هایی را به رانندگان ارائه کرد.

سرهنگ احمد شیرانی، با بیان اینکه برابر پیش‌بینی انجام شده از سوی سازمان هواشناسی در روزهای پنجشنبه و جمعه شاهد بارش برف و باران در برخی از جاده‌های کشور خواهیم بود، گفت: در حال حاضر نیز بارندگی‌ها در برخی از محورها آغازشده است. بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته امروز در برخی از جاده‌های استان‌های گیلان، مازندران، اردبیل، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی، کردستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی شاهد بارش باران و در ارتفاعات و گردنه‌ها شاهد بارش برف خواهیم بود.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی اولین توصیه به رانندگان عزیز پرهیز از سفرهای غیرضروری است. همچنین لازم است افرادی که مهارت کافی برای رانندگی در جاده و به خصوص شرایط برفی و بارانی را ندارند از نشستن پشت فرمان پرهیز کنند. توصیه بعدی همراه داشتن زنجیرچرخ و استفاده از آن در محورهای برفگیر است.

شیرانی با تاکید بر اینکه رانندگان حتما باید از سالم بودن سیستم گرمایش خودرو و برف پاک کن مطمئن شوند، گفت: در هنگام بارندگی حتما باید از برف پاک‌کن در سرعت مناسب استفاده شود، چرا که هیچ چیز برای یک راننده دید کامل از مسیر مقابل نیست و در واقع هرچقدر دید رانندگان به اطراف خودرو و جاده بیشتر باشد، آنها آمادگی بیشتری برای واکنش نشان دادن و کنترل بهتر خودرو خواهند داشت.

به گفته رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا، برف پاک کن خودرو اساسی‌ترین نقش را در حفظ دید راننده به جاده دارد، متاسفانه برخی از رانندگان، همواره سعی در استفاده حداقلی از برف پاک کن دارند و تا زمانی که دید جلو به صورت صد درصدی از دست نرفته باشد، برف پاک کن خودرو را روشن نمی‌کنند که این اقدامی غلط و خطرناک است.

وی ادامه داد: استفاده از سیستم تهویه خودرو برای جلوگیری از بخار شیشه ها و یا استفاده از اسپری ضد بخار شیشه نیز بسیار حائز اهمیت است.

شیرانی با بیان اینکه لازم است رانندگان به توصیه‌ها و هشدارهای ماموران پلیس توجه کنند، گفت: زمانی که انسداد یک مسیر به دلیل برف و کولاک اعلام می‌شود، لازم است رانندگان حتما به این هشدارها توجه کرده و از مسیرها و دسترسی‌های فرعی برای تردد از همان محدوده یا دسترسی به محور مسدود شده استفاده نکنند. متاسفانه بسیاری از موارد در راه ماندگی ناشی از عدم توجه به انسداد مسیر است.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از رانندگان خواست که در هنگام بارش برف و وقوع کولاک حتما چراغ خودروی خود را روشن کنند. همچنین در هنگام بارش برف و باران اولا با سرعت مطمئنه رانندگی کرده و ثانیا فاصله طولی مناسب را با خودروی مقابل حفظ کنند.

وی از رانندگان و مسافران خواست که حتما از پر بودن پاک بنزین خودروی خود مطمئن شوند. لباس گرم و خوراک برای طول مسیر نیز به همراه داشته باشند.

شیرانی گفت: ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی نیز از آمادگی لازم در این خصوص برخوردار هستند و از مردم نیز می‌خواهم که همکاری لازم را با ماموران پلیس داشته باشند.

تازه‌ترین خبرها