رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 600257

مقام‌های سانفرانسیسکو اجازه استفاده از ربات‌ را به پلیس این شهر دادند

ساعت24-مقام‌های شهری در سانفرانسیسکو به پلیس این شهر این امکان را دادند که از ربات‌های بالقوه کشنده و کنترل‌شونده از راه دور در مواقع اضطراری استفاده کنند.

به نقل از نیویورک پست، این اقدام به افسران پلیس اجازه می‌دهد تا در مواقعی که خطر جانی قریب‌الوقوع مردم عادی یا پرسنل پلیس را تهدید می‌کند و استفاده از اقدامات جایگزین برای کنترل و مهار وضعیت میسر نیست، از ربات‌های قاتل استفاده کنند.

هیات ناظران شهر سانفرانسیسکو با ۸ رای موافق در برابر ۳ رای مخالف به تصویب این سیاست بسیار بحث‌برانگیز رای مثبت دادند.

رافائل مندلمن یکی از ناظرانی که در این جلسه رای‌گیری حضور داشت، گفت: هیچ یک از ربات‌های پلیس در سانفرانسیسکو به سلاح گرم مجهز نخواهند شد اما در شرایط فوق‌العاده خطرناک و وخیم، می‌توان از این ربات‌ها به عنوان ابزار کشنده استفاده کرد.

او در توییتر نوشت: طبق این سیاست، اداره پلیس سانفرانسیسکو (SFPD) مجاز است از این ربات‌ها برای اعمال نیروی مرگبار در شرایط اضطراری و بسیار محدود استفاده کند، زمانی که خطر جان باختن مردم عادی یا افسران پلیس قریب‌الوقوع است و استفاده از این ربات‌ها بر هر گزینه دیگری دارای ارجحیت است.

مندلمن یکی از هشت ناظر شهری بود که پشتیبان سیاست استفاده از ربات‌های قاتل با توجه به محدودیت‌های معقول در نظر گرفته شده برای استفاده از آنها بود و به آن رأی مثبت داد اما سه نفر از جمع ۱۱ ناظر شهری، به این موضوع رأی منفی داده و درباره اینکه چگونه این سیاست جامعه را در معرض خطر قرار می‌دهد، هشدار دادند.

هیلاری رونن یکی از ناظران مخالف استفاده اداره پلیس سانفرانسیسکو از ربات‌های قاتل، تصویب این طرح را موضوعی ناشی از کوته‌فکری، خطرناک و ناراحت‌کننده خواند و گفت: این فراتر از ناامیدی است که هیات نظارت به پلیس سانفرانسیسکو اجازه دهد ربات‌های مسلح را علیه انسان‌ها به کار بگیرد. تنها سه نفر از اعضای هیات نظارت به وضوح با این موضوع مخالفت کردند. روح سانفرانسیسکو که من همیشه آن را تحسین کرده‌ام، امروز در حال گریستن است.

همچنین شامن والتون رئیس هیات نظارت شهری که به این پیشنهاد رای منفی داد، گفت: من ضد پلیس نیستم ولی طرفدار رنگین پوستان هستم.

وی افزود: به طور مداوم از ما خواسته می‌شود تا کارهایی را به نام افزایش تسلیحات و فرصت برای تعامل منفی بین اداره پلیس و رنگین پوستان انجام دهیم. این فقط یکی از آن کارهاست.

کانی چان یکی دیگر از ناظرانی که به این طرح رای مثبت داد، گفت: من نگرانی‌های مربوط به استفاده از ربات‌های قاتل را درک می‌کنم، اما طبق قانون ایالتی ما ملزم به تأیید استفاده از این تجهیزات هستیم و قطعا بحث آسانی نیست.

این پیشنهاد روز چهارشنبه اصلاح شد تا مشخص شود که افسران پلیس تنها پس از امتحان کردن روش‌های جایگزین یا تاکتیک‌های کاهش تنش می‌توانند از این ربات‌ها استفاده کنند. اداره نظارت همچنین تعداد افسران بلندپایه که مجوز استفاده از این ربات‌ها به عنوان گزینه مرگبار خواهند داشت را محدود خواهد کرد.

به گفته مقامات محلی، اداره پلیس سانفرانسیسکو در حال حاضر دارای ۱۲ ربات است که آنها را بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ به دست آورده و برای ارزیابی بمب‌های کارگذاشته شده یا فراهم آوردن قدرت دید کافی در موقعیت‌هایی که دارای دید کم است یا در نقاط کور واقع شده‌اند، استفاده می‌شوند و تا به حال هرگز برای عملیات انتحاری و کشتن افراد از این ربات‌ها استفاده نشده است.

یک قانون ایالتی که امسال اجرایی شد، اکنون ادارات پلیس را ملزم می‌کند تا برای استفاده از تجهیزات دارای درجه نظامی مانند ربات‌ها تأییدیه بگیرند.

موضوع استفاده از این ربات‌ها در اداره پلیس سانفرانسیسکو باید برای دومین بار در جلسه هفته آینده به رای گذاشته شده و به تصویب برسد و قبل از تبدیل شدن به یک قانون شهری، باید توسط شهردار این شهر نیز تصویب شود.

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها