ساعت24-رییس جهاددانشگاهی در چهارمین پیش نشست تخصصی همایش ملی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با تاکید به اینکه با برگزاری دوره‌های مهارتی و کارآفرینی در دوران خدمت نظام‌وظیفه می‌توانیم سربازان را به آینده امیدوار کنیم گفت: سربازان این دوره‌ها را به‌عنوان فرصتی برای اشتغال در آینده ببیند.

به گزارش ایسنا، دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی در این پیش نشست تخصصی که صبح روز یکشنبه 13 آذرماه در دفتر مرکزی این نهاد با حضور معاون جوانان وزیر ورزش، مشاور عالی فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی نیروهای مسلح با موضوع اشتغال مؤثر کارکنان وظیفه برگزار شد از دوره‌های مهارتی و کارآفرینی در دوران خدمت نظام‌وظیفه به‌عنوان فرصتی برای اشتغال در آینده نام برد.

رییس جهاددانشگاهی بابیان اینکه درگذشته این تصور بود که دوران سربازی فقط به دوره‌های نظامی اختصاص دارد ادامه داد: اما با ارائه این آموزش‌ها، آنها مهارت‌های زندگی را فرامی‌گیرند.

وی بابیان اینکه جهاددانشگاهی دارای تجربیات ارزشمندی درزمینه برگزاری دوره‌های آموزش کارآفرینی است ادامه داد: یادگیری پله اول ترقی است و افراد به‌واسطه آموزش و یادگیری انگیزه پیدا می‌کنند.

دکتر مسلمی نائینی بابیان اینکه خوشبختانه مباحث دوره‌های مهارت‌آموزی سربازان به‌خوبی طراحی‌شده است افزود: به‌طور مثال آموزش سواد رسانه‌ای که این روزها اهمیت آن را در جامعه می‌بینیم از این جمله آموزش‌هاست. همچنین  بحث‌های حقوقی و مالی که برای راه‌اندازی کسب‌وکار مفیدند به سربازان آموزش داده می‌شود.

رییس جهاددانشگاهی با اشاره به اهمیت نیروی انسانی و بیان اینکه دلیل موفقیت کشورهای پیشرفته نیروی انسانی آن‌هاست افزود: امیدوارم با تلاش‌های انجام‌شده،دوران سربازی تبدیل به خاطرات خوبی برای سربازان شود و این دوره‌های فرصتی برای  ورود به بازارکار در آینده باشد.

نیاز به مهارتی داریم که نفع کل جامعه در آن دیده شود

دکتر یامین پور نیز در این مراسم با بیان اینکه خداقوت عرض می‌کنم خدمت جهاددانشگاهی که بار اصلی این مأموریت و زحمت بر دوش این عزیزان است گفت: بر اساس گزارش‌ها هزاران جوانی که در دوران سربازی هستند از این آموزش‌ها بهره‌مند می‌شوند.

معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: آن چیزی که به‌عنوان مهارت در کشور در حال آموزش دادن است و آن چیزی که فهمیده می‌شود تا حدود زیادی تحت تأثیر مباحث نئولیبرالیسم است، یعنی اساساً ایده موفقیت فردی و پیشینه کردن نفع شخصی در نظر گرفته می‌شود.

دکتر یامین پور بیان کرد: این نگاه به چیزی به‌عنوان جامعه اعتقاد ندارد و جامعه را مجموعه افراد می‌داند. اما ما کاملاً متفاوت به این موضوع نگاه می‌کنیم و بخشی از مشکلات کشور نیز ناشی از این اتفاق است که افراد با ایده‌های پیشینه کردن نفع شخصی پیوندهای اجتماعی را زیرپا می‌گذارند.

وی با بیان اینکه نیاز به‌نوعی مهارت داریم که تولید نفع جمعی برای کل جامعه و خیر عمومی را هم در آن دیده شود افزود: این مفاهیم را باید در این دوره‌ها بگنجانیم تا با آموختن آن نفع فردی ذیل نفع جمعی تحقق پیدا ‌کند.

سرباز، مهارت و اشتغال سه موضوع حاکمیتی کشور است

در ادامه سردار موسی کمالی مشاور عالی فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی نیروهای مسلح، ضمن تشکر از جهاددانشگاهی و  وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد: سرباز، مهارت و اشتغال سه موضوع ملی اساسی و حاکمیتی کشور است که قصد داریم در همایش ملی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح که ۲۸ آذرماه برگزار می‌شود در مورد آن‌ها بحث و گفت‌وگو کنیم. 

وی در ادامه در رابطه با اهداف برگزاری این همایش گفت: فرهنگ‌سازی، تبلیغ و ترویج سرباز، مهارت و اشتغال و استفاده از نظرات صاحب‌نظران و اندیشمندان در رابطه با سرباز، مهارت و اشتغال دو هدفی است که برای این همایش مدنظر قرارگرفته است.

سردار کمالی با اشاره به ارسال ۹۵۰ اثر به دبیرخانه این همایش ادامه داد: بحث اشتغال و اثرپذیری سرباز و اثرگذاری سربازی در اشتغال فرد چیزی است که از ابعاد مختلف می‌تواند موردبررسی قرار گیرد. 

وی افزود: سربازی باعث تقویت روحیه، افزایش قناعت در جوانان و رشد مسئولیت‌پذیری می‌شود.

 سردار کمالی ادامه داد: مهارت فردی باعث سلامت جسمی و روحی جوانان می‌شود و تک‌تک این‌ها در زندگی افراد مؤثر است.

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر این‌که سربازی ازنظر اجتماعی باعث تعلق سرزمینی و ملی می‌شود، تصریح کرد: سربازی پلی میان مسائل رؤیا پردازانه به واقعیت زندگی و اجتماعی است. سربازی هویت اسلامی را ارتقا می‌بخشد و تعامل اجتماعی را افزایش می‌دهد. سربازی یک نوع ملت‌سازی است. ما در ملت‌سازی مشکل داشتیم که سربازی می‌تواند این مشکل را حل کند.

وی افزود: موضوع دیگری که باید به آن توجه کنیم مشارکت مردمی در امر دفاع  است که سربازی این بستر و ظرفیت را فراهم می‌کند تا جوانان به‌عنوان بال‌های مردمی در کنار نیروهای مسلح قرار بگیرند.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، سردار کمالی بیان کرد: در طرح مهارت‌آموزی قصد داریم تا سربازان یک مهارت تخصصی و پنج مهارت عمومی را آموزش ببینند.

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: نیروهای مسلح بستری را برای همه سازمان‌ها فراهم کرده است تا به کمکشان بیاید به دو معضل عدم مهارت جوانان و بیکاری کمک کنند تا مشکل حل شود.

کد خبر 600443

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.