رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 600445

محصولات روسیه به هند از کریدور ریلی ایران صادر میشود

ساعت24-مدیرعامل شرکت راه‌آهن با بیان اینکه بیش از دو ماه است که محصولات استراتژیک روسیه به هند از طریق ایران صادر می‌شود، گفت: این محصولات به صورت تمام ریلی از شمال شرق روسیه وارد مرز سرخس و از مرز سرخس تا بندرعباس ظرف مدت کمتر از سه روز طی شده و سپس با کشتی به کشور هند حمل می‌شود.

به گزارش ایسنا، سید میعاد صالحی، با حضور در برنامه تلویزیونی به تشریح اهداف سفر اخیر خود و هیات همراه به کشور روسیه پرداخت و با بیان اینکه در دولت سیزدهم، دیپلماسی ریلی در دستور کار راه‌آهن قرار گرفته است، افزود: این سفر به منظور افزایش تبادلات و تعاملات ریلی با کشورهای مختلف به ویژه کشورهای قفقاز و کشورهای همسایه صورت پذیرفت.

وی تاکید کرد: سال گذشته به لطف پروردگار توانستیم رکورد تاریخ راه‌آهن را با یک میلیون و ۹۱۳ هزار تن در حوزه ترانزیت و یک میلیون و ۹۱۹ هزار تن در حوزه صادرات داشته باشیم. البته این روند ادامه پیدا کرد و ما در سال ۱۴۰۱ تلاش کردیم تا از تک‌محصولی و تمرکز از تعداد اندکی از محصولات به سمت چند محصولی پیش برویم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه روسیه یکی از کشورهایی است که امکان تعاملات ریلی در حوزه ترانزیت با آن وجود دارد، تصریح کرد: ما از ماه‌های گذشته جلسات مختلفی را برگزار کردیم. همچنین دیداری در مسکو با همتای روسی خود در راه‌آهن روسیه داشتیم و آن‌ها نیز به کشورمان آمدند.

صالحی با بیان اینکه بیش از دو ماه است که محصولات استراتژیک روسیه به هند از طریق کشورمان صادر می‌شود، افزود: این محصولات به‌صورت تمام ریلی از شمال شرق روسیه وارد مرز سرخس شده و از مرز سرخس تا بندرعباس که طول مسیر حدود ۱۶۰۰ کیلومتر است ظرف مدت کمتر از سه روز طی شده و سپس با کشتی به کشور هند حمل می‌شود. این مسیر تقریبا یک سوم مسیر قبلی است که از مسیر دریای سیاه از روسیه به هند طی می‌شد.

مدیرعامل راه‌آهن با بیان اینکه این تعاملات یک توفیق برای کشور مبدا و مقصد محسوب می‌شود، تاکید کرد: این مسیر علاوه بر اینکه زمان کوتاه‌تری را از جهت سیر کالا از مبدا به مقصد می‌تواند داشته باشد، همچنین درآمد ارزی برای کشورمان خواهد داشت، ضمن اینکه می‌تواند باعث سیادت سیاسی و امنیتی کشورمان شود.

صالحی با اشاره به دستاوردهای سفر خود به کشور روسیه اظهار کرد: در راستای تعامل با کشور روسیه به دعوت رئیس راه‌آهن روسیه به مسکو رفتم و آنجا در اجلاس CCTT که یک شورای مهم در حوزه اوراسیا است شرکت کرده و به دعوت رئیس راه‌آهن روسیه در آنجا سخنرانی انجام دادم.

وی با یادآوری از اینکه در این اجلاس، فورواردها نیز حضور داشتند، خاطرنشان کرد: ملاقات خصوصی و همچنین جلسات دوجانبه با رئیس راه‌آهن روسیه به منظور امضای قراردادی که ناظر بر یکپارچه کردن تعرفه‌ها است، انجام دادیم.

مدیرعامل راه‌آهن اظهار کرد: در این سفر، در رابطه با مسیری که ۳۰ هزار تن کالا در آن جا به جا شده بود، نهایتا قراردادی به امضا رسید که می‌تواند به چند میلیون تن ادامه پیدا کند. همچنین یک محصول دیگر ذغال سنگ است که آن هم با توجه به صحبت‌هایی که انجام شده بود، همان جا بارگیری شد و به نظر، اولین قطار ذغال سنگی خواهد بود که از روسیه به سمت ایران حرکت خود را آغاز کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی دستور کار دولت سیزدهم را دیپلماسی حمل و نقل دانست و تاکید کرد: ما امروز از تک‌محصولی به سمت چند محصولی حرکت کردیم و این تعاملات نیز روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد.

صالحی با یادآوری اینکه توافقات انجام شده بین راه‌آهن‌های ایران و روسیه فراتر از سایر قراردادها و تفاهمات انجام شده بود، افزود: از ابتدای مهرماه، یک روز در میان و بستگی به باری که وجود داشته است، یک قطار ۳۰ تا ۵۰ واگنی از مرز سرخس تحویل گرفتیم و ظرف کمتر از سه روز در بندر عباس تحویل دادیم که این حرکت هم‌اکنون ساری و جاری شده است. اکنون علاوه بر محصول کود، در حوزه ذغال سنگ هم این سیر به جریان افتاده و روز به روز در حال توسعه است.

انتهای پیام

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها