رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 600714

چند پرسش از رئیسی درباره آمریکا

ساعت 24 -  دیروز و روز پیش از آن برخی از مقام‌های سیاسی به دانشگاه‌ها رفتند و برای آنها سخنرانی کردند. سیدابراهیم رئیسی که حالا یک سال‌ونیم است به طور رسمی ریاست قوه مجریه را برعهده دارد نیز به میان دانشجویان رفت و به صورت مشروح سخنرانی کرد. وی در این سخنرانی نکات پرشماری را با یکی از آگاه‌ترین قشرهای ایرانی در میان گذاشت. رییسی بدون اینکه توجه کند دانشجویان ایرانی با استفاده از انبوه اطلاعات   ومقایسه کشورها هرگز آمریکا را کشوری با روش اداره دیکتاتوری نمی دانند این کشوررا ابر دیکتاتور خواند.

رییسی
dir="RTL" style="text-align:right">آیا رییسی انتظار دارد این سخنان او بر آگاهی و دانش این گروه پیشگام بیفزاید و نیز بر گفتار و رفتار آنها موثر واقع شود؟ نیک می‌دانیم که هر سخنی از سوی دانشجویان از سوی هرکسی پذیرفته نمی‌شود به ویژه اگر گوینده بدون توجه به اینکه دانشجویان بیشترین آگاهی از روز و روزگار دنیا را در کمترین فرصت به دست می‌آورند و سخنان رئیس‌جمهور یا هر مقام دیگری را با اطلاعات خود مقایسه می‌کنند. کسی که برای دانشجویان سخن می‌گوید اگر دانشجویان را ساده‌انگار و کم‌دانش فرض کند و سخنانی بگوید که با اطلاعات و بدیهیات سازگاری ندارد بداند دانشجویان به سخنان او هرگز توجه نخواهند کرد.

واقعیت این است که آنچه در خبرگزاری‌ها از سوی رئیس دولت سیزدهم نقل شده، از جنس ناآگاه فرض کردن دانشجویان است. رئیس دولت ایران در بخشی از سخنان خود با قاطعیت تاکید کرد: «امروز مستبدترین و دیکتاتورترین حکومت دنیا هیات حاکمه ایالات متحده آمریکاست و ۱۶ آذر روز مبارزه با ابردیکتاتور عالم یعنی آمریکاست.» به نظر می‌رسد همین یک داوری از سوی رئیس‌جمهوری ایران نشان می‌دهد وی دانشجویان را گروهی ناآگاه می‌داند که باید هرچه او می‌گوید را باور کنند و هیچ اطلاعی از هیچ کشوری ندارند و نمی‌دانند دیکتاتوری و دموکراسی الزام‌ها و نشانه‌هایی دارد و نمی‌توان بدون تشریح این الزام‌ها و نمادها و نمودها کشوری را دیکتاتورترین کشور دانست در حالی که این کشور نزد نخبگان جهان یکی از دموکرات‌ترین کشورها به حساب می‌آید و یکی از کشورهایی است که سابقه انتخابات در آن به همان سال‌های تاسیس آن برمی‌گردد. آیا رئیس دولت نظام جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد بگوید چون این نظام سیاسی آمریکا دیکتاتور است ایران با آن کشور مناسبات عادی ندارد؟ در این صورت دانشجویان حق دارند از رئیس دولت بپرسند پس چرا ایران با کره‌شمالی که در همه دهه‌های تازه‌سپری‌شده به دست یک خانواده اداره می‌شود مناسبات گرم دارد؟ آیا رئیس دولت نظام سیاسی ایران می‌خواهد به دانشجویان بگوید دلیل اینکه آمریکا ابردیکتاتور است ایران با این کشور مناسبات تجاری ندارد؟ در این صورت باید گفت ایران چرا با چین که استبداد حزب کمونیست در آن آشکار و مثل روز روشن است مناسبات تجاری دارد. کاش آقای رئیسی تعریف خود را از استبداد و دیکتاتوری و در مقابل دموکراسی و آزادیخواهی بررسی کند و به این پرسش‌ها پاسخ دهد.

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها