رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 603081

تنفس هوای مطلوب در تهران برفی

ساعت24-ایسنا نوشت: براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، میانگین کیفیت هوای پایتخت هم‌اکنون (۲۵ دی‌ماه) در وضعیت قابل قبول قرار دارد.

بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز با وجود عدم وزش باد مؤثر برقراری وضعیت قابل‌ قبول ناشی از کاهش تردد خودروها در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

حاکمیت ناپایداری جوی همراه با بارش در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد. تداوم این شرایط جوی تا ساعات پایانی یکشنبه از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد، بااین‌حال افزایش ترافیک شامگاهی می‌تواند سبب افزایش غلظت ذرات معلق شود و کاهش کیفیت هوا در پاره‌ای از مناطق پرتردد را به دنبال خواهد داشت.

تضعیف ناپایداری جوی و کاهش تندی باد تا صبح فردا (۲۶ دی‌ماه) هم‌زمان با افزایش ترافیک صبحگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد خواهد شد.

عدم وزش باد مؤثر در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد.با تداوم این شرایط جوی همزمان با ترافیک شامگاهی، افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۸۶ یعنی شرایط قابل قبول قرار دارد. آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات‌ معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۹۷ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول بود.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

تازه‌ترین خبرها