کد خبر 603591
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰

ساعت24-نخست وزیر لهستان گفت، اوکراین و اروپا با آلمان یا بدون این کشور در جنگ با روسیه پیروز خواهند شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، «ماتیوش موراویتسکی» نخست‌وزیر لهستان با بیان اینکه به برلین ربط دارد که به ماموریت متوقف کردن روسیه در اوکراین ملحق شود یا نه، گفت: من تلاش می‌کنم صحب‌هایم را مزه‌مزه کنم اما به صراحت می‌گویم که اوکراین و اروپا می‌توانند بدون حضور یا با این کشور در جنگ اوکراین پیروز شوند.

اظهارات نخست‌وزیر لهستان پس از نشست گروه تماس دفاع اوکراین در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان که روز جمعه بود، مطرح شد. در این نشست، متحدان کی‌یف وعده ارائه کمک‌های بیشتر نظامی به اوکراین را مطرح کردند اما نتوانستند در مورد ارسال تانک‌های آلمانی به این کشور به توافق برسند.

نخست‌وزیر لهستان یکشنبه با اشاره به نشست رامشتاین با بیان اینکه موضع آلمان غیرقابل قبول است، گفت: از آغاز جنگ اوکراین تقریبا یک سال می‌گذرد. شواهدی از ارتکاب جنایات جنگی توسط ارتش روسیه در اوکراین در تلویزیون و در یوتیوب وجود دارد. چقدر دیگر شواهد نیاز است تا آلمان چشم‌هایش را باز و درست اقدام کند.

وی همچنین تاکید کرد که آلمان از تمامی منابع خود استفاده نکرده و تنها بخش کوچکی را ارائه می‌دهد. برلین نباید تلاش‌ها و فعالیت‌های دیگر کشورها را تضعیف یا تخریب کند.

این مقام ارشد دولت ورشو همچنین گفت، لهستان از نزدیک با دولت آمریکا همکاری دارد و یک ائتلاف از کشورهای اروپایی برای حمایت از اوکراین ایجاد کرده اما وقتی اوضاع به سمت بهتر شدن ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین می‌رفت، آلمان پا پس کشید و تردید کرد.

موراویتسکی با بیان اینکه دولت برلین به دام نزدیک‌تر شدن به روسیه افتاده، افزود: دشمن، در شرق است و ما با گفتمانی که راه به جایی نمی‌برد، زمان خود را تلف می‌کنیم.

فشارها بر آلمان برای تامین تانک‌های لئوپارد ۲ افزایش یافته اما برلین با گفته‌های وزیر دفاع جدید مبنی بر اینکه کشورش تلاش دارد تا تمامی عوامل مربوط به ارسال چنین تسلیحاتی را به اوکراین بررسی کند، آب پاکی را روی دست متحدان ریخت. با این حال، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان یکشنبه گفت که اگر ورشو به ارسال این تانک‌های ساخت آلمان به اوکراین تصمیم بگیرد، برلین مخالفتی نخواهد کرد. کشورهایی چون لهستان و فنلاند قول ارسال لئوپاردهای ۲ را به اوکراین داده‌اند اما این امر مستلزم کسب مجوز از برلین است.

انتهای پیام

کد خبر 603591

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.