رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 604090

اختصاص ارز 28500 تومانی به سفر عتبات/ هزینه اعزام‌ها کاهش مییابد؟

ساعت24-دولت با اختصاص ارز 28500 تومانی به سفرهای زیارتی عتبات موافقت کرده است. اما آیا با محقق شدن این مصوبه، هزینه سفر عتبات در اعزام‌های آینده کاهش پیدا می‌کند؟

خبر
div class="nt-body text-right mt-4" id="nt-body-ck" itemprop="articleBody">

به گزارش فارس، سفر به عتبات در ماه‌های اخیر به ویژه پس از نوسان نرخ ارز، گران شده است و همین امر موجب شده تا سفرهای زیارتی با کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت کاهش یابد.

تأیید خبر فارس و اختصاص ارز ۲۸.۵ هزار تومانی به سفر عتبات

خبرگزاری فارس نیز در مطالبی به لزوم ثبات نرخ ارز برای سفرهای زیارتی تأکید و به آسیب‌های نبود حمایت از سیستم زیارتی کشور اشاره کرد. بر همین اساس، در جلسه اخیر هیأت دولت مقرر شد تا ارز با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی به سفرهای زیارتی عتبات اختصاص پیدا کند تا از این طریق هزینه سفرهای زیارتی نیز در برهه‌ای ثابت بوده و زائران بتوانند با هزینه مناسبی عازم سفر عتبات شوند.

اختصاص ارز 28500 تومانی به سفر عتبات/ هزینه اعزام‌ها کاهش می‌یابد؟

این موضوع از سوی مسؤولان منعکس نشد تا اینکه سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت در مراسم تودیع و معارفه رووسای حج و زیارت استان یزد به موافقت دولت با اختصاص ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی به سفر عتبات اشاره کرد و گفت: ارز نیمایی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی در اختیار کارگزاران قرار می‌گیرد و همه تلاش سازمان حج و زیارت ایجاد زمینه برای کمک به زائران در بخش‌های مختلف با همکاری و پیگیری جدی در کشور است.

هزینه سفر عتبات کاهش می‌یابد؟

در صورتی که به دفاتر زیارتی مجری اعزام زائران به عتبات ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی اختصاص پیدا کند، هزینه سفر عتبات نیز کاهش خواهد یافت. چرا که دلیل اصلی بالا رفتن هزینه سفر عتبات، گرانی دلار بود و همانطور که بسیاری از مدیران دفاتر زیارتی مدعی شدند، هزینه ارزی سفر عتبات در عراق ثابت است و عراقی‌ها تغییری در قیمت‌ها نداده‌اند.

اختصاص ارز 28500 تومانی به سفر عتبات/ هزینه اعزام‌ها کاهش می‌یابد؟

به گفته یکی از مدیران شرکت‌های مجری اعزام عتبات، هم‌اکنون دفاتر زیارتی هزینه سفر به عتبات را با نرخ ارز متشکل و البته گاهی ارز بازار آزاد تهیه و اقدام به اعزام زائران می‌کنند و همین امر باعث شده تا دفاتر زیارتی از اعزام‌ها متضرر شده و در یک ماه اخیر میلیاردها تومان ضرر کنند. علاوه بر این، بسیاری از زائران به دلیل بالا رفتن هزینه این سفر، به عتبات مشرف نمی‌شوند.

البته برخی از مجریان دفاتر زیارتی در هفته‌های گذشته با رئیس سازمان حج و زیارت دیدار و گفت‌وگو کرده و مشکلات اعزام زائران به عتبات و اختصاص پیدا نکردن ارز متشکل و اثرگذاری بالا رفتن قیمت دلار در سفر عتبات را مطرح کردند. بر همین اساس هم رئیس سازمان حج و زیارت پیگیر مشکلات اعزام زائران و دفاتر زیارتی شد.

اختصاص ارز 28500 تومانی به سفر عتبات/ هزینه اعزام‌ها کاهش می‌یابد؟

در ماه‌های گذشته هزینه سفر عتبات با نرخ ارز ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومانی تعیین شده بود که با وجود افزایش نرخ ارز تا حدود ۴۰ هزار تومان، هزینه این سفرها برای زائران ثابت بود و دفاتر زیارتی متضرر شده بودند. اما از ماه جاری هزینه سفر عتبات حدود یک میلیون تومان افزایش پیدا کرد؛ تا جایی که هزینه سفر عتبات به صورت هوایی به بیش از ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم رسید.

پیش‌بینی کاهش حداقل ۱۰ درصدی هزینه سفر عتبات در ماه‌های آینده

اکنون در صورتی که مصوبه دولت برای اختصاص ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی به دفاتر زیارتی و سفر عتبات تعلق گیرد، هزینه سفر نیز باید کاهش یابد و به قیمت ماه‌های گذشته بازگردد. چرا که هزینه سفر عتبات حدود ۱۵۰ دلار است که اگر دلار را ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر بگیریم، هزینه ارزی این سفر همچون اسکان و تغذیه و حمل و نقل بین شهری حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد شد و باقی هزینه‌ها به نحوه اعزام هوایی و زمینی بستگی دارد. بر همین اساس، به نظر می‌رسد در صورت اجرای این مصوبه هزینه سفر عتبات بیش از ۱۰ درصد کاهش پیدا کند.

اختصاص ارز 28500 تومانی به سفر عتبات/ هزینه اعزام‌ها کاهش می‌یابد؟

لزوم پیگیری سازمان حج و زیارت برای چارتر کردن پروازهای عتبات

البته برای سفر هوایی عتبات، بلیت پرواز عراق نیز گران است و دفاتر زیارتی چاره‌ای در این زمینه ندارند و به نظر می‌رسد سازمان حج و زیارت باید برنامه‌ای برای چارتر کردن پروازهای عراق اتخاذ کند تا سفرهای زیارتی آسان شده و وعده دولت سیزدهم برای آسان و ارزان شدن این سفرها محقق شود. البته هم‌اکنون برخی از شرکت‌های مجری اقدام به چارتر کردن پروازهای عراق کرده‌اند که به دلیل پر نشدن ظرفیت بسیاری از این پروازها، متضرر شدند. اما اگر هزینه سفر عتبات تعدیل شود، بسیاری از مشتاقان زیارت عتبات به این سفر مشرف خواهند شد و دیگر دفاتر هم به دلیل تکمیل نظدن ظرفیت پرواز و کاروان‌ها ضرر نخواهند کرد.

اختصاص ارز 28500 تومانی به سفر عتبات/ هزینه اعزام‌ها کاهش می‌یابد؟

با این وجود، هزینه سفر عتبات در ماه رجب همچنان با قیمت کنونی ادامه خواهد داشت و باید منتظر اعلام هزینه سفر عتبات در اسفندماه هم‌زمان با ماه شعبان باشیم و ببینیم آیا ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تا آن زمان به دفاتر اختصاص می‌یابد و هزینه این سفر کاهش خواهد یافت یا به دلیل افزایش هزینه‌ها در ایام مناسبتی هزینه سفرها همچنان به همان مبلغ بهمن‌ماه خواهد بود.

به گزارش فارس، هزینه سفر هوایی عتبات از ۱۱ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سفر زمینی عتبات از ۶ میلیون و ۵۰۰ تا ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و اعزام‌ها تا پایان بهمن‌ماه با همین قیمت انجام می‌شود.

پایان پیام/

تازه‌ترین خبرها