رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 611753

خاموشی ها تابستان امسال سراسری خواهد بود؟

ساعت24-همشهری نوشت:سخنگوی صنعت برق گفت: تمام تلاش ما این است که بتوانیم برق پایدار را به بخش های مختلف تحویل دهیم. در خصوص مشترکان خانگی بدون خاموشی ناشی از کمبود برق از تابستان گذر خواهیم کرد و برق تمام مشترکان تامین می شود.

قبل از اینکه تابستان فرا برسد برخی از مشترکان از مناطق مختلف تهران در تماس با همشهری آنلاین گزارش‌هایی مبنی بر قطع برق در مناطق مختلف مانند منطقه ۶، ۷، ۱۹ و ... داده‌اند و اعتراضاتی به این موضوع داشتند. این خاموشی های موقت در حالی است که وزارت نیرو این اطمینان را به مشترکان خانگی داده که تابستان امسال خاموشی نخواهیم داشت.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در گفت و گو با همشهری آنلاین در خصوص تامین برق در تابستان و برنامه ریزی های وزارت نیرو گفت: تمام تلاش ما این است که بتوانیم برق پایدار را به بخش های مختلف تحویل دهیم. در خصوص مشترکان خانگی بدون خاموشی ناشی از کمبود برق از تابستان گذر خواهیم کرد و برق تمام مشترکان تامین می شود و در این برنامه پاداش صرفه جویی مشترکان در نظر گرفته شده که هر کسی مصرف برق خودش را نسبت به سال گذشته کاهش دهد مشمول پاداش خواهد شد.

رجبی مشهدی در مورد نرخ پاداش نیز عنوان کرد: مشترکان هر میزان که نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش مصرف داشته باشند تا دو هزار تومان به ازای هر کیلووات ساعت پاداش دریافت خواهند کرد. این عدد ۲۰ برابر میزانی است که برق به مشترکان خانگی که زیر الگو هستند، فروخته می‌شود. امیدواریم در این خصوص کاهش مصرف قابل ملاحظه ای اتفاق بیفتد و ما بتوانیم برق را به صورت پایدار به تمام بخش ها برسانیم.

وی در خصوص تامین برق صنعتی نیز گفت: در این خصوص هماهنگی خوبی با وزارت صمت شکل گرفته است و روز شنبه ۶ اردیبهشت سرپرست وزارت صمت با وزیر نیرو جلسه ای را در همین خصوص برگزار کردند و در این جلسه تصمیم گرفته شد که برای واحدهای صنفی-صنعتی و صنعتی کوچک که از طریق شبکه های عمومی هم تامین برق می شود، هیچ گونه محدودیتی نداشته باشیم. صنایع مستقر در شهرک های صنعتی را یک نیم روز در هفته برنامه ریزی کردیم که مدیریت مصرف داشته باشند(درواقع یک نیم روز برقشان قطع می شود) تا در مابقی ایام بتوانند انرژی مورد نیازشان را تحویل بگیرند و تولیدشان را جبران کنند. خاموشی ها این واحدها از ۲۰ خرداد شروع می شود و تا نیمه اول شهریور ادامه خواهد داشت.

این مسئول در مورد صنایع بزرگ که ۴۴۰ واحد هستند نیز عنوان کرد: یک برنامه‌ریزی دقیق انرژی طراحی شده که در آن تعطیلات تابستانه صنایع بزرگ، با هماهنگی هر واحدی به صورت مجزا زمان بندی شده که در اوج بار، بخشی از میزان مصرف شان را به ساعت دیگر ببرند. امیدواریم با برنامه ریزی که شده بتوانیم حداکثر انرژی را به این واحدها بدهیم و رشد قابل ملاحظه ای را در سال رشد تولید در این بخش داشته باشیم. قرار است با برنامه‌ریزی انجام شده حجم بیشتری برق برای صنعت و اصناف بدون محدودیت درنظر گرفته شود که ۹۰ درصد مصرف برق این صنایع تأمین می‌شود و این نوع برق ۹۰ درصد کل برق کشور را شامل می‌شود. امسال قرار است حجم بیشتری از انرژی برق دراختیار واحدهای بزرگ صنعتی مانند صنایع فولادی و سیمانی قرار داده شود. در کل حجم تأمین برق امسال برای صنایع نسبت به سال گذشته افزایش می‌یابد.

سخنگوی سازمان برق افزود: برای کاهش مصرف هم پیش بینی هایی کردیم؛ قرار است هم از طریق بخش صنعت این اتفاق صورت گیرد که در ساعات اوج مصرف همکاری لازم را داشته باشند و هم برنامه هایی برای ۴۴۰ واحد صنعتی داریم. در بخش خانگی نیز هدف گذاری ما برای کاهش مصرف تا ۲ هزار مگاوات است. همچنین در بخش تجاری و اداری پیش بینی بیش از هزار مگاوات کاهش مصرف را در تابستان داریم. در بخش کشاورزی هم برنامه ریزی ما مشارکت ۵ ساعتی در کاهش مصرف هست و کشاورزان محترم از برق رایگان برخوردار باشند. (شرایط در نظر گرفته به گونه‌ای است که همه کشاورزان می‌توانند با عدم استفاده از برق چاه‌های کشاورزی به مدت ۵ ساعت در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۸ (که در تفاهم نامه همکاری بین کشاورزان و وزارت نیرو درج می‌شود) و انتقال زمان آبیاری به ساعات دیگر، از برق رایگان در مابقی ساعات شبانه روز استفاده کنند). این برنامه ما برای کاهش مصرف و مدیریت مصرف ما در تابستان است و امیدوارم که نتیجه خوبی به دنبال داشته باشد.

به گفته رجبی مشهدی، پاداش مدیریت مصرف به این شکل است که بر اساس میزان افزایش دما، تعدیل لازم صورت می گیرد و میزان مصرف برآورد می شود. در همین شرایط که هوا گرم است و کولرها در مدار قرار گرفته اند فرصت خوبی برای کاهش مصرف هست و ما می توانیم صرفا در ساعتی که اوج مصرف هست از لوکر استفاده نکنیم. استفاده از کولرها به شکل ۲۴ ساعته و تنظیم دمای کولرهای گازی روی عدد ۱۷ درجه و یا کمتر از ۲۴ درجه می تواند مصرف برق را در بخش خانگی افزایش دهد و برای کسانی که پر مصرف هستند قطعا صورت حساب سنگینی را رقم بزند. لذا از همه مشترکان خواستاریم امسال در طرح پاداش مصرف شرکت کنند و با کاهش مصرف برق خودشان به تامین برق پایدار و برق رسانی به تمام بخش ها کمک کنند.

به هر حال تابستان نزدیک است و به مردم وعده تابستان بدون خاموشی را داده‌اند اما به نظر می رسد این موضوع مشروط بر رفتار مصرف‌کنندگان است، انتظار این است که مشترکان در اوج گرما کمتر از وسایل پرمصرف، به‌ویژه کولر استفاده کنند. اما باید دید وزارت نیرو با در نظرگرفتن مشوق‌هایش می تواند مردم را به سمت کم‌مصرفی سوق دهد و این مشوق‌ها به‌تنهایی منجر به بهبود الگوی مصرف برق خواهد شد؟

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها