رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 611987

مالیات گیری توهمی لوکس‌نشینان و لوکس‌سواران

ساعت 24 - با توجه به آمارهای ارائه شده از جانب سازمان امور مالیاتی، مجموع مالیات تشخیصی برای خانه‌های لوکس در سال ۱۴۰۱ برابر ۲ هزار میلیارد تومان و خودروهای لوکس ۲۲۰۰ میلیارد تومان بوده که از این رقم به ترتیب ۶ و ۲۰ میلیارد تومان وصول شده است.

dir="RTL" style="text-align:right">به گزارش تسنیم، چند سالی است که براساس قانون بودجه چند پایه مالیاتی جدید به پایه‌های مالیاتی افزوده شده است. از جمله این موارد مالیات بر خودروهای گران قیمت و مالیات بر خانه‌های لوکس است. نکته اساسی در مورد این پایه‌های مالیاتی اینجا است که طی سال‌های اخیر در عین شناسایی خانه‌های لوکس و خودروهای گران‌قیمت میزان تحقق آنها بسیار پایین بوده است.

سید هادی سبحانیان رییس سازمان امور مالیاتی در همین ارتباط آمارهایی را اعلام کرد. وی در مورد مالیات بر خانه‌های لوکس گفت که در سال 1400 حدود 12 هزار خانه لوکس شناسایی شده است. براین اساس میزان مالیات تشخیصی از این تعداد خانه 392 میلیارد تومان بوده است. در این بین تنها 25 میلیارد تومان مالیات وصول شده است.در مورد علت وصولی بسیار پایین مالیات‌های مربوط به سال 1400 که مهلت پرداخت آنها نیز به پایان رسیده و باید تا کنون وصول می شده گفته شد که بخشی از این افراد اقدام به اعتراض به مالیات خود کرده‌اند و همین مسئله سبب طولانی شدن روند وصول شده است.

در سال 1401 شاهد شناسایی 45 هزار واحد خانه لوکس بودیم که 2 هزار میلیارد تومان مالیات برای آنها تشخیص داده شده است.از این میزان مالیات تشخیصی 6 میلیارد تومان مالیات وصول شده و سازمان امور مالیاتی در حال پیگیری مابقی آنهاست. لازم به ذکر است در خصوص مالیات‌های سال 1401 سازمان امور مالیاتی به تازگی مالیات‌ها را به مودیان اعلام کرده در نتیجه همچنان زمان برای پرداخت آن از جانب مودیان وجود دارد.

سبحانیان در خصوص مالیات خودروهای لوکس گفت: در سال 1400، 177 هزار خودرو لوکس شناسایی شده است که برای آنها دو هزار میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شده است. از این رقم 770 میلیارد تومان وصول شده است. در سال 1401، 263 هزار خودرو شناسایی و 2200 هزار میلیارد تومان مالیات تومان تعیین شد. از این رقم 20 میلیارد تومان مالیات وصول شده که علت آن این است که مالیات ها به تازگی به مودیان اعلام شده است.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها