رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 611991

هزینه های بریتاتیا برای جنگ افروزی دور ایران

ساعت 24 - هزینه ماجراجویی انگلیس در همسایگی ایران و سایر نقاط جهان تاکنون حداقل ۹۵ میلیارد دلار معادل ۷۵ میلیارد پوند بوده است. البته این آمارِ اعلامی است و مشخص نیست آمار اعمالی دقیقاً چقدر است.

dir="RTL" style="text-align:right">مطابق یک گزارش هزینه لشکرکشی‌های ملکه الیزابت در بازه زمانی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ تا سال ۲۰۱۴ میلادی را منتشر کرد.طبق این گزارش، خاندان سلطنتی عددی بالغ بر ۷۲ میلیارد پوند (معادل ۹۰ میلیارد دلار) صرف مداخله نظامی در عراق، افغانستان، بوسنی، کوزو، لیبی و هزینه نگهداری از زخمی‌های جنگ و غرامت سربازان کشته شده انگلیسی کرده است.[2] جنگ‌هایی که این اندیشکده از آن به عنوان جنگ‌های شکست خورده (Failed wars) یاد می‌کند. گفتنی است که این عدد شامل هزینه‌های نیروهای مسلح و بودجه نظامی این کشور نیست.عمده هزینه انگلیسی‌ها در همسایه شرقی و غربی ایران بوده است. میزان هزینه ماجراجویی‌های انگلیس از سال ۲۰۱۴ الی ۲۰۲۲ در دسترس نیست. اما از فوریه ۲۰۲۲ تاکنون عددی بالغ بر ۴.۶ میلیارد پوند در جنگ اوکراین علیه روسیه هزینه کرده است. این آماری است که پارلمان انگلیس (UK Parliament) بدان اذعان کرده بود. [3] با استناد به آمار رسمی، هزینه ماجراجویی انگلیس تاکنون حداقل ۹۵ میلیارد دلار معادل ۷۵ میلیارد پوند بوده است.

کل بودجه سال ۱۴۰۲ ایران در مجموع ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان است.[8اگر نرخ دلار را ۵۰ هزار تومان در نظر بگیریم، بودجه ایران معادل ۱۰۰ میلیارد دلار است. انگلیس تقریباً به اندازه بودجه سالانه کل ایران، خرج جنگ افروزی در جغرافیایی مربوط به چند هزار کیلومتر دورتر از قلمرو خود کرده، درحالی که هیچگونه خطر سرزمینی آن را تهدید نکرده بود.انگلیس لقب ششمین کشور ثروتمند جهان را یدک می‌کشد ولی نرخ فقر غذایی آن در زمره بالاترین نرخ‌ها در اروپاست. بر اساس آخرین آمار دولتی انگلیس، ۴.۲ میلیون نفر در بازه زمانی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ در فقر غذایی به سر می‌بردند. یک کودک از هر ۱۰ کودک انگلیسی گرسنه است.

این عضو ارشد بانک مرکزی انگلیس در اظهارات خود گفت: مردم انگلیس باید بپذیرند که وضعیت آنها بدتر شده است و از تلاش برای حفظ قدرت مخارج واقعی خود با افزایش قیمت‌ها، چه از طریق دستمزدهای بالاتر و چه از طریق انتقال هزینه‌ها به مشتریان و غیره، دست بردارند.این جمله مقام ارشد اقتصادی انگلیس با واکنش‌های بسیاری روبرو شد. روزنامه دیلی میل همین عبارت را تیتر جریده خود کرد و نوشت: وقتی مدیر بانکی با حقوق سالانه ۱۹۰ هزار پوند (معادل ۲۴۰ هزار دلار) به بقیه ما [مردم] می‌گوید که باید بپذیرید فقیرتر شدید!

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها