رفتن به محتوا
سفر باتو
کد خبر 612091

آشفتگی دنیس راس از خبر تشکیل ائتلاف دریایی ایران با عربستان و امارات

ساعت24-"دنیس راس" تحلیلگر سیاست خارجی و مشاور ۳ رییس جمهوری سابق آمریکا در امور منطقه غرب آسیا با انتشار توئیتی به خبر تشکیل ائتلاف دریایی ایران با عربستان و امارات واکنش نشان داد.

div class="item-body">

به گزارش خبرآنلاین دنیس راس در توئیتی نوشت:

یک ماه پیش ایران ۲ نفتکش را توقیف کرد. اکنون یک دریادار ایرانی ائتلاف جدیدی را برای تامین امنیت آب‌های خلیج فارس اعلام می‌کند: ایران، عربستان سعودی، امارات، قطر و بحرین. چرا این یک رویکرد مافیایی به نظر می رسد: ایران می گوید "تجارت شما تا زمانی که به ما پول حفاظت بپردازید امن خواهد بود."

آشفتگی دنیس راس از خبر تشکیل ائتلاف دریایی ایران با عربستان و امارات

لازم به ذکر است که روز گذشته دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفت‌وگویی تلویزیونی از شکل‌گیری ائتلاف‌های جدید در منطقه و فرامنطقه‌ خبرداد و گفت: امروز کشورهای منطقه به این نقطه رسیده‌اند که اگر قرار است امنیتی در منطقه برقرار باشد حتماً با هم‌افزایی و همکاری یکدیگر قابل انجام و برقراری است.

وی افزود: در این راستا، ائتلاف‌های جدیدی در حال شکل گیری در منطقه و فرامنطقه است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به ائتلاف دریایی ایران، روسیه و چین بیان کرد: این ائتلاف سه جانبه به همراه روسیه و چین که سالیانه رزمایش‌هایی را هم در قالب آن برگزار می‌کنیم در حال توسعه است. علاوه بر این، ائتلاف‌های منطقه‌ای در حال شکل‌گیری است.

وی ادامه داد: به زودی شاهد آن خواهیم بود که منطقه ما از هر نیروی غیر موجه عاری شده و مردم منطقه با استفاده از سربازهای خود در حوزه امنیتی خود مسلط باشند.

دریادار ایرانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کدام کشورها تقاضا دارند تا در اقدام اشتراکی منطقه‌ای به همراه ایران حاضر باشند، گفت: ما پیش از این با عمان اقدام اشتراکی را داشتیم و اکنون عربستان این هدف‌گذاری را انجام داده و به آن ورود کرده است. امارات، قطر، بحرین، عراق، پاکستان و هند جزو این کشورها هستند.

وی افزود: تقریباً همه کشورهای حوزه شمال اقیانوس هند به این باور رسیده اند که باید در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار گیرند و به صورت مشترک با هم‌افزایی قابل توجه امنیت را برقرار کنند.

تازه‌ترین خبرها