رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 612318

پوتین حمایت صربستان را از دست داد!

ساعت24-ایسنا نوشت: رئیس‌جمهور صربستان گفت، با اینکه کشورش مهماتی را به واسطه‌هایی می‌فروشد تا این واسطه‌ها چنین تسلیحاتی را به اوکراین ارسال کنند، مخالف نیست؛ اقدامی که نشان می‌دهد متحد قدیمی مسکو به سمت غرب سوق پیدا کرده است.

به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، الکساندر ووجیچ، رئیس‌جمهوری صربستان مدتها بود که از روسیه حمایت و از اعمال تحریم‌های غربی علیه این کشور خودداری می‌کرد.

او طی مصاحبه‌ای با این روزنامه انگلیسی عنوان داشت: از گزارش‌های دولت آمریکا مبنی بر اینکه مهمات صربستان از طریق واسطه‌هایی سر از اوکراین درآورده‌اند، آگاهم اما هیچ برنامه‌ای برای توقف آن ندارم.

رئیس‌جمهور صربستان افزود: من احمق نیستم و می‌دانم که برخی از این تسلیحات ممکن است سر از اوکراین دربیاورند. برنامه جایگزین برای ما چیست؟ تولید نکنیم؟ نفروشیم؟!

ووجیچ اذعان کرد که در موقعیت دشواری میان مسکو و قدرت‌های غربی قرار دارد اما در عین حال تاکید کرد که به تلاش‌های جنگی روسیه کمک نخواهد کرد.

او با اشاره به قطعنامه‌های سازمان ملل در رابطه با محکومیت حمله روسیه به اوکراین گفت: ما به تمامی قطعنامه‌های سازمان ملل ملحق شده‌ایم. ما به محدودیت‌های صادرات مجدد تسلیحاتی نظیر فناوری‌های دوگانه در پهپادها ملحق می‌شویم. ما به کانونی برای صادرات مجدد این چیزها به روسیه تبدیل نخواهیم شد.

الکساندر ووجیچ تصریح کرد: زمان‌هایی که هر سه ماه یکبار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه صحبت می‌کردم، به اتمام رسید. من یک سال است که با کرملین در ارتباط نیستم.

کریستوفر هیل، سفیر آمریکا در صربستان به روزنامه فایننشال تایمز گفت: مسئله اوکراین بر سایر مسائل در اروپا و به خصوص کشورهای حوزه بالکان که در قدیم روسیه نفوذی بر آن‌ها داشت، برتری یافته است.

وی افزود: اوکراین قطعا مسئله مهمی است و همه ما به جایی رسیده‌ایم که باید به اوکراین کمک کنیم. وقتی مردم همه با هم هم‌نظر باشند و همکاری کنند، روابط بهتر می‌شود.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها