رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 612334

آمریکا: ضدحمله اوکراین علیه روسیه آغاز شده است

ساعت24-مقام‌های ناتو و اروپایی مدعی شده‌اند که نشانه‌هایی از آغاز ضدحمله اوکراین علیه روسیه مشاهده شده است.

در ادامه جوسازی کشورهای غربی در خصوص ضدحملات اوکراین علیه روسیه، یکی از مقام‌های ناتو و یک مقام اطلاعات نظامی ارشد اروپا روز گذشته (سه‌شنبه) به شبکه آمریکایی «سی ان ان» گفت که مقام‌های آمریکایی و غربی نشانه‌هایی از آغاز ضدحمله اوکراین علیه روسیه مشاهده کرده‌اند.

این مقام‌های ناتو و اروپایی گفته‌اند در حالیکه ارتش اوکراین در جستجوی نقاط ضعف خطوط دفاعی ارتش روسیه است، نبردهای میان ارتش اوکراین و روسیه در 48 ساعت گذته در شرق اوکراین بیش از پیش تشدید یافته است.

بحث ضدحمله اوکراین علیه نیروهای روسیه مدت‌هاست که توسط اوکراین و متحدان غربی این کشور مطرح می‌شود و اخیراً نیز کی‌یف حملات گسترده‌ای را علیه مواضع روسیه در دونتسک انجام داد که دفع شد.

بنا بر گفته این مقام‌های غربی، در حالیکه حملات اولیه تحت عنوان حملات «شکل‌دهی» برای دست‌کم دو هفته است که در جریان است، اما نیروهای اوکراینی در چند روز گذته، در حال محک‌زنی مواضع روسیه از طریق حملات توپخانه‌ای و حملات زمینی هستند تا مناطق آسیب پذیری که قادر به نفوذ به آن هستند را شناسایی کنند.

در بحبوحه گمانه‌زنی‌ها در خصوص آغاز عملیات نظامی اوکراین علیه روسیه، وزارت دفاع روسیه بامداد دوشنبه اعلام کرد نیروهای ارتش اوکراین عملیات گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند. با وجود این، طبق اعلام وزارت دفاع روسیه،س نیروهای اوکراینی موفق به شکستن پدافند روسیه در مناطق جنوبی نشده‌اند.

مقام‌های ناتو و اروپایی در ادامه به سی ان ان تصریح کردند که تخریب سد کاخوفکا در منطقه خرسون که در پی آن سیلاب شدیدی به راه افتاده است و خیل عظیمی از جمعیت مجبور به ترک این منطقه شده‌اند، احتمالاً برخی از برنامه‌های اوکراین را دشوار خواهد کرد.

دو مقام غربی دراین خصوص گفتند که تخریب سد کاخوفکا عبور از رود دنپیرو و حمله به مواضع روسیه در این منطقه را دشوار خواهد کرد و واژگونی این سد، همچنین چالش‌های انسانی زیادی را به وجود آورده که هم‌اکنون دولت اوکراین مجبور است به آن‌ها رسیدگی کند و منابع مورد نیاز برای رویارویی با این مشکل را تأمین کند.

یکی از سفرای اروپا در واشنگتن به سی ان ان گفت: «هر برنامه‌ریزی که مربوط به پایین دست سد بوده است نیاز به برنامه‌ریزی مجدد دارد. در نهایت، سطح آب کاهش می‌یابد اما به احتمال زیاد، سیلاب فاجعه‌بار بر پل‌ها و جاده‌های این محدوده تأثیر می‌گذارد و احتمالاً به شیوه‌ای که قبلاً برنامه‌ریزی شده بود، قابل استفاده نخواهد بود».

یکی از مقام‌های اروپایی به سی ان ان گفته است که جامعه اطلاعاتی غرب و ایالات متحده همچنان در حال بررسی این مسئله هستند که چه کسی عامل انفجار و تخریب سد کاخوفکا بوده است اما بیشتر بر این باورند که روسیه مقصر بوده است.

سه‌شنبه سد «نووا کاخوفکا» در خرسون در جنوب اوکراین تخریب شد و بخش‌های وسیعی از منطقه را آب فراگرفت که هزاران نفر را مجبور به ترک آنجا کرد.

وزارت خارجه اوکراین، روسیه را عامل این حادثه خوانده و خواستار نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل برای بحث درباره آن و هم‌چنین اعمال تحریم‌های بیش‌تر علیه مسکو شده است. روسیه اتهام‌زنی اوکراین را رد و اعلام کرده کی‌یف در این اقدام تروریستی دست داشته است.

این سد مهم بر روی رودخانه دنیپرو، آبراه اصلی که از جنوب شرقی اوکراین می‌گذرد، قرار دارد و چند منطقه مسکونی و شهر در پایین آن قرار دارد. به گفته تحلیلگران، سیلاب ناشی از این تخریب، پتانسیل ایجاد ویرانی بزرگ حوالی شهر خرسون و سایر مناطق پرجمعیت در امتداد رودخانه دنیپرو را دارد.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها