رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 618969

بازار ارز ناامید شد/ سفر رئیسی بر قیمت دلار اثر می‌گذارد؟

ساعت24-تجارت‌نیوز نوشت: ماجرای آزادسازی دلارهای بلوکه شده و آزادی زندانیان دو تابعیتی روز گذشته به‌ایستگاه پایانی رسید. اما نکته‌این بود که قیمت دلار روز گذشته تغییر خاصی نکرد.

در چند سال گذشته وعده آزادسازی دلارهای بلوکه شده‌ایران در کره جنوبی، خبری بود که دولت بارها با آن بازار ارز را آرام کرده بود. خبری که دولت بارها وعده آن را داده و ادعا کرده بود به محض آزادسازی این منابع، قیمت دلار می‌ریزد.

دیروز ۲۷ شهریور ماه منابع بلوکه شده‌ایران در کره جنوبی به بانک‌های قطر منتقل شد و تبادل زندانیان هم انجام شد. اما بازار ارز نوسان خاصی نداشت. قیمت دلار روز یکشنبه روند صعودی خود را آغاز کرد و به نیمه نخست کانال ۴۹ هزار تومان برگشت اما امروز در همان محدوده دیروز ماند و با قیمت ۴۹ هزار و ۳۵۰ تومانی معامله شد. روندی که نشان می‌دهد قیمت دلار به‌این دو خبر موعود دولت توجه چندانی نشان نداده و جو بازار کاهشی نشده است.

بسیاری معتقدند که‌این مساله کاهشی‌های بازار ارز را ناامید کرده است. چون از هفته گذشته دولت وعده کاهش قیمت دلار را داده و اعلام کرده بود اتفاقات این هفته به برگریزان قیمت دلار منجر می‌شود که نشد. داود سوری، اقتصاددان درباره تاثیر آزادسازی ۶ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده‌ایران بر بازار ارز گفته:‌ «آزادسازی ۶میلیارد دلار و صرف آن در بخش کالاهای اساسی و غیرتحریمی، این فرصت را به دولت می‌دهد که منابع تخصیص‌داده برای کالاهای اساسی صرف هزینه‌های بخش‌های دیگر شود. اما اینکه با این منابع اندک بازار ارز تحت تاثیر قرار گیرد و شاهد کاهش قیمت ارز باشیم، این شدنی نیست.»

البته‌این اقتصاددان تاکید کرده که قیمت کنونی دلار حاصل جو روانی است که به واسطه آزادسازی این منابع ایجاد شده است. به عبارتی می‌توان گفت قیمت دلار روند صعودی داشته اما دولت توانسته با این اخبار قیمت دلار ر فعلا مهار کند و زیر کانال ۵۰ هزار تومان نگه دارد.

ماجرای زندانیان دو تابعیتی و دلارهای بلوکه شده روز گذشته به پایان رسید. اما بازار ارز دلیل دیگری برای تغییر روند دارد و آن هم سفر ابراهیم رئیسی به نیویورک است. معامله‌گران بازار می‌گویند نتیجه‌این سفر می‌تواند بر قیمت دلار اثر بگذارد. اینکه ابراهیم رئیسی امشب در مجمع عمومی سازمان ملل چه می‌گوید و چه دیدارهایی خواهد داشت.

گزارش‌ها می‌گوید سفر سال گذشته ابراهیم رئیسی به نیویورک قیمت دلار را ۱۵۰۰ تومان تغییر داد. برای همین معامله‌گران منتظرند که ببینند در این نشست چه رخ می‌دهد تا قیمت دلار برای فردا مشخص شود.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها