رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619105

هشدار آلمان درباره رویارویی تمام‌عیار روسیه و ناتو

ساعت24-یک روزنامه آلمان نوشت که کارشناسان این کشور با هشدار درباره جنگ تمام عیار میان ناتو و روسیه، پیشنهادی برای توافق صلح میان اوکراین و روسیه ارائه داده‌اند.

به گزارش ایسنا، کارشناسان آلمانی می‌گویند اوکراین حتی با حمایت‌های غرب نیز توانایی شکست دادن روسیه را در میدان نبرد ندارد و این درگیری ممکن است به جنگی تمام‌عیار میان روسیه و ناتو منجر شود که هیچ‌یک از طرفین خواهان این مسئله نیستند.

طبق گزارش روزنامه «برلینر تسایتونگ» این کارسناسان همچنین بر این باورند که هرچه که درگیری طولانی‌تر شود، تلفات بیشتری بر جای خواهد گذاشت و حصول توافقی عادلانه و پایدار سخت‌تر خواهد شد.

به همین دلیل، این کارشناسان برنامه‌ای سه مرحله‌ای و بدون هیچ‌ پیش‌شرطی را پیشنهاد داده‌اند؛ اولین مرحله شامل اجرای آتش‌بس می‌شود. در مرحله دوم باید مذاکرات صلحی با ریاست دبیرکل سازمان ملل و کمیساریای عالی سازمان ملل برای صلح و امنیت در اوکراین برگزار شود. در مرحله آخر نیز از معماری امنیتی اروپا برای حفظ صلح اوکراین استفاده شود؛ به گونه‌ای که موقعیت راهبردی - جغرافیایی اوکراین دیگر نقض کلیدی در رقابت آمریکا و روسیه نداشته باشد.

این در حالی است که «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد پیشتر گفته بود مذاکرات صلح میان اوکراین و روسیه بعید است به‌این زودی رخ دهد.

گوترش گفت: خوشحال خواهم شد از اینکه میانجی‌گر بین روسیه و اوکراین باشم تا مذاکرات صلح رخ دهد اما همچنان راه طولانی برای این مذاکرات در پیش است.

انتهای پیام

تازه‌ترین خبرها