رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619187

همسر رئیسی: زنان در ایران برای حقوق خود مبارزه نکرده اند /از تحریم ها عبور می کنیم /زنان در ایران آرامش را ترجیح می‌دهند

ساعت24-جمیله علم الهدی همسر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی "نیوزویک" همسر گفت: زنان در ایران تحت حمایت خانواده، پدر و همه اعضای خانواده هستند و به واسطه حمایتی که از خانواده دریافت می‌کنند، نقش تعیین کننده‌ای در جامعه‌ایفا می‌کنند و به‌این دلیل است که هسته اصلی خانواده نقش بسزایی دارد.

وی ادامه داد: زنان در ایران یا هر جای دنیا نقش تعیین کننده‌ای در حفظ هسته اصلی خانواده دارند، بنابراین نقش بسیار تعیین کننده‌ای در جامعه دارند.

خانم علم الهدی ادامه داد: زنان در ایران برای حقوق خود مبارزه نکرده‌اند، زیرا از حقوق خود برخوردار هستند. مردان در جامعه‌ایران حرمت زنان را حفظ کرده‌اند. ارزش‌هایی که زنان در ایران مستحق آن هستند، از نظر جنبه‌های اخلاقی، در واقع به قوانین و مقررات تبدیل شده‌اند.

او تاکید کرد: جنبش فمینیستی سایر نقاط جهان نیز در ایران راه نیافته است و این در درجه اول به دلیل گرایش به خشونت است. برخلاف آن، زنان در ایران آرامش را ترجیح می‌دهند تا اینکه در معرض خشونت از طریق رویکرد فمینیستی قرار گیرند. این تفاوت چشمگیر میان این دو مساله است.

همسر رییس جمهور ایران در خصوص اتهامات غرب علیه‌ایران مبنی بر نبود آزادی برای زنان و نیاز به داشتن حقوق بیشتر برای آن‌ها در داخل ایران گفت: غرب اطلاعات کافی در مورد ایران ندارد. علت این سوء تفاهم نیز نداشتن اطلاعات کافی است. آن‌ها به عمق گسترده روابط بین زنان و مردم نپرداخته‌اند. به همین دلیل است که آن‌ها زنان را با دید غربی می نگرند. روایت غرب در مورد زنان در ایران, موضوعی بسیار سیاسی است. زنان در غرب احساس تنهایی می‌کنند

وی در خصوص وضعیت حقوق زنان در بسیاری از کشورهای غربی و بطور خاص در نیویورک گفت: بیشتر زنان در غرب احساس تنهایی می‌کنند. این امر به‌این دلیل است که زنان در غرب از سوی خانواده و ازدواجشان کمتر مورد حمایت قرار می گیرند. زنان به دلیل احساسات بسیار قوی، باید احترام زیادی دریافت کنند. اما در غرب، آن‌ها کارهای زیادی برای انجام دادن دارند و باید به‌اندازه یک مرد کار انجام دهند تا بتوانند حداقل استانداردهای زندگی را داشته باشند. این تفاوت چشمگیر زنان در غرب و زنان در ایران است. در ایران, زنان روابط خانوادگی بسیار نزدیکی دارند.

جمیله علم الهدی در خصوص سیاست های خصمانه آمریکا علیه‌ایران و تحریم های این کشور گفت: ما اخیراً مورد هجوم فرهنگ‌های مهاجم قرار گرفته‌ایم و فرهنگ‌های غربی به ما حمله کرده‌اند. اگر به فرهنگ ایران نگاه کنید، با آنچه در غرب است کاملاً متفاوت است. تحریم زندگی را برای عموم مردم بسیار سخت کرده است

وی ادامه داد: ما نباید این واقعیت را فراموش کنیم که‌ایران هدف اقدامات قهرآمیز یکجانبه، به اصطلاح «تحریم» قرار گرفته است که زندگی را برای عموم مردم بسیار سخت کرده است. اما با تکیه بر رهنمودهای مقام معظم رهبری، ما می‌توانیم از این تحریم ها عبور کنیم.

او تصریح کرد : تحریم ها برای جامعه و مردم ایران بسیار مشکل است و به طور کلی جمهوری اسلامی‌ایران در بحبوحه تحریم ها توانسته است روی پای خود بایستد. ما دوران سختی را با تحریم‌ها سپری کرده‌ایم، اما به دلیل وجود تحریم‌ها توانسته‌ایم روی پای خود بایستیم و دستاوردها و پیشرفت‌های قابل توجهی داشته باشیم. سیاست آمریکا، استعمار و استثمار کشورهای مستقل است

علم الهدی درباره جنبه منفی تحرم ها بر مردم ایران افزود: جنبه منفی تحریم ها در ارتباط با تاثیر آن‌ها بر زندگی بیماران و به ویژه کودکان است. نمونه‌این تاثیر کودکان پروانه‌ای است. آن‌ها بیماری دارند که پوست آن‌ها کنده می‌شود و این روند بسیار دردناک و عذابی غیرقابل تصور است، دردها و رنج آنان از این بیماری غیر قابل توصیف و کشنده است. دلیل این رنج تحریم هایی است که بر دو مساله غذا و دارو اعمال می‌شود. از سوی دیگر آمریکا ادعا می‌کند که در راستای حفظ منافع مردم ایران عمل می‌کند.

همسر رییس جمهور ایران در پایان گفت: سیاست دولت های مختلف در آمریکا استعمار و استثمار کشورهای مستقل است. آن‌ها فشار را بر هر کشور استقلال طلبی افزایش می‌دهند تا خواسته‌ها و زیاده طلبی‌های آمریکا را بپذیرد.

ایرنا

تازه‌ترین خبرها