رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 619205

دولت دهقانان را در بی خبری غرق می کند

ساعت 24 - دولتهای ایران درست یا نادرست سالهای درازی است پیش از شروع کشت از سوی میلیونها کشاورز خرده پا برای انتخاب محصول قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را در تابستان هرسال اعلام می‌کند تا آن‌ها درابره محصولاتی که می‌خواهند بکارند تصمیم بگیرن. دولت سیزدهم اما تا امروز این قیمت ها را اعلام نکرده وکشاورزان بلاتکلیفند.

دولت سیزدهم با این بی عملی عمدی یا سهوی انتخاب ازاد را از دهقانان خرده پا سلب می‌کند و انها ناگزیر می‌شوند در حالت مبهم نوع محصول را انتخاب کنند. کشاورزان ایرانی در وضعیتی که نمی‌دانند قیمت خرید تضمینی هرمحصول چقدراست ممکن است زمین‌های خودرا برای کشت اماده نکنند واین برتعادل تولید محصولات زراعی اثر منفی می گذارد وکشاورزان براساس حدس وگمان محصول را کشت خواهند کرد. بر اساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی باید نرخ تضمینی محصولات کشاورزی را قبل از آغاز سال زراعی جدید اعلام کند.اعلام به موقع نرخ خریدهای تضمینی کالاهای اساسی کشاورزی از آن لحاظ حایز اهمیت است که کشاورز با آگاهی قبلی از قیمت‌ها اقدام به کشت می‌کند و می‌داند که چه بکارد و به چه میزان بکارد در غیر اینصورت گام گذاشتن در تاریکی است، و قانونگذار هم با علم به‌این موضوع مهلت تعیین کرده است.نکته دیگر اینکه شورای قیمت گذاری می تواند با تعیین قیمت های مناسب، کشاورز را به سمت کشت محصولات اساسی سوق دهد که خودخواسته از کشت محصولات آب بر و کم ضرور پرهیز خواهد شد و سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در کشت محصولات اساسی هم محقق می‌شود.

هفته گذشته منابع آگاه اعلام کردند که شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی قیمت 32 محصول کشاورزی را تعیین کرده و قیمت برخی محصولات از جمله گندم هم از این جلسات به بیرون درز کرد اما وزارت جهاد در اطلاعیه‌ای که روز بعد هم از سایت خود برداشت، اعلام کرده بود، تنها وزیر جهاد مرجع اعلام قیمت ها است.

حال با اینکه قانون تعیین کرده، شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی نهایتا یک هفته پس از تعیین قیمت باید اعلام کنند اما هنوز خبری از قیمتها نیست. در این شورا، وزرای اقتصاد، صنعت، سازمان برنامه و بودجه، نمایندگان مجلس، تشکل‌ها و کشاورزان حضور دارند.رئیس این شورا را وزیر جهاد کشاورزی بر عهده دارد، او مسئول وزارتخانه‌ای است که تامین کننده امنیت غذایی کشور باید باشد اما 4.5 میلیون بهره بردار کشاورزی، فردا سال زراعی جدید را با بی خبری کامل از قیمت‌ها آغاز خواهند کرد.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها