رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619263

امیرعبداللهیان: بازسازی سوریه نباید به عنصری برای اعمال فشار بر دمشق بدل شود

ساعت24-نشست سه جانبه وزیران امور خارجه کشورهای عضو روند آستانه شامل سه کشور ایران، روسیه و ترکیه ابتدا به صورت سه جانبه و پس از آن با مشارکت گی‌یر پترسون، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل، به صورت چهار جانبه به میزبانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی‌ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی‌ایران در این نشست طی سخنانی، از نشست مشترک اعضای روند آستانه با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد درخصوص سوریه ابراز خرسندی کرد.

وی گفت: نشست امروز ما یکبار دیگر اهمیت اقدامات جمعی ما را در قالب روند آستانه برجسته کرد. همچنین حضور آقای پترسون، نماینده دبیرکل سازمان ملل در این نشست، تاییدی بر اهمیت نقش سازمان ملل در کمک به حل بحران سوریه است.

امیرعبداللهیان به دیدار قبلی روسای کشورهای ضامن روند آستانه در تهران اشاره کرد و گفت: متاسفانه وضعیت انسانی همانند گذشته در سوریه بحرانی است که بخشی از آن ناشی از تحریم‌های یکجانبه و غارت اموال و منابع طبیعی ملت سوریه است که زنان و کودکان و سایر مردمان سوریه را هدف قرار داده است و ما در این نشست نگرانی مشترک خود را در مورد وضعیت انسانی در سوریه تکرار می‌کنیم و مجددا بر غیرقانونی بودن تحریم‌ها علیه سوریه و لزوم لغو کامل آن‌ها تاکید می‌کنیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به‌اینکه مسائل مربوط به بازسازی سوریه نباید به عنصری برای اعمال فشار بر سوریه بدل شود، گفت: حل مشکلات آوارگان سوری نیازمند فراهم سازی زیرساخت‌های لازم در بخش آب و برق و خدمات است،

وی گفت نقش سازمان ملل متحد و کمیساریای عالی پناهندگان در این زمینه بسیار با اهمیت است.

امیرعبداللهیان: بازسازی سوریه نباید به عنصری برای اعمال فشار بر دمشق بدل شود

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی‌ایران افزود: در حالیکه نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست حضور دارد، ما بر تداوم‌ مسولیت جامعه بین‌المللی برای کاهش درد و رنج مردم سوریه تاکید می‌کنیم.

حسین امیرعبداللهیان تاکید کرد: ما تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه را ناقض حقوق بین‌المللی، حقوق بشردوستانه و منشور سازمان ملل و مانع کمک رسانی به ملت و آوارگان سوری می‌دانیم. همچنین از بازگشت امن، شرافتمندانه و داوطلبانه آوارگان سوری و حقوق آن‌ها حمایت می‌کنیم. همچنین حمایت خود را از روند گفتگوهای سیاسی تحت رهبری و هدایت سوری‌ها و با حمایت سازمان ملل اعلام و تاکید می‌کنیم که عزم ما برای کمک به مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در سوریه تزلزل ناپذیر است.

وی ادامه داد: همچنین بر همکاری خود برای مقابله با تهدید تروریسم و در عین حال احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید می‌کنیم.

در این نشست، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه و گی‌یر پترسون، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل نیز طی صحبتهایی، به بیان مواضع و دیدگاه‌های خود برای کمک به حل و فصل مشکلات سوریه منطبق با اهداف روند آستانه پرداختند.

شرکت کنندگان از نقش هیات جمهوری اسلامی‌ایران در برگزاری و میزبانی این نشست تشکر و قدردانی کردند.

انتهای پیام

تازه‌ترین خبرها