رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619306

حمله اوکراین به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه و کشته شدن شماری از فرماندهان روس

ساعت24-روسیه به‌این حمله اعتراف کرده و اعلام کرد که یک نظامی‌کشته شده است.

 ارتش اوکراین روز جمعه ۲۲ سپتامبر از «حمله موفقیت‌آمیز» به مقر فرماندهی ناوگان دریای سیاه روسیه در شهر سواستوپول در شبه‌جزیره کریمه خبر داد.

پیش‌تر وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که در جریان حمله موشکی اوکراین به مقر فرماندهی ناوگان دریای سیاه روسیه در شبه‌جزیره کریمه یک پرسنل نظامی‌کشته شده است.

تصاویر منتشر­شده در شبکه‌­های اجتماعی ستون‌های دود غلیظی را بر فراز این ساختمان در شهر سواستوپول نشان می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری روسی تاس، ترکش‌های ناشی از انفجار در محدوده‌ای به وسعت صدها متر در اطراف این ساختمان پراکنده شده‌اند. بنا به‌این گزارش، تعداد زیادی آمبولانس در محل حادثه مستقر شده‌اند.

وزارت دفاع روسیه در حساب کاربری خود در تلگرام نوشت: «پدافند ضد­هوایی روسیه پنج موشک را منهدم کرده است.»

از زمان حمله نظامی‌روسیه به اوکراین، نقاط مختلف شبه‌جزیره کریمه که در سال ۲۰۱۴ به شکل غیرقانونی به خاک روسیه ضمیمه شد، هدف حمله قرار گرفته‌اند.

میخائیل رازوژایف، فرماندار گماشته سواستوپل نیز در حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که یک حمله موشکی به مقر نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه در شهر سواستوپل در شبه‌جزیره کریمه انجام شده است.

رازوژایف افزود: «دشمن به مقر نیروی دریایی با موشک حمله کرد و قطعه‌ای آن در کنار تئاتر لوناچارسکی افتاد.

وی با بیانی اینکه تمامی نیروهای اورژانس به محل حادثه اعزام شده‌اند، نوشت: تلاش‌ها برای ارزیابی خسارت مالی وارد شده ادامه دارد.

رازوژایف ضمن دعوت مردم به آرامش، خواست که عکس و فیلم‌های مربوط این حادثه در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته نشود.

فرماندار گماشته روسیه برای سواستوپول در بیانیه دوم خود از احتمال حمله موشکی جدید خبر داد و از شهروندان خواست به مرکز شهر نیایند و در خانه بمانند.

لازم به ذکر است شبه‌جزیره کریمه در سال 2014 توسط روسیه اشغال و به‌طور غیرقانونی به خاک این کشور الحاق شد.

کی‌یف: چند فرمانده ارشد روسیه در حمله به سواستوپل کشته شدند

اوکراین دربیانیه‌ای اعلام کرد که حمله به مقر ناوگان دریای سیاه مسکو «در جریان نشست فرماندهان نیروی دریایی روسیه» صورت گرفته است.

فرماندار سواستوپل، شهری بندری در جنوب غربی شبه‌جزیره کریمه که روسیه سال ۲۰۱۴ آنرا ضمیمه خاک خود اعلام کرد روز شنبه نسبت به حملات تازه موشکی اوکراین هشدار داد.

این هشدار در حالی مطرح می‌شود که خبرگزاری‌های بین‌المللی روز جمعه از حمله نیروهای اوکراینی به مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه که در بندر سواستوپل واقع شده، خبر داده بودند.

کی‌یف روز شنبه مدعی شد که در جریان حمله موشکی به مقر ناوگان دریای سیاه مسکو در جنوب غرب شبه‌جزیره کریمه چند فرمانده ارشد روسیه کشته یا زخمی‌شدند.

در بیانیه ارتش اوکراین آمده است: «جزئیات حمله که نتیجه آن به جا گذاشتن ده‌ها کشته و زخمی‌در میان اشغالگران از جمله فرماندهان ارشد ناوگان روسیه است در اسرع وقت اعلام خواهد شد. »

ارتش اوکراین همچنین در این بیانیه یادآور شده است که حمله به مقر ناوگان دریای سیاه مسکو «در جریان نشست فرماندهان نیروی دریایی روسیه» صورت گرفته است.

وزارت دفاع روسیه پیش‌تر این حمله را مورد تایید قرار داده و اعلام کرده بود که در جریان آن یک نفر کشته شده است.

هشدار حمله تازه موشکی اوکراین به سواستوپل

میخائیل رازوژایف، فرماندار سواستوپل با انتشار مطلبی در پیام‌رسان تلگرام ضمن دادن هشدار نسبت به احتمال حملات موشکی تازه اوکراین از شهروندان خواست که در خانه بمانند و به پنجره‌ها نزدیک نشوند.

فرماندار این شهر بندری مشرف به کرانه‌های دریای سیاه همچنین از افرادی که در خودروها و وسایل نقلیه عمومی حضور دارند خواست که پناه بگیرند.

وی که پیش‌تر اعلام کرده بود تکه‌هایی از یک موشک در اطراف سواستوپل فرود آمده، اندکی بعد از پایان یافتن خطر حمله جدید موشکی خبر داد.

در همین راستا، پدافند هوایی روسیه نیز پیش‌تر در واکنش به حملات موشکی اوکراین به کریمه از انهدام پنج موشک در اطراف شبه‌جزیره کریمه خبر داده بود.

کی‌یف که تلاش دارد نبرد را به شبه جزیره استراتژیک کریمه بکشاند روز جمعه مدعی شد «حمله‌ای موفقیت‌آمیز» به مقر ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه انجام داده و طی آن دست کم یک نفر مفقود شده است.

شبه جزیره کریمه و شهر سواستوپل در غرب آن که مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در آن واقع شده مدت‌ها است که اغلب به شکل متوالی هدف حملات اوکراین به ویژه از سوی هواپیماهای بدون سرنشین قرار می گیرد.

این منطقه از نظر راهبردی در طراحی عملیات بویژه حملات موشکی از دریا و نیز پشتیبانی و تدارک نیروهای روسیه در جبهه‌های جنوب وجنوب شرق از اهمیت زیادی برای مسکو برخوردار است.

  منبع: جماران

تازه‌ترین خبرها