رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619657

گزارشی ترسناک از وضعیت ناگوار زنان و دختران افغانستانی/ وقتی همه به خودکشی فکر می‌کنند!

ساعت24-از آنجایی که درصد زنان شاغل همچنان کاهش می‌یابد، 90 درصد از زنان جوان (افغانستانی) پاسخ‌دهنده گفته‌اند که وضعیت سلامت روانی بد یا بسیار بدی را تجربه و دائما به خودکشی می‌کنند.

در یکی از نشانه‌های ترسناک از منزوی شدن زنان و دختران در افغانستان، تنها 22 درصد از زنان مصاحبه شده گزارش داده‌اند که حداقل هفته‌ای یک بار با زنان خارج از خانواده خود ملاقات می‌کنند و اکثریت آن‌ها بدتر شدن روابط با سایر اعضای خانواده و جامعه را گزارش کرده‌اند.

هشدار درباره وضعیت سلامت روانی دختران و زنان در افغانستان هر روز از یک تریبون تازه بین المللی شنیده می‌شود. پولیتیکو در گزارشی در این باره می نویسد: رئیس آژانس سازمان ملل متحد برای ترویج برابری جنسیتی می گوید که سازمان ملل باید از دولت هایی حمایت کند که به دنبال اعلام قانونی تشدید سرکوب توسط حاکمان طالبان افغانستان علیه زنان و دختران با عنوان "آپارتاید جنسیتی" هستند.

زندانی در تاریکی بدون آینده

سیما باهوس، مدیر اجرایی بخش زنان سازمان ملل، در جلسه‌ای که روز سه شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد داشت گفت: بیش از 50 فرمان وحشتناک طالبان با شدت بیشتری از جمله توسط اعضای مرد خانواده اجرا می‌شود.

 این امر باعث تشدید بحران‌های مربوط به سلامت روان و افکار در زنان شده به گونه‌ای که فکر کردن به خودکشی در میان زنان جوان و دختران به شدت افزایش یافته است. بسیاری از این زنان و دختران به دلیل مشکلات روحی و روانی قادر به تصمیم گیری‌های ساده در محیط خانه و خانواده هم نیستند. زنان و دختران افغان به ما می گویند که آن‌ها زندانیانی هستند که در تاریکی زندگی می‌کنند و بدون امید و آینده در خانه‌های خود زندانی شده‌اند.

طبق قوانین بین المللی، آپارتاید به عنوان یک سیستم تفکیک نژادی قانونی تعریف شده که از آفریقای جنوبی سرچشمه می گیرد. اما اجماع فزاینده در میان کارشناسان، مقامات و فعالان بین‌المللی می‌گوید که آپارتاید می‌تواند در مورد جنسیت در مواردی مانند افغانستان که زنان و دختران با تبعیض سیستماتیک روبرو هستند نیز اعمال شود.

باهوس خطاب به اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: «ما از شما می‌خواهیم که از یک فرآیند بین‌دولتی برای تدوین صریح موارد آپارتاید جنسیتی در حقوق بین‌الملل حمایت کامل کنید.

در حال حاضر هیچ قانون بین المللی موجودی وجود ندارد که به «ستم جنسی علیه بخش قابل توجهی از جامعه و تحت حمایت دولت حاکم در کشورها» رسیدگی کند. حمله سیستمی و برنامه ریزی شده طالبان به حقوق زنان باید در هنجارهای جهانی ما نامگذاری، تعریف و منع شود تا بتوانیم پاسخ مناسبی به‌این ظلم بدهیم.»

مقاومت طالبان در برابر به رسمیت شناختن زنان

طالبان در آگوست 2021 در هفته‌های پایانی خروج نیروهای ایالات متحده و ناتو از افغانستان پس از 20 سال جنگ ، قدرت را به دست گرفتند. طالبان طبق رویه حکومت قبلی خود بر افغانستان از سال 1996 تا 2001 ، این بار نیز به تدریج تفسیر خشن خود از قوانین اسلامی یا شریعت را مجدداً تحمیل کردند و دختران را از مکتب فراتر از صنف ششم و زنان را از تقریباً همه مشاغل، فضاهای عمومی، ورزشگاه‌ها و اخیراً کار در سالن‌های زیبایی محروم کردند.  

نشست شورای امنیت درباره آخرین گزارش آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در آخرین روز نشست سالانه رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با 193 عضو برگزار شد.

تاکنون هیچ کشوری طالبان را به رسمیت نشناخته و کمیته اعتبارنامه مجمع عمومی نیز حاکمیت این گروه بر افغانستان را رسمی نمی‌داند. مهم ترین دلیل این برخورد با طالبان نیز در درجه اول نوع رفتار آن‌ها با زنان و دختران و در درجه دوم عدم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان است. برهمین اساس امسال نیز مانند دو سال گذشته، نماینده‌ای از طالبان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور نداشت.

وقتی همه به خودکشی فکر می‌کنند

بخش زنان سازمان ملل متحد با همکاری یوناما و دفتر بین المللی مهاجرت سازمان ملل در سال گذشته با بیش از 500 زن افغان حاضر در افغانستان مصاحبه کرده است. در میان پاسخ های آن‌ها چند پاسخ قابل توجه و ارزیابی است:

46 درصد فکر می‌کنند که طالبان تحت هیچ شرایطی نباید به رسمیت شناخته شوند.

50 درصد فکر می‌کنند که طالبان تنها زمانی باید به رسمیت شناخته شود که حقوق زنان و دختران را برای تحصیل، اشتغال و مشارکت در دولت به آن‌ها بازگردانند.

زنان مصاحبه شونده گفتند که کاهش چشمگیر نفوذ آن‌ها بر تصمیم گیری، نه فقط در سطح ملی یا استانی، بلکه در جوامع و خانه‌هایشان، ناشی از افزایش فقر، کاهش مشارکت مالی زنان در مسائل مالی خانواده و تحمیل «هنجارهای» پدرسالارانه توسط طالبان است.

براساس این گزارش در یکی از نشانه‌های ترسناک از منزوی شدن زنان و دختران در افغانستان، تنها 22 درصد از زنان مصاحبه شده گزارش داده‌اند که حداقل هفته‌ای یک بار با زنان خارج از خانواده خود ملاقات می‌کنند و اکثریت آن‌ها بدتر شدن روابط با سایر اعضای خانواده و جامعه را گزارش کرده‌اند.

 محدودیت ها برای زنان منجر به افزایش ازدواج کودکان، افزایش تعداد کودکان کار و افزایش مشکلات سلامت روان برای زنان و دختران شده است. براساس این گزارش، از آنجایی که درصد زنان شاغل همچنان کاهش می‌یابد، 90 درصد از زنان جوان پاسخ‌دهنده گفته‌اند که وضعیت سلامت روانی بد یا بسیار بدی را تجربه و دائما به خودکشی می‌کنند.

قندهار؛ مرکز صدور فرمان محدودسازی زنان

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان و رئیس یوناما، از سفر اخیر گروهی از علمای اسلامی‌از کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی‌به افغانستان برای گفت و گو با طالبان با تمرکز بر آموزش دختران، حقوق زنان و نیاز به حکومت فراگیر استقبال کرد.

به گفته او علمای اسلامی‌به طالبان تاکید کردند که‌این الزامات "یکپارچه برای حکومت اسلامی‌در سراسر جهان است.

 از نماینده سازمان ملل پرسیده شد که آیا هر گونه تغییر در سیاست های تندرو طالبان در مورد زنان و عملکرد دولت تا زمانی که رهبر آن، ملا هیبت الله آخوندزاده، تصمیمات نهایی را اتخاذ کند، امکان پذیر است؟ او در پاسخ گفت: تصمیم های اصلی را او می گیرد.

من از یکی از اعضای کابینه شنیدم که بیش از 90 درصد اعضای حاضر در حکومت طالبان از حق تحصیل برای زنان و دختران حمایت می‌کنند اما به محض اینکه چنین دیدگاه‌هایی به شهر جنوبی قندهار، جایی که آخوندزاده در آن مستقر است، می‌رسند، با مخالفت او روبرو می‌شود.

  منبع: جماران

تازه‌ترین خبرها