رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619755

شهریه کودکستان و پیش‌دبستانی در سال تحصیلی جدید چقدر است؟

ساعت24-رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک گفت: در سال جدید تحصیلی، شهریه هر کودکستان بر اساس الگوی جدید و مبتنی بر الگوی هزینه تمام شده به صورت آزمایشی محاسبه و تعیین خواهد شد.

 مجتبی همتی‌فر درباره شهریه دوره پیش‌دبستانی اظهار کرد: کودکستان‌ها دو دوره اول و دوم را شامل می‌شوند که مرکزی برای خدمات تربیتی، آموزشی و مراقبتی به کودکان تا ۶ سال تمام هستند و باید حتماً مجوز فعالیت را از سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک داشته باشند.

وی افزود: کودکستان‌های دوره دوم گروه سنی ۴ تا ۶ سال را میزبانی می‌کنند و دوره پیش‌دبستانی در آن‌ها اجرا می‌شود. برنامه تربیتی این مراکز باید بر اساس چارچوب اعلامی سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک باشد.

رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک گفت: در سال جدید تحصیلی، شهریه هر کودکستان بر اساس الگوی جدید و مبتنی بر الگوی هزینه تمام شده به صورت آزمایشی محاسبه و تعیین خواهد شد.

شهریه بر اساس اطلاعات بارگذاری شده در سامانه توسط موسس محاسبه می‌شود و تا تعیین شهریه قطعی، شهریه مصوب سال گذشته به صورت علی‌الحساب قابل دریافت است.

همتی‌فر ادامه داد: در تلاش هستیم که با سرعت‌بخشی به بارگذاری مستندات توسط موسس و فرآیند تطبیق مجوز فعالیت، پروژه ملی تطبیق و ساماندهی کودکستان‌ها نیز به سرانجام برسد.

وی افزود: شهریه کودکستان‌ها در سامانه جدید بر اساس هر مقطع سنی تعیین و به طور رسمی‌ابلاغ می‌شود و موسس باید آن را در معرض دید والدین و مخاطبان قرار دهد.

رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک گفت: در سال تحصیلی گذشته، سازمان تعلیم و تربیت کودک دوره تاسیس خود را سپری می‌کرد بنابراین در تعیین شهریه رویه قبل را ادامه دادیم. بر همین اساس، شهریه بر اساس افزایش درصدی مشخص ـ حداکثر تا سقف ۴۰ درصد ـ نسبت به شهریه سال قبل و بنا به تصمیم شورای برنامه‌ریزی و نظارت تعلیم و تربیت کودک استان تعیین و ابلاغ شده بود.

وی بیان کرد: این شهریه در مواردی با هزینه واقعی خدمات تربیتی کودکستان‌ها فاصله قابل‌توجهی داشته و در نتیجه زمینه‌ای شده بود تا بعضاً از والدین مبالغ غیرموجه مطالبه شود.

همتی‌فر درباره حمایت تربیتی از والدینی که فرزند چندقلو دارند، عنوان کرد: حمایت از خانواده‌ها و توانمندسازی والدین کودکان زیر هفت سال از رویکردهای اصلی سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک است. در این باره هم تلاش‌ها و برنامه‌هایی نیز طراحی شده و ان‌شاءالله به زودی اجرایی خواهد شد.

وی درباره حمایت از خانواده‌های چندقلو در شهریه پیش دبستانی بیان کرد: متاسفانه اعتبار ویژه‌ای برای سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در نظر گرفته نشده است.

در عین حال، چون کودکستان‌ها مراکز غیردولتی هستند و فعلاً از تسهیلات خاصی برخوردار نیستند، بنابراین ارائه تخفیف جزو اختیارات خودشان است. با این حال ما علاقه داریم اگر اعتبار حمایتی در اختیار سازمان قرار بگیرد، با رویکرد حمایت از جوانی جمعیت و سیاست‌های خانواده‌محور اقدامات لازم را شروع کنیم.

رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک ادامه داد: توسعه دوره پیش‌دبستانی به طور کلی در همه مناطق جزو اولویت‌های سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک است، زیرا این دوره را در ارتقای کیفی دوره اوان کودکی و ایجاد آمادگی تحصیلی برای ورود به کلاس اول ابتدایی، بسیار مهم می‌دانیم و باورمان این است که دوره تربیتی اوان کودکی، شالوده و زیرساز دوره‌های تربیتی و آموزشی بعدی را فراهم می‌کند.

همتی‌فر اضافه کرد: از همین رو با رویکرد عدالت تربیتی، وظیفه خود می‌دانیم که برای توسعه خدمات تربیتی سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در مناطق محروم و دو زبانه و حمایت از خانواده‌هایی که به کمک نیاز دارند، تلاش کنیم؛ هر چند محدودیت منابع در اختیار سازمان گستره و میزان پوشش را محدود کرده است که امیدواریم با توجه ویژه نهادهای مسئول از جمله سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌این محدودیت رفع شود.

  منبع: تسنیم

تازه‌ترین خبرها