رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619758

فصل رها شدن از دست سهام تودلی خودروسازان

ساعت24-فصل رها شدن از دست سهام تودلی خودروسازان فرارسیده است تا صنعت خودروسازی ایران پس از 32 سال طی مسیر غلط که از سال 1370 شروع شد، وارد مسیر درست شود و امیدها برای خودروساز شدن را زنده نگاه دارد. امیدی که با زیان و بدهی 400 هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا در حال رنگ باختن است.

 

فصل رها شدن از دست سهام تودلی خودروسازان فرارسیده است تا صنعت خودروسازی ایران پس از 32 سال طی مسیر غلط که از سال 1370 شروع شد، وارد مسیر درست شود و امیدها برای خودروساز شدن را زنده نگاه دارد. امیدی که با زیان و بدهی 400 هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا در حال رنگ باختن است.

شرکت های ایران خودرو و سایپا به مصداق عینی ما نمی توانیم تبدیل شده‌اند و یکی از پایه‌های اصلی ایجاد حس ناکارآمدی و تحقیر در ضمیر ناخودآگاه جامعه‌ایرانی هستند. که‌این نتیجه به دلیل مدیریت "بدون مسئولیت" دولتی با دال مرکزی سپردن عناوین تخصصی به مدیران سیاسی به دست آمده است. نتیجه محتوم سپردن یک کار به چندین متغیر مختلف و متضاد نیازی به تحلیل و تجربه ندارد و کار به جایی رسیده است که حتی مسئولیت سامانه تاسف آور یکپارچه فروش خودرو را هم کسی قبول نمی‌کند. سامانه‌ای که حتی فروش خودرو را هم دولتی کرده بود و باعث شد قیمت های نسبی مخدوش شده و شاهد جهش نرخ ها در بازار باشیم.

بررسی سهامداران شرکت خودروسازی سایپا و شرکت خودروسازی ایران خودرو نشان می‌دهد که‌این شرکت ها با سهام تودلی علیرغم حضور در بازار سرمایه، دولتی مانده‌اند و نتیجه دولتی بودن ایجاد حدود 200 شرکت ناکارآمد و انبوهی از مدیران کارنابلد است که فاقد حداقل درک از سازوکار صنعت خودروسازی هستند.

سهامداران ایران خودرو

19863سهامداران ایران خودرو

19864دولت باید بین اصلاح صنعت خودروسازی که به متغیر نخست ناراضی سازی تبدیل شده و دال مرکزی صنایع هایتک را از کارآمدی انداخته است و یا حفظ مکانی برای سپردن مدیریت ها به جریان‌های سیاسی یکی را انتخاب کند و در صورت انتخاب راه دوم، تا 2 سال آینده باید 400 هزار میلیارد تومان وام جدید به شرکت های خودروسازی؛ عمدتا از محل پایه پولی؛ برای جبران زیان و بدهی انباشته پرداخت کند که به تنهایی برای ایجاد تورم مضاعف پس از 7 سال تورم بالا، کفایت می‌کند.

شرق

تازه‌ترین خبرها