رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619761

جدیدترین تصمیم برای دانشجویان پزشکی/ انتقالی‌ها از خارج کشور چطور می‌توانند در ایران تحصیل کنند؟

ساعت24-دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی از جدیدترین تصمیم برای ارائه تسهیلات به دانشجویان علوم پزشکی انتقالی از خارج کشور خبر داد.

 دکتر غلامرضا حسن‌زاده دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی گفت: در آخرین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی به منظور ارائه تسهیلات به دانشجویان انتقالی از خارج کشور مقرر شد که شرایط جدیدی برای آن‌ها اعلام شود.

وی افزود: به همین منظور در این جلسه مصوب شد برای کمک به‌این دسته از دانشجویان، جهت آمادگی بیشتر تحصیلی، آزمون یک بار در سال به ۲ بار در سال افزایش پیدا کند.

دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی خاطرنشان کرد: البته پذیرش این دسته از دانشجویان تنها یک بار در سال خواهد بود و تنها آزمون ۲ بار در سال برگزار می‌شود.

ماجرای حذف ممنوعیت انتقال دانشجویان ایرانی از خارج کشور

سال گذشته پس از کش و قوس‌های فراوان درباره انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور متقاضی انتقال به دانشگاه‌های داخل و برداشتن ممنوعیت انتقال مقرر شد که‌این دسته از دانشجویان در آزمون ارزیابی علمی ویژه دانشجویان ورودی‌های قبل از ژانویه ۲۰۱۹ شرکت کنند.

بر همین اساس مقرر شد دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور با تاریخ شروع به تحصیل قبل از ژانویه ۲۰۱۹ در صورت تصمیم به ادامه تحصیل خود در ایران ابتدا در یک آزمون ارزیابی علمی‌شرکت کنند و پس از آن در صورت کسب حدنصاب به شورای انتقال معرفی شوند.

آزمون ارزیابی علمی‌برای دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شاغل به تحصیل در خارج از کشور که متقاضی انتقال به دانشگاه‌های داخل هستند برگزار شد اما برخی از این دانشجویان خواستار فرصت بیشتر برای این آزمون شدند.

از آنجا که‌این آزمون ویژه دانشجویانی است که تا پیش از ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷ مطابق با اول ژانویه ۲۰۱۹ شروع به تحصیل کرده‌اند. این دانشجویان می توانند در این آزمون شرکت کرده و در صورتی که نمره حد نصاب (۶۰ درصد نمره کل آزمون) را کسب کنند، به شورای انتقال معرفی شوند.

پیش از این نخستین دوره‌این آزمون ۱۵ دی ماه ۱۴۰۱ برگزار شد و مقرر شده بود که‌این آزمون تنها سه بار، در دی ماه سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ برگزار شود که با توجه به مصوبه جدید شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی دو نوبت برگزاری آزمون برای سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ اعلام خواهد شد.

  منبع: مهر

تازه‌ترین خبرها