رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 619764

جزئیاتی از پلن B که الهام علی‌اف در پیش گرفته/ واکنش ایران چه خواهد بود؟

ساعت24-عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: فعلا مناقشه آذربایجان و ارمنستان تمام شده و آذربایجان اعلام کرده که پلن B را دنبال می‌کند.

 علی علیزاده عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی با اشاره به تحولات قفقاز اظهار کرد: موضوع قفقاز مورد توجه تمام قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی است. مطالبه اصلی آذربایجان اتصال به نخجوان و حاکمیت کامل بر قره‌باغ بود.

درخواست آذربایجان این بود که به صورت کامل گروه‌های مسلح قره‌باغ خلع سلاح شوند و هماهنگ با حاکمیت آذربایجان عمل کنند؛ گروه‌های شبه نظامی‌شکل گرفته‌این را نمی‌پذیرفتند که بعد از عملیات‌های آذربایجان گروه‌های مسلح تعهد دادند که کاملا خلع سلاح شوند.

وی اضافه کرد: براساس سیاست‌های اعلامی آذربایجان مناقشه با ارمنستان تمام شده ولی درخواست اصلی آذربایجان بحث ایجاد کریدور زنگزور و اتصال به نخجوان است؛ در جلسات بین مقامات نظامی‌ایران و آذربایجان، وزیر دفاع آذربایجان از قول رئیس جمهور این کشور تعهد داده که بحث ورود نظامی‌برای ایجاد کریدور زنگزور منتفی است و آذربایجان وارد پلن B شده است. پلن B ایجاد کریدور از داخل خاک جمهوری اسلامی‌ایران است.

علیزاده در عین حال گفت: البته کامل نمی‌توان بر روی حرف آذربایجان حساب کرد اما این سیاست اعلامی آذربایجان است که وزیر دفاع این کشور از قول رئیس جمهورشان به تیم ایرانی گفته است.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی‌در مورد نظر ایران در خصوص اتصال کریدور از داخل جمهوری اسلامی‌ایران اظهار کرد: این پیشنهاد جمهوری اسلامی‌ایران بوده و در زمان مرحوم رستم قاسمی وزیر وقت راه و شهرسازی قراردادی امضاء شد که از داخل خاک ایران راهی به آن‌ها داده شده و سرمایه‌گذارش هم آذربایجانی‌ها باشند این راه اجرا شده و اتصال از طریق خاک جمهوری اسلامی‌ایران صورت گیرد.

علیزاده توضیح داد: اتفاقا ایران از کریدوری که از داخل خاک ارمنستان باشد و مرزهای ما را محدود کند، مخالف است تقریبا در منطقه تمامی‌کشورها و حتی کشورهای غربی درباره‌ایجاد این کریدور به توافق رسیده بودند و ایران مانع اصلی بود چون ایران می‌گفت محدودیت‌هایی در حوزه‌های من ایجاد شده و یک نوع خفگی ژئوپلیتیک برای ایران به وجود می‌آید.

ایران خط قرمز تعریف کرده بود و اجازه نداد این اتفاق بیفتد. لذا اگر کریدور از خاک ایران باشد و مرزهای ما محدود نشود یک پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی‌ایران است؛ فعلا علی‌الظاهر آذربایجان و ارمنستان این موارد را پذیرفته‌اند اما این‌که بعدا چه اتفاق دیگری بیفتد را نمی‌دانم.

وی در پایان مجددا بیان کرد: فعلا مناقشه تمام شده و آذربایجان اعلام کرده که پلن B را دنبال می‌کند که آن هم اتصال از طریق خاک جمهوری اسلامی‌ایران به نخجوان است.

  منبع: ایسنا

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها