رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619765

فرایند جذب یک استاد حداقل یک سال طول می‌کشد/تحت تاثیر جناح بندی‌ها و حزب بندی‌های سیاسی نیستیم

ساعت24-رئیس دانشگاه تهران ضمن تشریح فرایند جذب اساتید مدعو در این دانشگاه گفت: ادامه فعالیت یا قطع همکاری با اساتید مدعو در دانشگاه تهران «سیاسی» نیست بلکه ما متناسب با سابقه علمی و رضایت دانشجو در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کنیم.

دکتر محمد مقیمی، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: ما در دانشگاه تهران در مباحث علمی، فعالیت‌های پژوهشی و فناوری رویکرد سیاسی، حزبی، سلبریتی و غیره نداریم. آنچه که مسلم است اولا استادی که مایل به تدریس در این دانشگاه باشد باید معیارهای علمی و استانداردهای لازم را داشته باشد.

دوم اینکه در ادامه همکاری با یک استاد رضایت دانشجویان برای ما خیلی مهم است به گونه‌ای که اگر حتی یک استاد استانداردهای علمی‌بالایی داشته باشد اما دانشجویان از او راضی نباشند، ادامه همکاری میسر نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی ما استادی را برای تدریس در دانشگاه تهران دعوت می‌کنیم و این استاد به عنوان مدعو وارد دانشگاه می‌شود برای ادامه همکاری در ترم های دیگر علاوه بر بررسی عملکرد علمی، نظر دانشجویان را نیز بررسی می‌کنیم در صورت رضایت آن‌ها، برای قطع یا ادامه همکاری با این استاد تصمیم می گیریم. این فرایند در خصوص اقای حدادیان نیز گرفته شد چرا که دانشجویان از عملکرد این استاد مدعو رضایت داشتند.

دکتر مقیمی تاکید کرد: البته فرایند پذیرش اعضای هیات علمی‌با استاد مدعو متفاوت است آن‌ها باید یک فرایند سخت و طولانی را برای جذب در دانشگاه سپری کنند. فرایند جذب یک استاد حداقل یک سال طول می‌کشد.

رییس دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: همانطور که عنوان شد تصمیمات ما مبنی بر ادامه یا قطع همکاری با استادان مدعو در دانشگاه تهران به هیچ عنوان تحت تاثیر جناح بندی‌ها و حزب بندی‌های سیاسی نیست.

بحث دعوت از یک استاد به عنوان استاد مدعو در دانشگاه بر اساس نیازها صورت می گیرد و تا زمانی که اساتید یک گروه آموزشی مایل به تدریس درسی باشند و تخصص آن هم وجود داشته باشند فردی از بیرون از دانشگاه به عنوان مدعو به دعوت نمی‌شود. تنها زمانی از اساتید مدعو استفاده می‌کنیم که دانشکده در یک درس خاصی نیاز به استاد داشته باشد.

رئیس دانشگاه تهران همچنین اظهار کرد: ممکن است یک استاد مدعو در ارائه یک واحد درسی با دانشگاه همکاری داشته باشد و در تدریس آن درس موفق هم باشد.

اما به دلیل جذب‌های جدیدی که در هیات گروه آموزشی صورت می گیرد آن واحد را باید به عضو جدید هیات علمی‌که به صورت ثابت جذب شده و تخصص آن را هم دارد، می‌دهیم و مجبور به قطع همکاری با استاد مدعو هستیم. بنابراین علت های متنوعی برای قطع یا ادامه یک استاد مدعو وجود دارد.

مقیمی تاکید کرد: دانشجویان، کارمندان و اساتید دانشگاه تهران تقریبا به ریاست دانشگاه دسترسی دارند و ظهرها که برای نماز جماعت به مسجد دانشگاه می‌روم، بسیاری از افراد در مسیر یا داخل مسجد مسائل خود را مطرح می‌کنند و بنده نیز همان جا تماس میگیرم و سعی می‌کنم مسائل‌ آن‌ها برطرف شود.

وی، به راه‌اندازی خانه گفت‌وگوی آزاد در دانشگاه تهران اشاره کرد و ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی هم وقتی تجربه موفق ما را در این زمینه مشاهده کرد، خانه گفت‌وگو را در این شورا راه‌اندازی نمود.

در واقع ما خانه گفت و گوی آزاد با اساتید و دانشجویان می گذاریم تا آن‌ها هر چه دلشان میخواهد بگویند. ما «فضای باز دانشگاه» را در عمل پیاده کردیم.

رئیس دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: نمونه دیگر آن را راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی است. اگر چه‌ایده آن از گذشته بوده ولی کسی نتوانست آن را اجرایی کند.

ما علی رغم هزینه‌های آن این تلویزیون را راه‌اندازی کردیم. من حتی تاکید کردم تمامی مشکلات افراد اعم از مشکلات انضباطی دانشجویان، مشکلات رفاهی، تغذیه و غیره بدون سانسور از طریق آن پخش شود.

مقیمی‌خاطر نشان کرد: ما باید در دانشگاه رشد و بلوغ سیاسی را ایجاد کنیم. در یک بررسی می‌بینیم در این تلویزیون اینترنتی، اساتید گروه اصلاح طلب بیشتر حضور پیدا می‌کنند. چرا که معتقدیم تریبون متعلق به دانشگاهیان است.

وی تاکید کرد: خواهش می‌کنم افرادی که تمایل دارند کار حزبی و سیاسی کنند با ماموریت های دانشگاه‌اینکار را انجام ندهند.

چرا که با این کار دانشگاه صدمه می‌بیند. افراد منصف باشند و اینگونه نباشد که اصرار کنند دیدگاه و باورشان درست ترین است و مابقی باید از آن تبعیت کنند. من به عنوان رئیس دانشگاه‌این باور را برای خود حفظ می‌کنم اما در مدیریت امکان عرضه سایر باورها و ارزش‌ها را فراهم می‌کنم.

رئیس دانشگاه تهران در پایان خاطر نشان کرد: برخی افراد چون حرف جدیدی ندارند و می‌دانند اگر در یک بستر آماده‌ای حرف بزنند در بین دانشگاهیان خریداری ندارد با یک توییت زدن یا انتخاب یک کلمه از یک مصاحبه طولانی یا کنار هم چیدن یک سری جملات دنبال این هستند که نگاه مدیریت دانشگاه را به چالش بکشند.

  منبع: ایسنا

تازه‌ترین خبرها