رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619773

عکس پوشش متفاوت وزیر زن آفریقای جنوبی در دیدار با قالیباف

ساعت24-مهر نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر دفاع آفریقای جنوبی در حاشیه مجمع پارلمانی بریکس یک دیدار امنیتی مهم سیاسی انجام دادند.

عصر پنج شنبه (۶ مهر) در ساعت پایانی حضور رئیس مجلس در محل برگزاری مجمع پارلمانی بریکس در ژوهانسبورگ، وزیر دفاع آفریقای جنوبی با پیشنهادات مشخصی برای توسعه روابط دو کشور در محل برگزاری مجمع پارلمانی بریکس حضور یافت و با قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی‌دیدار و گفت و گو کرد؛ در این دیدار که یک دیدار سطح بالای امنیتی سیاسی بود، نکات مهمی‌درباره توسعه روابط دو جانبه‌ایران و آفریقای جنوبی از جمله در زمینه‌های انرژی و دفاعی مطرح شد.

در ابتدای این دیدار، خانم «تاندی روث مودیسه» وزیر دفاع آفریقای جنوبی نیز با تبریک ورود ایران به بریکس و تاکید بر این که‌این پیمان نقش مهمی‌در آینده جهان خواهد داشت تاکید کرد: خوشحالم که شما را در خانواده بریکس می‌بینم و باور داریم که رشد و توسعه بریکس تاثیرات بسزایی در روابط جهانی خواهد داشت.

وی با ارزشمند خواندن سفر سابق خود به تهران در کسوت رئیس مجلس آفریقای جنوبی از دیدار با رئیس مجلس کشورمان ابراز خرسندی و با بیان این که‌ایران و آفریقای جنوبی دشمنان مشترکی دارند، تاکید کرد: ما برای ارتقای روابط با جمهوری اسلامی آماده هستیم و امیدوارم روابط دو کشور بیش از پیش افزایش یابد و وارد همکاری‌های مشترک بیشتر شویم، در این زمینه من نیز به نوبه خود آمادگی دارم تا هر اقدامی لازم باشد انجام دهم.

وزیر دفاع آفریقای جنوبی یکی از دلایلی که باعث خوشحالی من از پیوستن ایران به بریکس شد، موضوع انرژی است و در این زمینه تاکید داریم تا در مکانیزم‌هایی که طراحی می‌کنیم بر چالش‌های پیش روی ارتقای همکاری‌ها نظیر تحریم‌ها غلبه کرده و روی پیشبرد مسائل دو کشور متمرکز شویم.

وی در همین زمینه تاکید کرد: ما دراین زمینه آماده انجام اقدامات لازم، از جمله سفر به تهران هستیم تا ببینیم چطور می‌توانیم زمینه‌ای برای همکاری‌ها در حوزه انرژی پیدا کنیم.

همچنین در این دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تشکر از آفریقای جنوبی بابت برگزاری مجمع پارلمانی بریکس با اشاره به عضویت ایران در بریکس که در سه ماه آینده عملیاتی می‌شود گفت: امیدوارم بتوانیم با استفاده از فرصت‌هایی که‌ایجاد شده است برای توسعه همکاری‌های دوجانبه و نیز همکاری‌ها در قالب بریکس استفاده کنیم.

قالیباف افزود: ما در این که جمهوری اسلامی‌در حوزه‌های مختلف علوم دانش بنیان، علوم مهندسی و نیز عرصه‌های نظیر انرژی پیشرفت‌های قابل توجهی دارد که‌این علوم و صنایع می‌تواند در مقابله با چالش انرژی که کشور شما با آن مواجه است، به کمک تان بیاید.

قالیباف موضوع انرژی و راه‌اندازی پالایشگاه‌های غیر فعال در آفریقای جنوبی را یکی از موضوعات مهم قابل بررسی بین دو کشور دانست و گفت: این مسئله یکی از موضوعات مورد تاکید من در دیدار با روسای مجالس کشور شما بود و پیشنهادی که مطرح شده‌این است که کمیسیون مشترک دو کشور تا سطح روسای جمهور ارتقا پیدا کند و در دیدارهای دوجانبه‌ای که در آینده نزدیک میان دو کشور برگزار خواهد شد روی این موضوعات متمرکز شویم.

تازه‌ترین خبرها