رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619907

فلسفه ندیدن بخش خصوصی

ساعت 24 -دولت سیزدهم لایحه برنامه هفتم را تدوین و به مجلس ارائه کرده است. کمیسیون تلفیق نیز درحال پالایش آن برای ارائه به صحن علنی مجلس است. آیا می‌دانید نماینده بخش خصوصی در فرآیند تهیه لایحه و پالایش لایحه کیست و از کدام نهاد معرفی شده است؟

واقعیت آن است که بنا به گفته فعالان بخش خصوصی دولت سیزدهم و نیز مجلس یازدهم، نیازی به حضور نماینده بخش خصوصی ندیده‌اند و گویا کسی به عنوان نماینده بخش خصوصی در این فرآیند وجود ندارد. ازسوی دیگر رییس اتاق بازرگانی در مشهد گفته است دولت به صورت چراغ خاموش درحال تدوین لایحه بودجه کشور برای سال 1403 است وتاکنون نشانه‌ای ازاینکه بخواهد از دیدگاه‌های بحش خصوصی استفاده کند دیده نمی‌شود.

فلسفه و دلیل اصلی اینکه از بخش خصوصی کسی در فرآیند تدوین و تصویب و قانونی‌شدن مجلس دعوت نشده چیست؟ فلسفه‌این کار روشن است؛ بخش خصوصی سهم و نقشی در اقتصاد ندارد و بخش‌های اصلی و نیز نهادهای مهم در اختیار دولت و نهادهای شبه‌دولتی است‌.جقیقت داستان این است که بخش خصوصی ایران نیز تلاش مستمر و منسجم و متحدی برای این کار نشان نمی‌دهد. بنابراین بهتر است دولت برای خودش برنامه توسعه بنویسد که می‌نویسد.

تازه‌ترین خبرها