رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 619979

چرا الاتحاد بدون بازی با سپاهان، ایران را ترک کرد

ساعت24-سپاهان در دومین هفته از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا مهیا می‌شد تا دوشنبه‌شب در «نقش جهان» به مصاف الاتحاد، جدی‌ترین و قوی‌ترین رقیبش در مرحله گروهی برود.

سپاهان در دومین هفته از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا مهیا می‌شد تا دوشنبه‌شب در «نقش جهان» به مصاف الاتحاد، جدی‌ترین و قوی‌ترین رقیبش در مرحله گروهی برود. الاتحاد که در این فصل ستاره‌های بی‌شماری از جمله کریم بنزما و انگولو کانته را خریده بود، در شرایطی راهی ایران شد که فوق ستاره فرانسوی‌اش، کریم بنزما، را به دلیل مبتلاشدن به کرونا در اختیار نداشت، ولی این موضوع باعث نشد استقبال گرم سپاهانی‌ها متوجه‌این تیم عربستانی نشود. اعضای این باشگاه عربستانی در کنفرانس خبری قبل از این دیدار هم از این استقبال تشکر کردند. اهمیت این اتفاق مربوط به جایی است که عربستانی‌ها از سال 2016 پس از تیرگی روابط دو کشور حاضر به حضور در ایران نمی‌شدند ولی امسال و پس از حسنه‌شدن روابط دیپلماتیک دو کشور، این موضوع برطرف شد و عربستانی‌ها برای اولین بار بعد از قریب به هفت سال تیم‌های ورزشی‌شان را به‌ایران فرستادند. النصر با کریستیانو رونالدوی بزرگ، اولین تیمی‌شد که‌این ممنوعیت را برداشت و در تهران برابر پرسپولیس به میدان رفت.

در شرایطی که بسیاری به‌ویژه علاقه‌مندان بی‌شمار اصفهانی آماده می‌شدند تا پس از رفع کدورت‌های دو کشور، برای دومین بار میزبان یک تیم عربستانی باشند، این‌بار در شهری غیر از تهران، به ناگاه اتفاق عجیبی رخ داد. ماجرا از این قرار است که الاتحاد با وجود حضور در ورزشگاه نقش جهان، حاضر نشد وارد زمین مسابقه شود و پس از ساعتی حضور، بدون آنکه با سپاهان بازی کند، ورزشگاه را ترک کرد و به سمت فرودگاه اصفهان و سپس عربستان حرکت کرد.

چه اتفاقی افتاد؟

نقش جهان روز خاصی را تجربه می‌کرد. تماشاگران پرشور اصفهانی برای تشویق تیم به ورزشگاه آمده بودند و جو بی‌نظیری را به وجود آورده بودند. البته که فیلم‌برداری‌کردن این دیدار و اتفاقاتش با کیفیت «اچ‌دی» هم سروسامان جذاب‌تری به پخش زنده‌این بازی داده بود. سپاهانی‌ها نیم‌ساعت قبل از شروع بازی به زمین آمدند تا خودشان را گرم کنند ولی در حرکتی غیرمنتظره خبری از الاتحادی‌ها برای گرم‌کردن در زمین مسابقه نشد. درحالی‌که رسانه‌های مختلف مشغول گمانه‌زنی بودند و حتی صداوسیما هم از دلیل عدم حضور الاتحاد خبر موثقی نداشت، اتفاق اصلی رخ داد: الاتحاد به صورت رسمی‌اعلام کرد حاضر نیست در این مسابقه به میدان برود. اینجا بود که رسانه‌های عربستانی به میان آمدند و دلیل مدیران این باشگاه برای بازی‌نکردن الاتحاد با سپاهان را مطرح کردند. آن‌ها از این نوشتند که سردیس سردار سلیمانی که در انتهای تونل ورودی بازیکنان تعبیه شده، باید برداشته شود تا این مسابقه از سر گرفته شود. در واقع رسانه‌های عربستانی مدعی شدند مسئولان این باشگاه اعلام کرده‌اند اگر این مجسمه برداشته نشود، آن‌ها در این مسابقه حاضر نخواهند شد. این گمانه‌زنی در شرایطی رفته‌رفته به فضای رسانه‌ای ایران کشیده شد که عربستانی‌ها علاوه بر تندیس سردار سلیمانی خواستار برداشتن تعدادی بنر در راهروی ورودی به زمین اصلی هم شده بودند. رسانه‌های آن کشور از این نوشتند که‌این موضوع به طور رسمی‌از طرف تیم عربستانی از داور و ناظر بازی درخواست شده ولی طرف ایرانی به آن توجهی نکرده است.

داور قصد داشت 30 دقیقه بازی را به تاخیر بیندازد

بعد از اتفاقات صورت‌گرفته، داور ابتدا تصمیم می‌گیرد این بازی را 30 دقیقه به تعویق بیندازد تا شاید طرفین راه‌حلی برای اختلاف‌نظر به‌وجود‌آمده پیدا کنند. این زمان هم کمک زیادی نکرد چون دقایقی بعد، تصاویر عجیب و غریبی منتشر شد که اعضای باشگاه الاتحاد در حال برداشتن چمدان‌ها و ترک ورزشگاه هستند. این اتفاق درحالی‌که انتظار می‌رفت بازی با تاخیر شروع شود، شوک بزرگی به هواداران حاضر در ورزشگاه وارد کرد.

اسلاموف مجوز خروج را صادر کرد

همچنان، مطابق با اخباری که رسانه‌های عربستانی نوشته و به تایید رسمی‌باشگاه الاتحاد هم رسیده، ناظر تاجیکستانی این بازی یعنی اسلاموف، رای به عدم برگزاری این مسابقه داده است. او در گزارشی که برای اتفاقات رخ‌داده در این مورد نوشته، تاکید کرده که از مسئولان باشگاه سپاهان خواسته شده مجسمه‌ و بنرها جمع‌آوری شود، ولی آن‌ها توجهی نکرده‌اند. الاتحاد در بیانیه‌اش نوشته که ناظر بازی به طور رسمی‌به آن‌ها اعلام کرده‌این بازی برگزار نمی‌شود و آن‌ها می‌توانند ورزشگاه را ترک کنند.

سپاهان هم بیانیه داد

این اتفاقات در حالی به سرعت در فضای رسانه‌ای در حال چرخش بود که باشگاه سپاهان و در راس آن محمدرضا ساکت، مدیرعامل این باشگاه، موضوعات مطرح‌شده را خارج از عرف دانست و آن را نوعی بهانه‌جویی از سوی عربستانی‌ها تلقی کرد. ساکت ابتدا به‌این مورد اشاره کرد که همین مجسمه‌ها قریب به دو سال و نیم است در این ورزشگاه حضور دارند و هیچ ناظری از کنفدراسیون فوتبال آسیا یا فیفا به آن‌ها ایرادی نگرفته است. البته که مدیرعامل سپاهان ادعای اصلی‌اش را بر این گذاشت که عربستانی‌ها یک روز قبل با همین شرایط در این ورزشگاه تمرین کرده‌اند و حتی در جلسه‌ای که قبل از بازی برگزار شده بود، ناظر و مقام امنیتی کنفدراسیون فوتبال آسیا، این ورزشگاه را با همین شرایط مهیای این دیدار توصیف کرده بودند و ایرادی گرفته نشد.

AFC پشت الاتحاد درآمد

با وجود توضیحاتی که محمدرضا ساکت ارائه کرده، بیانیه سریع کنفدراسیون فوتبال آسیا نشان می‌دهد که آن‌ها هم از تصمیم الاتحاد برای شرکت‌کردن در این مسابقه حمایت کرده‌اند. «AFC» اگرچه اشاره‌ای به مجسمه نکرد، ولی از این نوشت که تغییر غیرمترقبه در شرایط برگزاری این بازی، این دیدار را لغو کرده است. باشگاه الاتحاد هم خیلی سریع از AFC بابت این درک سریع تشکر کرد تا مشخص شود شرایط چندان هم به سود باشگاه‌ایرانی پیش نرفته است.

عربستانی‌ها از بالا خواستار بازگشت الاتحاد شدند

انتشار فیلم‌های موجود از بازگشت این تیم عربستانی به فرودگاه و سپس به کشور خودی نشان می‌دهد که مدیران این باشگاه در تماس با مسئولان بالاتر سیاسی، تصمیم گرفته‌اند خیلی سریع اصفهان را ترک کنند. این موضوع را می‌شود در بیانیه‌ای که الاتحاد صادر کرده دید؛ آن‌ها از سفیر عربستان در ایران، وزیر ورزش و خانواده سلطنتی عربستان تشکر کرده و آن‌ها را حامی‌خودشان دانسته‌اند. فدراسیون فوتبال عربستان هم خیلی سریع به‌این بیانیه واکنش نشان داد و مثل تعدادی دیگر از باشگاه‌های عربستانی از تصمیم باشگاه الاتحاد حمایت کرد.

حق با کیست؟

این یکی از آن دست پرسش‌هایی است که پاسخ راحتی در این برهه نمی‌شود برایش داشت. عربستانی‌ها با اشاره به‌این موضوع که باشگاه‌ایرانی فوتبال را با سیاست مخلوط کرده، آن را در تضاد با کدهای فیفا دانستند و خواستند با این موضوع برخورد شود. فیفا می‌گوید استفاده از هر نوع نماد سیاسی و مذهبی در برگزاری بازی، روی سکو یا لباس بازیکنان و کادر ممنوع است. از طرفی، مسئولان سپاهان هم می‌گویند وقتی ناظر و نیروی امنیتی AFC خودشان برگه مربوط به مهیابودن ورزشگاه با همین شرایط را امضا کرده‌اند، در نتیجه تیم عربستانی کار غیرحرفه‌ای انجام داده و آن‌ها باید جریمه شوند.

نتیجه بازی چه می‌شود؟

این یکی هم در تضاد با مسئله بالا نیست. عربستانی‌ها از همین حالا خودشان را برنده‌این دیدار می‌دانند. مرور رسانه‌های این کشور خبر از این می‌دهد که الاتحادی‌ها با اشاره به همکاری با ناظر بازی و چراغ سبز مسئول اصلی AFC برای خروج از ورزشگاه، نتیجه بازی را 3 بر صفر به سود خود می‌دانند. مسئولان باشگاه سپاهان هم با اشاره به‌اینکه بازیکنان این تیم در زمان برگزاری این دیدار در زمین حضور داشته‌اند، ولی رقیب عربستانی از حضور در میدان انصراف داده‌، خودشان را برنده‌این بازی می‌دانند. هرچند در این بین شایعات دیگری هم مطرح شده که خبر می‌دهد ممکن است کنفدراسیون فوتبال آسیا دوباره‌این بازی را در زمین بی‌طرف تکرار کند. فیفا پیش از این در نمونه‌های متعددی که دال بر حضور نمادهای سیاسی و مذهبی در محل برگزاری بازی بوده، رو به جریمه‌های سنگین نقدی آورده و نتیجه بازی را عوض نکرده است. البته که آن رای مربوط به اتفاقاتی بوده که در جریان بازی رخ داده و در این مورد خاص، الاتحاد اصلا حاضر به شرکت در زمین مسابقه نشده است.

شرق

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها