رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 622980

در سوییس نوع جدیدی از مغناطیس کشف شد

ساعت 24- محققان موسسه ETH زوریخ در سوییس نوع جدیدی از مغناطیس را کشف کرده‌اند. آزمایش‌ها نشان می‌دهد یک ماده مصنوعی با استفاده از مکانیسمی ناشناخته مغناطیسی می‌شود.

در سوییس نوع جدیدی از مغناطیس کشف شد

شناخته شده ترین نوع مغناطیسی که مانند آهنربا عمل می‌کند، فرومغناطیس نامیده می‌شود و زمانی به وجود می آید که تمام الکترون‌های داخل یک ماده به یک سمت می چرخند. اما انواع دیگری از مغناطیس مانند پارامغناطیسم نیز وجود دارد که یک نسخه ضعیف تر از این رویداد است و زمانی اتفاق می‌افتد که الکترون‌ها در جهات مختلف می چرخند.

در پژوهش جدید محققان متوجه نوع جدید و عجیبی از مغناطیس شدند. آن‌ها مشغول بررسی ویژگی‌های مغناطیسی «مواد مویر»(moiré materials) به این کشف دست یافتند. آن‌ها در حقیقت مواد آزمایشی هستند که از رویهم قرار دادن ورقه‌های دو بعدی دیزلنید مولیبدن و دی سولفید تنگستن ایجاد شده‌اند. این مواد ساختاری شبکه مانند دارند که می تواند الکترون‌ها را در خود حفظ کند.

محققان برای شناسایی نوع مغناطیس مواد مویر نخست با استفاده از جریان الکتریکی و افزایش مداوم ولتاژ، الکترون‌ها را سرازیر کردند. آن‌ها در مرحله بعد برای اندازه گیری مغناطیس ماده یک لیزر به آن تاباندند و شدت انعکاس نور برای قطبش‌های مختلف را اندازه گیری کردند. این امر نشان می‌دهد آیا الکترون‌ها در یک جهت یا در جهات تصادفی می چرخند.

در ابتدا ماده مذکور پارامغناطیس را نشان داد اما محققان میزان الکترون‌های ورودی به شبکه را افزایش دادند که شاهد یک تغییر ناگهانی و غیر منتظره و ایجاد فرومغناطیسم شدند. این جابجایی دقیقاً زمانی اتفاق افتادکه در شبکه در هرخانه یک الکترون قرار گرفت. این امر واکنش‌های تبادلی ( مکانیسم معمول که فرومغناطیسم را ایجاد می‌کند) را برهم زد.

آتش امام اغلو مولف ارشد پژوهش در این باره می گوید: این یک پدیده شگفت انگیز بود، نوعی مغناطیس جدید که نمی توان آن را با واکنش‌های تبادلی توضیح داد.

پژوهشگران تصمیم دارند درباره این رویداد تحقیقات دقیق تری انجام دهند و مشخص کنند می توان در دمای بالاتر به چنین مغناطیسی دست یافت یا خیر زیرا در این تحقیق ماده باید تا نزدیک صفر درجه سرد می‌شد.

مهر 

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها