رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 622990

اگر یک پیاز در اتاقمان بگذاریم، آنفولانزا نمی گیریم؟

ساعت 24- اگر مثل زمان قدیم یک پیاز را در اتاق و یا در جورابمان قرار دهیم می تواند از ابتلای ما به سرماخوردگی و آنفلوآنزا جلوگیری کند؟

اگر یک پیاز در اتاقمان بگذاریم، آنفولانزا نمی گیریم؟

 قرار دادن پیاز در اتاق ممکن است عجیب به نظر برسد، اما بسیاری از مردم به آن به عنوان یک درمان طبیعی برای سرماخوردگی سوگند یاد می‌کنند و به طور مرتب این ادعا را در شبکه‌های اجتماعی در هر فصل سرماخوردگی و آنفولانزا منتشر می‌کنند. مفهوم این است که پیاز توانایی جذب باکتری‌ها و ویروس‌ها را دارد و با این کار می تواند میکروب ها و سموم را از یک فرد بیمار یا حتی هوا بیرون بکشد.

تا به امروز، هیچ مدرکی برای حمایت از ادعاها وجود ندارد. خود انجمن ملی پیاز بیان می‌کند که هیچ مدرک علمی وجود ندارد که «پیاز خام خرد شده می‌تواند میکروب‌ها را جذب کند یا هوا را از پاک کند».

درمان سرماخوردگی با پیاز که شامل قرار دادن پیاز تکه تکه شده در اتاق در هنگام خواب است، ریشه در درمان قرون وسطایی و طب سنتی چینی (TCM) دارد.

ریشه در قرون وسطی

به گفته انجمن ملی پیاز، این ایده که پیاز می تواند از بیماری‌های قابل انتقال جلوگیری کند، به دهه 1500 برمی گردد. در طول طاعون بوبونیک، پیازهای خرد شده را در اطراف خانه‌ها قرار می‌دادند تا از ابتلای مردم به این بیماری کشنده جلوگیری کنند.

در آن زمان، اعتقاد بر این بود که همه بیماری‌ها از طریق هوا به صورت ابرهای بیماری به نام میاسما منتشر می‌شوند. (برگرفته از کلمه یونانی باستان برای آلودگی). میاسما چیزی است که می توانید آن را بو کنید، و تصور می‌شد پیاز با بوی متمایز خود به معنای واقعی کلمه میاسما را جذب می‌کند و از شما محافظت می‌کند.

در ایتالیا در قرون وسطی، مفهوم میاسما حتی باعث پیدایش اصطلاح مالاریا شد که به معنای واقعی کلمه به عنوان "هوای بد" است.

در امروزه، مردم از گذاشتن پیاز در یک اتاق برای محافظت در برابر همه گیری آنفولانزای اسپانیایی 1918 استفاده می‌کردند. در یکی از حکایت‌ها، گفته می‌شود که دکتری به بیمارانش دستور داده است که پیازهای خرد شده را در خانه‌هایشان بگذارند، که به گفته او سلامت آن‌ها را حفظ می‌کند.

طب سنتی چینی

برخی دیگر معتقدند که این درمان بر اساس اصول طب سنتی چینی است. در TCM گفته می‌شود که بدن دارای 12 نقطه دسترسی اصلی است که به عنوان مریدین شناخته می‌شوند که در واقع مسیرهای رسیدن به هر عضو بدن را تشکیل می‌دهند. شش عدد از 12 نصف النهار از پاها عبور می‌کنند.

اگرچه این مریدین‌های پا اغلب خفته هستند (بیشتر به این دلیل که پاهای خود را با کفش می‌پوشانیم)، تصور می‌شود تحریک آن‌ها فواید سلامتی از جمله بهبود ایمنی را به همراه دارد؛ این یک اصل است که تمرین رفلکسولوژی پا را هدایت می‌کند.

برخی افراد معتقدند که پیاز دارای اثر محرکی است زیرا در TCM با سرما و رطوبتی که سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند، مقابله می‌کند.

چرا گذاشتن پیاز تاثیری بر سرماخوردگی ندارد؟

برخی از ادعاها در مورد پیاز بر اساس واقعیت است. برای مثال، آن‌ها محیط ایده آلی را برای تکثیر یا بقای ویروس‌ها فراهم نمی‌کنند. با تعادل پی‌هاچ 5.4 تا 5.8، پیاز دارای خواص اسیدی ملایمی‌است که برای بسیاری از میکروب ها غیرقابل پذیرش است. با این حال شایع ترین علت سرماخوردگی، در محیط خنثی تر (حدود 7.2 pH) رشد می‌کند.

این بدان معنا نیست که پیاز دارای خواص ضد ویروسی یا ضد میکروبی قوی است. برای از بین بردن موثر آدنوویروس‌ها و سایر ویروس‌های تنفسی مشابه، به محلول قلیایی مانند سفید کننده نیاز دارید که دارای pH بین 11 تا 13 باشد.

همچنین هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پیاز خاصیت جذب ویژه ویروس‌ها، چه در بدن و چه در هوا دارد، وجود ندارد. در حالی که پیاز خاصیت ضد باکتریایی خفیفی دارد، سرماخوردگی در نهایت توسط ویروس‌ها و نه باکتری‌ها ایجاد می‌شود.

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پیاز می تواند ویروس را از بدن خارج کند یا اینکه کشیدن ویروس‌ها به سمت پا فوایدی در بهبود سرماخوردگی دارد وجود ندارد.

حتی در ساختار TCM، تحریک مریدین‌ها در پا عمدتاً از طریق سوزن زدن (طب سوزنی) و فشار (طب فشاری) به دست می آید.

علاوه بر این، استفاده موضعی از پیاز برای کاهش علائم سرماخوردگی به طور سنتی به صورت خمیری که به جای پا به سینه، پشت، کف پا، کف دست و پشت زانو اعمال می‌شود، انجام می گیرد.

سرماخوردگی چگونه درمان می‌شود؟

ویروس سرماخوردگی معمولا توسط سیستم دفاعی بدن مهار می‌شود؛ آنتی بادی‌ها پروتئینی هستند که بلافاصله پس از آلوده شدن یا واکسیناسیون توسط سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شوند. آنتی بادی‌ها به شما کمک می‌کنند تا در برابر عفونت ها مقابله کنید و می تواند شما را از ابتلای دوباره به آن بیماری محافظت کند.

این آنتی‌بادی‌ها پاسخ ایمنی را تحریک و هماهنگ می‌کنند؛ گلبول‌های سفید خون که ویروس را هدف قرار می‌دهند و به آن حمله می‌کنند و التهابی که باعث گرما می‌شود و به حرکت سلول‌های ایمنی به محل عفونت کمک می‌کند، همگی باعث می‌شوند تا در برابر یک بیماری پیروز شویم.

فواید پیاز برای سلامتی

در حالی که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد قرار دادن پیاز در اتاق یا در جوراب می تواند به درمان یا پیشگیری از سرماخوردگی کمک کند، این نباید مزایای سلامتی پیاز را تضعیف کند.

پیاز کالری و قند کمی‌دارد و چربی ندارد

سه پیاز سبز متوسط تمام ویتامین K مورد نیاز روزانه شما را تامین می‌کند و از سلامت استخوان‌ها حمایت می‌کند و به طور بالقوه خطر پوکی استخوان را کاهش می‌دهد.

پیاز سبز منبع بسیار خوبی از ویتامین A و منیزیم است که از سیستم دفاعی حمایت می‌کند و سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C است که از سلول‌ها در برابر آسیب های ناشی از مولکول‌های ناپایدار به نام رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

پیاز همچنین حاوی بالاترین غلظت از یک ترکیب گیاهی به نام کورستین است که می تواند پاسخ ایمنی را به شکل افزایش تعداد گلبول‌های سفید (به ویژه سلول‌های دفاعی به نام لنفوسیت ها ) تقویت کند.

با وجود تمام این فواید بی نظیر، این بدان معنا نیست که خوردن پیاز می تواند از سرماخوردگی پیشگیری یا درمان کند. هیچ مدرک علمی‌برای آن وجود ندارد. در عوض، پیاز می تواند بخش مهمی‌از یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حمایت بهتر از سلامت کلی سیستم ایمنی شما باشد.

در حالی که برخی از مردم بر این باورند که قرار دادن پیاز در جوراب یا در اتاق می تواند بهبودی سرماخوردگی را تسریع کند، اما هیچ مدرکی دال بر اثربخشی آن وجود ندارد. در اصل پیاز می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم از سلامت ایمنی شما حمایت کند، اما هیچ تاثیر مستقیمی‌بر ویروس‌های سرماخوردگی ندارد یا به هیچ وجه نمی تواند مسیر عفونت را تغییر دهد.

سلامت نیوز 

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها