رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 623012

سلاح‌ورزی : رییس مطیع دولت نخواهیم داشت

ساعت 24 - تندروهای دولت سیزدهم در فضایی که همراهی بقیه اعضای کابینه و نیز رسانه‌های پرشمار حکومتی را با خود داشتند در یک فرآیند نفس‌گیر و بدیع توانسته‌اند رییس منتخب اکثریت اتاق بازرگانی را کنار بزنند. رییس اتاق در نشست روز یکشنبه اتاق تصریح کرد انتخابات تازه برای برگزیدن رییس تازه را برگزار خواهد کرد و گفت از دل این انتخابات رییس دلخواه دولت بیرون نخواهد آمد.

بدون چون و چرا اطلاعاتی که از این‌سو و آن‌سو به گوش اعضای اتاق بازرگانی و به ویژه هیات نمایندگان رسیده، نشان می‌دهد دولت برای نشاندن فردی که تابعیت تمام‌عیار از دولت را داشته باشد و فضای انتقادی اتاق به کارنامه دولت را به فضای سکون و سکوت برگرداند، کوشش خواهد کرد. آیا این اتفاق می‌افتد؟ به نظر می‌رسد اعضای هیات نمایندگان که در سه دوره پشت‌سر هم به سلاح‌ورزی رای دادند تا نایب‌رییس اول و رییس اتاق شود، ویژگی‌هایی در او دیده بودند که رقبایش نداشته‌اند. بنابراین رای دادن آن‌ها به فردی با ویژگی‌های خلاف سلاح‌ورزی یک اتفاق حتمی است و پیام سلاح‌ورزی نیز این بود که گفت رییسی بهتر از من انتخاب خواهد شد و این بهتر بودن نسبت مستقیم در استقلال رای و نظر از نهاد دولت است.

حالا برخی رسانه‌ها برای مرعوب کردن اعضای هیات بازرگانی و نیز برحذر داشتن سلاح‌ورزی در تبلیغ یکی از اعضا برای ریاست دست پیش گرفته و نسبت‌های سیاسی به سلاح‌ورزی می‌دهند که می‌خواهد چه کند و چه نکند و در مقابل دولت بایستد و…

بدیهی است که نهاد اتاق بازرگانی از نظر اندیشه‌ای و از نظر اختلاف منافع با نهاد دولت و به ویژه با دیوان‌سالاران دولتی و سیاستمدارانی که می‌خواهند قدرت را یکسره در اختیار بگیرند، با قانون‌های روزمره و به نفع نهاد دولت باید پایداری کند. ویژگی‌های نهادهای مدنی ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی دولت‌هاست و هیچ دولتی نمی‌تواند خود را با کلیت شهروندان یکسان انگاشته و بگوید چون دولت است همه باید از او اطاعت کنند.

رییس دولت سیزدهم در دو سال تازه‌سپری‌شده نیمی از اعضای دولت و بخش مهمی از اعضای اقتصادی تیم خود را تغییر داده و معلوم نیست در انتخابات بعدی رای بیاورد و حق ندارد همانند همه دولت‌های قبلی از نهادهای مدنی تابعیت بی‌چون وچرا بخواهد. تنها مزیت اتاق برای هیات نمایندگان این است که می‌توانند در قالب نشست‌ها و کمیسیون‌ها تنگناهایی را که دولت برای آن‌ها ایجاد می‌کند در این نهاد بیان کنند و بدیهی است برای صیانت از این حق به کسی رای می‌دهند که در مسیر رییس‌برگزیده ۲۸ مرداد حرکت کند.  

تازه‌ترین خبرها