رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 623060

عامل اصلی سکته مغزی و قلبی

ساعت 24- سکته قلبی و مغزی در ایران یکی از دلایل اصلی مرگ و میر محسوب می‌شود که لازم است اطلاعات و آگاهی درباره این قاتل بی رحم بیشتر شود و این دشمن حیات را به خوبی بشناسیم.

عامل اصلی سکته مغزی و قلبی

| حسین کامران زاده فوق تخصص خون و سرطان درباره لخته شده خون و دلایل ایجاد آن در بدن گفت: لخته شدن خون می‌تواند در عروق شریانی یا وریدی اتفاق بیفتد اگر لخته شدن خون در عروق شریانی رخ دهد دو ارگان اصلی قلب و مغز مورد هدف قرار می‌گیرند که در نهایت این لخنه شدن موجب سکته‌های مغزی و قلبی می‌شود و در صورتیکه لخته شدن خون در عروق وریدی ایجاد شود موجب ترومبوز یا آمبولی ریه می‌شود اگرچه این لختگی می‌تواند در همه ارگان‌های بدن مثل ران یا ساق پا ایجاد شده و پس از حرکت به سمت ریه رفته و آمبولی ریه ایجاد کند.

سکته قلبی یا انفارکتوس میوکاردیوم (Myocardial Infarction) به مرگ یا تلف شیوعی یک بخش از عضله قلب به علت عدم تامین خون به آن منطقه اشاره دارد. سکته قلبی اغلب ناشی...

وی افزود: افرادی معدود در جامعه وجود دارند به صورت مادرزادی ژن‌های معیوبی دارند که معمولا دچار لختگی خون می‌شوند، اما موارد غیر ارثی مثل بیماری‌های زمینه‌ای (فشار خون و دیابت)، چاقی، بیماری‌های بدخیم، بی‌تحرکی در سفر‌های طولانی‌مدت و بستری بودن در مدت طولانی می‌تواند لختگی خون را ایجاد نماید.

کامران زاده در خصوص ارتباط لختگی خون با تزریق واکسن کرونا گفت: توصیه علمی مبنی بر نقش واکسن در لختگی خون وجود ندارد و این اتفاق بسیار نادر است. در راستای این اتفاق، در تعدادی از کشور‌ها مطالعاتی انجام شد و رده بندی سنی برای تزریق برخی واکسن‌ها صورت گرفت. ولی اینکه به دلیل ترس از لختگی خون و ترومبوز واکسن نزنیم توصیه‌ای برای آن وجود ندارد و بررسی قبل از تزریق هم از نظر علمی نیاز نیست مگر افرادی که از نظر ارثی مشکل داشته باشند که باید پیش از تزریق با پزشک خود مشورت کنند.

خبر ملت 

تازه‌ترین خبرها