رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 623077

نخستین افغانستانی که به فضا سفر کرد- عکس

ساعت 24- کشورهای خاورمیانه هر روز تلاش خود در راستای نقش‌آفرینی در فضا را بیشتر می‌کنند و ایران و کشورهای عربی را می‌توان پیشتاز این رقابت دانست. در عین حال حضور در فضا مورد توجه کشورهای دیگر نیز قرار گرفته و برخی از همسایگان ما حتی افغانستان نیز اقداماتی را در این زمینه شروع کرده‌اند.

نخستین افغانستانی که به فضا سفر کرد/ عکس

 "عبدالاحد مومند" نخستین فضانورد افغانستان است که در سال ۱۹۸۸ به فضا رفت و نخستین جلد از قرآن را نیز به فضا برد؛ فضاپیمای سایوز که حامل مومند و دو فضانورد شوروی بود، پرواز خود را به سوی ایستگاه فضایی میر آغاز کرد و ماموریت آنان تا ۶ سپتامبر ادامه یافت.

فعالیت‌های افغانستان در حوزه فضا زیرمجموعه وزارت مخابرات این کشور دنبال می‌شود و این فعالیت‌ها تاکنون محدود به پرتاب یک ماهواره و ارسال یک فضانورد بوده که البته این اقدامات نیز به واسطه کشورهای خارجی انجام شده است.

«عبدالاحد مومند» نخستین فضانورد افغانستان که در سال ۱۹۸۸ به فضا رفت و نخستین جلد از قرآن را نیز به فضا برد. در اواخر سال ۱۹۸۸ حدود ۶ ماه پیش از خروج آخرین نظامیان بازمانده شوروی از افغانستان، فضاپیما «سایوز TM-۶» که حامل مومند و دو فضانورد شوروی بود، پرواز خود را به سوی ایستگاه فضایی «میر» آغاز کرد و ماموریت آنان از ۲۹ آگوست تا ۶ سپتامبر ادامه یافت.

نخستین افغانستانی که به فضا سفر کرد/ عکس

تصویری از «عبدالاحد مومند» نخستین و تنها فضانورد افغانستان

مسکو و کابل در سال ۱۹۸۷ برای انجام این ماموریت مشترک توافق کرده بودند و سال پس از آن، مومند نخستین فضانورد افغانستان شد. مومند که در سال ۱۹۸۷ از آکادمی نیروی هوایی «گاگارین» در مسکو فارغ‌التحصیل شد، از میان ۴۰۰ نفر از داوطلبان برای این سفر به ایستگاه فضایی میر انتخاب شد.

افغانستان تجربه‌ای هم در زمینه ماهواره دارد و ماهواره مخابراتی این کشور به نام «افغان‌ست۱» در سال ۲۰۰۸ با موشک آریان ۵ و توسط شرکت یوتل ست فرانسه به فضا پرتاب شد. طراحی این ماهواره نیز توسط سازمان تحقیقات فضایی هندانجام شده بود. عمر افغان‌ست۱، ۱۵ سال بوده و هنوز درحالی خدمت‌رسانی به این کشور است و بر اساس اعلام مسئولان وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان، سالانه ۱۵ میلیون دلار درآمدزایی دارد.

با توجه به اینکه فعالیت‌های فضایی افغانستان توسط سایر کشورها انجام شده است، ایران می‌تواند شریک مناسبی برای کشور افغانستان در راستای دسترسی به فضا باشد. سابقه همکاری در زمینه‌های مختلف میان دو کشور و همچینی قیمت‌های مناسب‌تر از شرکای گران قیمت اروپایی از جمله مزیت‌های همکاری ایران و افغانستان است.

خبر آنلاین 

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها