رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 624020

هشدار سازمان بازرسی کل کشور به سازمان حفاظت محیط زیست

ساعت 24- معاون تولیدی سازمان بازرسی طی نامه‌ای به سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دستگاه ناظر بر اجرای قانون هوای پاک، نسبت به مغفول ماندن اقدامات زیربنایی در اجرای قانون هوای پاک هشدار داد.

با وجود این که در مواد (۸)، (۱۱)، (۱۲) و (۱۸) قانون فوق ­الذکر تکالیفی برای وزارتین نفت و صنعت، معدن و تجارت در راستای بهبود وضعیت تولید سوخت فسیلی و بهبود کوره‌های احتراقی «نیروگاه­‌ها، صنایع و خودروها» تعیین شده؛ لیکن کماکان در این خصوص اقدام اجرایی موثری به عمل نیامده است.

در قانون مذکور علاوه بر تبیین وظایف دستگاه­‌های اجرایی در بهبود تولید و استفاده از سوخت فسیلی؛ به موجب ماده (۱۹) قانون هوای پاک، وزارت نیرو مکلف به توسعه، تولید و عرضه انرژی‌های تجدیدپذیر بوده، به نحوی که حداقل ۳۰% افزایش سالانه ظرفیت مورد نیاز برق کشور از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شود که این مهم تاکنون به نحو شایسته محقق نشده است.

علی­رغم تکلیف وزارت کشور و شهرداری‌­ها در مواد (۹) و (۱۰) قانون صدرالذکر در زمینه توسعه و نوسازی حمل و نقل عمومی شهری و ناوگان حمل و نقل عمومی به عنوان سهل­ الوصول­‌ترین راه کاهش آلودگی هوا؛ دستگاه­‌های مذکور در اجرای آن اهتمام چندانی نداشته­‌اند.

معاون تولیدی سازمان بازرسی با بیان این که موارد معنون حاکی از فقدان برنامه اجرایی در تکالیف مندرج در قانون هوای پاک است، اشاره داشته که اثری از ارائه برنامه­‌ای موثر در راستای قانون هوای پاک در قالب برنامه هفتم وجود ندارد.

در این نامه در راستای بند «ج» ماده (۱۱) قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور و به منظور اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور موارد ذیل مورد تاکید قرار گرفته و اعلام شده است:

اولاً؛ گزارشی از اقدامات زیربنایی دستگاه‌­های اجرایی مرتبط با بهبود وضعیت تولید سوخت فسیلی و بهبود کوره­‌های احتراقی و نیز اقدامات اجرایی صورت گرفته بر اساس برنامه اجرایی مذکور، ظرف مدت حداکثر شش ماه ارائه شود.

ثانیاً؛ ضمن ارائه گزارش آخرین وضعیت اجرای ماده (۱۹) قانون هوای پاک و ماده (۵۰) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه؛ با همکاری وزارت نیرو نسبت به الزام فوری ارگان­‌های دولتی به اجرای مصوبه شماره ۷۸۲۵۰/ت ۵۱۹۰۴ هـ مورخ ۱۳۹۵/۰۶/۲۵ هیئت وزیران و الزام صنایع به اجرای موضوع ماده (۱۶) قانون جهش تولید دانش ­بنیان در تولید انرژی تجدیدپذیر اقدام شود.

ثالثاً؛ با استفاده از ظرفیت ماده (۸) آیین ­نامه اجرایی ماده (۲۷) قانون مالیات بر ارزش افزوده و مواد (۹) و (۱۰) قانون هوای پاک، نسبت به الزام فوری شهرداری­‌ها برای تقویت ناوگان حمل­ و نقل همگانی داخل شهری اقدام و نتیجه را به این سازمان اعلام کنند.

ایسنا 

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها