رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 624112

جاه‌طلبی هند در فضا/ ساخت پایگاه در کره ماه

ساعت 24-رئیس آژانس فضایی کشور هند به تازگی یک نقشه راه موقت برای اکتشاف ماه ارائه کرده و اعلام کرده که هند در حال تعیین اهداف بلندمدتی برای ایجاد یک پایگاه در ماه تا قبل از سال ۲۰۵۰ است.

رئیس سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) در یک سخنرانی در روز ۲۸ نوامبر یک نقشه راه موقت و یکپارچه برای کاوش ماه ارائه کرد. این طرح بر اساس دستاوردهای اخیر هند در ماه و پیشرفت جاه طلبی‌های انسان در پروازهای فضایی است.

هند با انجام ماموریت چاندرایان-۳ به پنجمین کشوری تبدیل شد که در سال جاری فرودی رباتیک بر روی ماه داشته است. به دنبال آن، نارندرا مودی (Narendra Modi) نخست وزیر این کشور در ماه اکتبر گفت که هند باید «اهداف جدید و جاه طلبانه» از جمله رساندن فضانوردان روی ماه تا سال ۲۰۴۰ را دنبال کند.

ایجاد یک پایگاه برای هند در ماه در دهه ۲۰۴۰

رئیس آژانس اکتشافات فضایی هند نقشه راه یکپارچه اکتشاف ماه را با طرح بلندمدت ایجاد یک پایگاه روی ماه حوالی سال ۲۰۴۷ تشریح کرد.

ماموریت‌های مشخص شده شامل ارسال یک ماه‌نورد مشترک هندی و ژاپنی به نام لوپکس (LUPEX) و تلاش برای بازگرداندن نمونه‌های ماموریت چاندرایان-۴ (Chandrayaan-4) از ماه به زمین است.

چنین کاری با تصور ایجاد یک پایگاه سرنشین‌دار به رهبری ناسا در مدار ماه، فرود انسان روی ماه و در نهایت ایجاد یک پایگاه روی ماه پیش‌بینی شده است.

یک فضاپیمای نسل بعدی (NGLV) برای تسهیل برخی از این ماموریت‌ها توسعه خواهد یافت. این موشک جدید تا حدی قابل استفاده مجدد خواهد بود.

این طرح‌ها آزمایشی هستند، اما تفکر آژانس فضایی هند را آشکار می‌کنند و نشان از جاه طلبی‌های بلندمدت آن دارند. به طور دقیق‌تر، این آژانس در حال حاضر در حال آماده‌سازی ماموریت‌های آزمایشی به عنوان گامی به سوی یک ماموریت مداری سرنشین‌دار با فضاپیمای گاگانیان (Gaganyaan) خود است.

ایسنا 

تازه‌ترین خبرها