رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 624173

همکاری امنیت اطلاعات بین ایران و روسیه

ساعت 24 - نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس لایحه موافقت‌نامه همکاری در حوزه امنیت اطلاعات بین ایران و روسیه را بررسی کرده و در نهایت کلیات این موافقت‌نامه را به تصویب رساندند.

 
به گزارش ایسنا، غلامرضا نوری قزلجه در مخالفت با کلیات این موافقت‌نامه بیان کرد: در دنیای امروز اطلاعات یک کشور بسیار حائز اهمیت می‌باشد یعنی هرچه یک کشور در حوزه امنیت اطلاعات گام بردارد به نفعش است. در حوزه امنیتی با هیچ کشوری تعارف نداریم و این دوست یا دشمن نمی‌شناسد. درست است که ما باید ارتباط خود را با سایر کشورها توسعه دهیم اما باید منافع ملی را در نظر بگیریم. از سوی دیگر برخی از مفاد این موافقت‌نامه برخلاف قانون اساسی است.
 
مهرداد گودرزوند چگینی در موافقت با کلیات این موافقت‌نامه بیان کرد: در حوزه امنیت ملی و ارتباط بین‌المللی توجه به توسعه ارتباطات حائز اهمیت است. از سوی دیگر در این موافقت‌نامه با ارتقاء روابط شاهد توسعه حوزه اقتصادی و اجتماعی خواهیم بود.
 
 
برخلاف صحبت‌هایی که مخالفان داشتند ما توافق‌نامه ۲۰ ساله با روسیه داریم و هم دوستان و هم دشمنان مشترکی داریم. باید با ارتقاء روابط از این ظرفیت استفاده کنیم قطعا ارتقاء روابط به ارتقاء دیپلماسی بین دو کشور کمک می‌کند. در این موافقت‌نامه بر حمایت از منافع اطلاعاتی مشترک بین دو کشور تاکید شده است و می‌تواند منجر به اعتماد سازی بین‌المللی شود و ارتقای روابط اجتماعی و اقتصادی را به دنبال دارد.
 
ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دفاع از کلیات این موافقت‌نامه بیان کرد: این موافقت‌نامه در حوزه امنیت اطلاعات بین دو کشور موثر یعنی ایران و روسیه است که همکاری دو طرفه در حوزه امنیت اطلاعات معنای این توافق‌نامه می‌باشد و هم یک ظرفیتی برای نشان دادن توانمندی ایران در حوزه امنیت اطلاعات است. همچنین در این موافقت‌نامه پیرامون حملات سایبری و تهدیداتی که در داخل فضای سایبری علیه دو کشور وجود دارد تدابیری برای دفاع مشترک اندیشیده شده است.
 
وی در ادامه اظهار کرد: در صحبت‌های همکاران گفته شد که چرا روسیه با نهادهای مختلف ما ارتباط می‌گیرد. باید بگویم که روابط ما با فدراسیون روسیه در حوزه‌های متعدد می‌باشد و ما باید از ارتقاء این روابط استقبال کنیم و اکنون نیز در حوزه امنیت اطلاعات این موضوع پیش‌بینی شده است.
 
در سایر حوزه‌ها نیز این ارتقاء روابط لازم است. ظرفیت همکاری دو جانبه بر مبنای صلاحدید دو کشور پیش‌بینی شده است. اگر قرار باشد تغییری در مفاد این موافقت‌نامه ایجاد شود قطعا باید براساس اصل ۱۲۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و مجلس در جریان آن قرار گیرد.
 
حسینعلی حاجی دلیگانی در اخطاری در جریان بررسی کلیات این موافقت‌نامه بیان کرد: بنده چندین بار متن این موافقت‌نامه را مطالعه کردم اما در آن اشکالاتی وجود دارد که می‌تواند منجر به سلطه‌گری نسبت به کشور ما به ویژه در حوزه امنیتی شود. در جایی از این موافقت‌نامه آمده است که دو کشور می‌توانند اطلاعات مربوط به هم را به کشور ثالث بدهند. اگر قرار باشد اطلاعاتی از ما در اختیار طرف ثالث قرار گیرد چرا ما خودمان آن را ندهیم. از سویی دیگر واژگانی در این موافقت‌نامه آمده که با تعاریف بین‌المللی در تضاد است.
 
محمدرضا صباغیان نیز در تذکری آیین‌نامه‌ای در جریان بررسی این موافقت‌نامه بیان کرد: امنیت سایبری بحث مهمی است و درست است که ما با روسیه رابطه دوستانه‌ای داریم اما تاریخ نشان داده تا هر وقت که مسائل روسیه در اروپا رفع می‌شود در روابط خود با کشورهای همسایه تغییر موضع می‌دهد، در این شرایط ما باید آینده را در نظر بگیریم اگر فردا موضوع اوکراین برطرف شد نباید اجازه دهیم که خدایی نکرده حقی از مردم ایران ضایع شود.
 
در نهایت نمایندگان با کلیات و جزییات این موافقت‌نامه موافقت کردند.
تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها