رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 624210

چرا مردان بیشتر دچار حمله قلبی می‌شوند؟

ساعت 24- مطالعات و آزمایش‌های پزشکی متعدد نشان می‌دهند که مردان تقریبا دو برابر زنان در طول زندگی دچار حمله قلبی می‌شوند و عواملی چون سن بالا و سابقه بیماری قلبی در خانواده، خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

در حالی که حمله قلبی و ایست قلبی هر دو جزو موارد اضطراری پزشکی به شمار می‌روند اما شرایط متفاوتی دارند.

حمله قلبی به دلیل انسداد جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و معمولا درد شدید، احساس ضعف و ناراحتی در گردن یا فک ایجاد می‌کند.

ایست قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که قلب به‌ دلیل نقص در سیستم الکتریکی از تپش باز می‌ایستد و به از دست رفتن ناگهانی هوشیاری، پایین آمدن نبض و قطع تنفس منجر می‌شود. این حالت گاهی پس از حمله قلبی یا در نتیجه برخی بیماری‌ها به وجود می‌آید.

نشانه‌های خطر در مردان که نباید نادیده گرفت

برای فردی که دچار حمله قلبی شده است، حتی چند دقیقه هم بسیار حیاتی‌ است.

در مواردی که حمله قلبی شدید نیست، علامت‌های هشداردهنده حمله قلبی به تدریج شروع می‌شود و سپس شدت پیدا می‌کند.

اگر با هر یک از موارد زیر مواجه شدید، حتما با اورژانس تماس بگیرید:

- آنژین یا درد قفسه سینه در مرکز قفسه سینه رخ می‌دهد. این درد معمولا بیش از چند دقیقه طول می‌کشد و از بین می‌رود. فردی که این درد را دارد آن را به شکل احساس پری، درد یا فشار ناخوشایند توصیف می‌کند.

- ناراحتی یا درد در فک، گردن، پشت، معده یا یک یا هر دو بازو

- تنگی نفس همراه با ناراحتی قفسه سینه یا بدون این ناراحتی

- عرق سرد

- حالت تهوع یا استفراغ

- حالت سبکی در سر یا غش کردن

پزشکان آمریکایی می‌گویند که میانگین سن اولین حمله قلبی در مردان در ایالات متحده به طور معمول ۶۵ سال است. با این حال، حمله قلبی برای هر فردی در هر سنی اتفاق می‌افتد. حمله قلبی در چهار تا ۱۰ درصد مردان ایالات متحده، پیش از ۴۵ سالگی رخ می‌دهد.

چرا مردان بیشتر دچار حمله قلبی می‌شوند؟

تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد مردان تقریبا دو برابر زنان در طول زندگی دچار حمله قلبی می‌شوند. سن بالا و سابقه بیماری قلبی در خانواده خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

عواملی که باعث می‌شود مردان بیشتر از زنان دچار حمله قلبی شوند عبارتند از:

- فشار خون

فشار خون بالا یک خطر اصلی برای بیماری‌های قلبی و حملات قلبی است. تحقیقات نشان می‌دهد این میزان در مردان بیشتر است و در زنان هم پس از دوران یائسگی افزایش می‌یابد.

همچنین مردان در مقایسه با زنان نسبت به فشار خون بالا آگاهی کمتری دارند و به همین دلیل، امکان دارد مدت زمان بیشتری را با مشکل فشار خون بالا – بدون آنکه از آن خبر داشته باشند – سپری کنند.

- استرس

یکی از موارد مهم در ابتلا به حمله قلبی میزان استرسی است که مردان با آن مواجه‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد مردان میانسالی که زیاد نگرانند، بیشتر با عوامل زمینه‌ساز حمله قلبی مانند چاقی، فشار خون بالا و کلسترول بالا مواجه‌اند که با افزایش سن به بیماری‌های قلبی منجر می‌شوند.

- سیگار کشیدن

یکی دیگر از عوامل خطر در حمله‌های قلبی سیگار کشیدن است که باعث باریک‌ شدن عروق خونی می‌شود. به طور معمول، مردان نسبت به زنان تمایل بیشتری برای مصرف دخانیات دارند.

- فعالیت بدنی

یکی دیگر از عوامل خطر در ابتلا به حمله قلبی نداشتن فعالیت بدنی و تحرک است. با توجه به تحقیقات، مردانی که فعالیت بدنی کمی دارند با خطر ۳۶.۲ درصد ابتلا به حمله قلبی مواجه‌اند. این میزان خطر در مردانی که فعالیت بدنی مناسبی دارند ۳۱.۶ درصد است.

برای پیشگیری از حملات قلبی به مردان توصیه می‌شود فشار خونشان را به صورت منظم کنترل کنند، کشیدن سیگار و مصرف مواد دخانی را کنار بگذارند و فعالیت بدنی را افزایش دهند.

متخصصان همچنین توصیه می‌کنند تا مردان رژیم غذایی سالمی را دنبال کنند و سراغ تکنیک‌های آرام‌سازی و کاهش استرس مانند یوگا و مدیتیشن بروند.

 ایسنا به نقل از ایندیپندنت

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها