رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 628006

واکاوی خودکشی ودیگر کشی سربازان درایران

ساعت 24 - ماجرای سربازی که در کرمان 5نفر از سربازان دیگررا کشت ونیز سربازی که با حمله به پلیس گشت دونفرراکشت وخود نیز کشته شد و برخی مسایل دیگر دربستر سربازی اجباری در جامعه ایرانی بازتاب گسترده‌ای داشته و از جمله به بحث‌های کارشناسی رسیده است. رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودکشی ایران در نوشته‌ای مساله را واکاوی کرده است..

حمید یعقوبی درروزنامه هم میهن نوشته است: 18 سالگی سن مناسبی برای ورود به خدمت سربازی نیست. باید ببینیم یک جوان تا 18 سالگی چه مسیر تحولی، رشدی و یادگیری‌ای را طی کرده است. میزان پختگی اجتماعی و شخصیتی در نوجوانان و جوانان امروز، در مقایسه با نسل‌های گذشته، تا حدی پایین‌تر است که بخشی از این شرایط به روح زمانه برمی‌گردد.

روانشناسان رشد معتقدند، 18 سالگی دیگر پایان نوجوانی نیست و این سن به حدود 23 سالگی رسیده است؛ درنتیجه فردی که در 18سالگی باید به سربازی اعزام شود، جوانی پخته و دارای هویت باثبات نیست که از پس مقتضیات زمانه برآید. به‌همین‌دلیل شاید بهتر باشد که سازمان نظام وظیفه، روانشناسان، حقوقدانان و گروه‌های متخصص درباره سن سربازی تصمیمی بگیرند و پاسخ دهند که آیا این سن، برای گذراندن این دوره مناسب است؟ چون به‌نظر می‌رسد یک فرد 18 ساله که جوان هم به‌شمار نمی‌رود، آماده فعالیت دشواری مانند سربازی باشد.

شاید ما فرصت اجتماعی‌شدن را برای فرزندان خود فراهم نمی‌کنیم. آن‌ها تا سن 18 سالگی فرصتی برای توانایی حل مسئله، تصمیم‌گیری مناسب، مدیریت تنش در روابط بین فردی و... را پیدا نمی‌کنند. به‌همین‌دلیل است که وقتی وارد فضای پرفشاری مانند سربازی می‌شوند و سریع به راه‌حل نمی‌ر‌سند، با ناکامی روبه‌رو می‌شوند و ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه داشته باشند. در این شرایط که در جامعه و خانواده، خشم نوعی راه‌حل به‌شمار می‌رود، ممکن است آن‌ها هم به این شیوه متوسل شوند. ازسوی‌دیگر مدرسه و خانواده هم باید به آن‌ها مدیریت خشم، تعارض و... را بیاموزند. به غیر از آن می‌توانیم حرفه‌ای‌شدن سربازی را هم در نظر بگیریم که در صورت محقق‌شدن، می‌تواند در تغییر این شرایط موثر باشد. برای سازمان نظام وظیفه ـ به‌عنوان رئیس جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران ـ این آمادگی را داریم که تعداد موارد خودکشی سربازان را کالبدشکافی روانشناختی انجام دهیم و بررسی کنیم، عوامل موثر بر خودکشی یا دگرکشی آن‌ها چه بوده است.

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها