رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 628023

احتمال تشنج در روابط ارمنستان و روسیه

ساعت 24 - درحالی‌که عضویت در ناتو یک خط قرمز شفاف برای روسیه است، نخست‌وزیر ارمنستان می‌گوید «این سوالی نیست که درباره آن بحث کرده و یا در حال بحث باشیم».پاشینیان با این حال گفت ارمنستان ممکن است درباره عضویت در سازمان «پیمان امنیت جمعی» تجدیدنظر کند.

نخست‌وزیر ارمنستان می‌گوید در حالی که اصلاحات دموکراتیک را در داخل پیش می‌برد، تلاش می‌کند صلح با همسایگان خود را حفظ کند.

 «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان می‌گوید این کشور «دموکراتیک و در حال توسعه» است و در حال پیاده‌سازی اصلاحات گسترده‌ای به منظور «بهبود تاب‌آوری» خود است.

پاشینیان در مصاحبه‌ای با نشریه انگلیسی تلگراف که شامگاه یکشنبه منتشر شد، همچنین گفت نمی‌خواهد بین روسیه و غرب یک طرف را انتخاب کند.

او توضیح داد: «وقتی جنگ اوکراین آغاز شد، من گفتم درباره موضوع اوکراین، ما متحد روسیه نیستیم. این واقعیت است. می‌خواهم همچنین بگویم که درباره آمریکا، فرانسه و دیگر شرکا؛ همکاری امنیتی ما علیه شریک امنیتی دیگری نیست».

پاشینیان همچنین گفت: «شرکای ما ممکن است نگرانی‌هایی درباره روابط ما داشته باشند و یا این‌که چگونه این رابطه ممکن است بر دستورکارهای امنیتی آن‌ها تاثیر بگذارد. این موضوعی است که ما سعی می‌کنیم با گفت‌وگو در حداکثر شفافیت، درباره دستورکارهای مشترک شرکای خود مدیریت کنیم».

درحالی‌که عضویت در ناتو یک خط قرمز شفاف برای روسیه است، نخست‌وزیر ارمنستان می‌گوید «این سوالی نیست که درباره آن بحث کرده و یا در حال بحث باشیم».

پاشینیان با این حال گفت ارمنستان ممکن است درباره عضویت در سازمان «پیمان امنیت جمعی» تجدیدنظر کند.

او در این‌باره گفت: «برخی صحبت‌ها در ارمنستان وجود دارد مبنی بر این‌که به چه میزان راهبرد مبتنی بر اتحاد، با منافع طولانی‌مدت ارمنستان سازگار است».

ارمنستان و روسیه عضو پیمان امنیت جمعی هستند و ایروان بارها از مسکو به دلیل عدم حمایت از آن در مناقشه با جمهوری آذربایجان، از روسیه انتقاد کرده است.

ارمنستان همچنین اخیرا به به دیوان کیفری بین‌المللی پیوسته و مسکو این اقدام را «غیردوستانه» خوانده است.

این دادگاه مستقر در لاهه در ماه مارس حکم بازداشت «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را به اتهام جنگ در اوکراین و آنچه آن را بازگرداندن غیرقانونی کودکان به روسیه عنوان کرده بود، صادر کرد.

پاشینیان درباره این اقدام ایروان نیز گفت: «بگذارید رازی را برای شما فاش کنم. ارمنستان از سال ۲۰۱۸ اصلاحات گسترده دموکراتیکی داشته است و من تصمیم نمی‌گیرم چه کسی بازداشت شود و چه کسی بازداشت نشود».

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها