رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 628034

«عیدی بازنشستگان» پول دو جفت کفش نمی‌شود!

ساعت 24 - عیدی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی، پول دو جفت کفش هم نیست؛ یعنی با این پول بازنشسته نمی‌تواند برای خانواده کفش شب عید را فراهم کند.

به گزارش ایلنا، عیدی دیگر عیدی نیست، دستمزد دیگر دستمزد نیست، حقوق ماهانه هم دیگر به معنای حقوقی که یک ماهِ کامل با آن زندگی کنی نیست، نهایت یک هفته دوام می‌آورد.

فاصله‌ی مولفه‌های مزدی تا «تحقق عدالت» بسیار است؛ وقتی سبد هزینه‌های زندگی در تهران و کلانشهرها براساس آخرین محاسبات دقیق مبتنی بر داده‌های مرکز آمار ایران به ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده، بیش از ۶۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی کشور با حقوقی زیر ۹ یا حتی ۸ میلیون تومان زندگی می‌کنند؛ حقوقی که دیگر به راستی حقوق ماهانه نیست و خرج زندگی در یک هفته است.

حالا در روزهای پایانی سال، نه چشم‌انداز دستمزد سال آینده روشن است و نه قرار است شب عید، مرهمی بر زخم عمیق معیشت مزدبگیران شاغل و بازنشسته بگذارند؛ دولت برای دومین بار، افزایش حقوق لایحه بودجه را کمتر از نرخ تورم رسمی اعلام کرده است؛ تورم در دی ماه بیش از ۴۳ درصد است اما افزایش حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته در لایحه بودجه فقط ۲۰ درصد تصویب شده است.

ارقام عیدی امسال

و باز هم دولت در مصوبه‌ی هیات وزیران، رقم عیدی را بسیار ناچیز در نظر گرفته است؛ در روزهای گذشته، سید صولت مرتضوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: «عیدی بازنشستگان برای هر نفر معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، همسر ۷۰۰ و هر فرزند ۳۰۰ هزار تومان است و اوایل اسفند پرداخت می‌شود».

وی افزود: این مساله در قانون مشخص شده است و امیدواریم تا پایان سال ان‌شاالله پرداخت شود. به هر حال عیدی است دیگر. به فضل الهی در اسفند ماه پرداخت می‌شود.

با این حساب، در بهترین حالت یک بازنشسته با در نظر گرفتن حق همسر و به فرض اینکه یک فرزند در خانه داشته باشد (زیر ۱۸ سال و مجرد)، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عیدی خواهد گرفت! غالب بازنشستگان باید با همان عیدی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی یا ۳ میلیون تومانی بسازند!

و مساله اینجاست که هرچند عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی نیاز به تایید نهاییِ مدیرعامل این سازمان دارد اما به روال هرساله، هرچه دولت برای بازنشستگان خود رقم عیدی تعیین کند، بی‌کم و کاست و بدون تغییر برای بازنشستگان کارگری نیز مصوب و پرداخت خواهد شد.

آیا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در این زمانه واقعاً «عیدی» است؟

۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رقم عیدی پایان سال را در شرایطی که این رقم، پول چهار کیلو گوشت قرمز نیست، چطور می‌شود تفسیر کرد؟ آیا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در این اوضاع زمانه واقعاً «عیدی» است؟

یدالله فرجی، فعال صنفی بازنشستگان کارگری، در این رابطه به ایلنا می‌گوید: من روی سخنم با مدیرعامل تامین اجتماعی‌ست؛ شما که دم از بهبود اوضاع می‌زنید و ادعا می‌کنید از ابربدهکار بانکی به ابرطلبکار بدل شده‌ایم و سازمان را روی غلتک انداخته‌ایم، می‌خواهم بپرسم همه‌ی اینها چه دردی از بازنشستگان دوا کرده است؟ مگر غیر از این است که با همه این پیشرفت‌هایی که شما می‌فرمایید، بازهم اکثریت بازنشستگان سه برابر زیر خط فقر زندگی می‌کنند و شب عید از یک «عیدی کارگری» دریغ می‌شود؟

او اضافه کرد: مگر عیدی کارگران طبق قانون، حداقل دو برابرِ دستمزد ماهانه نیست؛ کارگران بازنشسته سی سال ۳۰ درصد از حقوق خود را در صندوق تامین اجتماعی ریخته‌اند که اگر این پول را در بانک گذاشته بودند، الان سه برابر این حقوق‌ها سود ماهانه می‌گرفتند؛ واریز ۳۰ درصد از حقوق ماهانه برای ۳۰ سال رقم بسیار سنگینی‌ست؛ ما این رقم سنگین را نزد شما ودیعه گذاشته‌ایم، برای روزگار پیری، اینهم از روزگار پیری؛ بازنشسته دیگر جان ندارد؛ سفره‌اش خالی‌ست. آقای موسوی، مدیرعامل سازمان، لطفاً قانون را رعایت کنید؛ دو ماه حقوق را به عنوان عیدی به بازنشستگان بپردازید!

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها