رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 628096

وابستگی بیشتر اروپا به انرژی نروژونگرانی از خرابکاری

ساعت 24 -رئیس یکی از سازمان‌های مسئول تامین امنیت تاسیسات انرژی نروژ روز دوشنبه به رویترز گفت وابستگی رو به افزایش اروپا به نفت و گاز نروژ، تاسیسات انرژی این کشور را بیشتر در معرض خطر حملات خرابکارانه قرار داده است.

نروژ در سال ۲۰۲۲ از روسیه به عنوان بزرگترین تامین کننده گاز طبیعی اروپا پیشی گرفت.لارس کریستین آمودت، رئیس سازمان امنیت ملی نروژ در مصاحبه‌ای گفت: «من نگران وابستگی هستم و شکی نیست که اروپا بیشتر به گاز نروژ وابسته است.»او گفت: «به محض این که وابستگی افزایش یابد، تهدید و خطر نیز افزایش می‌یابد. »سازمان امنیت ملی نروژ گفت اگر درگیری‌ها در خاورمیانه بازار نفت را مختل کند، وابستگی اروپا به نفت و گاز نروژ ممکن است بیشتر هم شود.

سرویس اطلاعات نظامی نروژ در گزارش جداگانه خود اعلام کرد تاسیسات نفت و گاز نروژ ممکن است هدف «حوادث، خرابکاری فیزیکی و حملات سایبری مخرب» قرار بگیرد. مقامات امنیتی نروژی می‌گویند که اقدامات روسیه در زمینه رصد و نقشه‌برداری روسیه از زیرساخت‌های نروژ همچنان ادامه دارد.

اکتبر گذشته در دریای بالتیک، یک خط لوله گاز و یک کابل مخابراتی بین فنلاند و استونی آسیب دید. مقامات نروژ می‌گویند وقوع این آسیب، رویدادی هوشیار کننده در مورد خطرات خرابکاری بود و باعث افزایش آگاهی بسیاری، از جمله در کشور نروژ، شد. پلیس فنلاند یک کشتی کانتینری چینی را مظنون اصلی معرفی کرد و گفت لنگر آن در بستر دریا کشیده شده است. اما آن‌ها هنوز به این نتیجه نرسیده‌اند که آیا این اقدام یک تصادف بود یا یک اقدام عمدی بوده است.دو کابل دیگر، یکی که سوئد و استونی را بهم متصل می‌:ند و یک کابل روسیه نیز در همان زمان آسیب دیدند.

تازه‌ترین خبرها