رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 628097

پیروزی هواداران عمران خان در انتخابات پاکستان

ساعت 24 - بر اساس آمار نهایی که روز یکشنبه منتشر شد، در انتخابات ملی پاکستان، تحریک انصاف پاکستان، یعنی متحدان عمران خان نخست وزیر سابق، نسبت به احزاب سیاسی که دو سال پیش او را از قدرت برکنار کردند، کرسی‌های بیشتری کسب کرده‌اند.

بر اساس آمار نهایی که روز یکشنبه منتشر شد، تحریک انصاف پاکستان، متحدان عمران خان، نخست وزیر سابق ، در انتخابات ملی نسبت به احزاب سیاسی که تقریبا دو سال پیش او را از قدرت برکنار کردند، کرسی‌های بیشتری۰۴:۴۴ بر اساس آمار نهایی که روز یکشنبه منتشر شد، تحریک انصاف پاکستان، متحدان عمران خان، نخست وزیر سابق ، در انتخابات ملی نسبت به احزاب سیاسی که تقریبا دو سال پیش او را از قدرت برکنار کردند، کرسی‌های بیشتری کسب کردند.

رهبران پاکستانی بوتو و شریف پس از انتخابات در لاهور دیدار کردند. بلاول بوتو زرداری، رئیس حزب مردم پاکستان (پی پی پی) و آصف علی زرداری، روز یکشنبه با شهباز شریف، رهبر مسلم لیگ پاکستان دیدار کردند تا درباره تشکیل دولت پس از انتخابات عمومی گفتگو کنند. نتایج انتخابات : بر اساس آمار نهایی که روز یکشنبه منتشر شد، در انتخابات ملی، تحریک انصاف پاکستان، یعنی متحدان عمران خان، نخست وزیر سابق ، نسبت به احزاب سیاسی که تقریبا دو سال پیش او را از قدرت برکنار کردند، کرسی‌های بیشتری کسب کردند. مبارزات انتخاباتی برای برکناری خان از قدرت در سال ۲۰۲۲ توسط حزب مردم پاکستان و مسلم لیگ پاکستان رهبری شد.

حزب مسلم لیگ پاکستان به رهبری نواز شریف سه بار نخست وزیر و جنایتکار سابق، با ۷۵ کرسی رتبه دوم را به خود اختصاص داد. حزب مردمی خلق به رهبری بلاول بوتو زرداری با ۵۴ کرسی سوم است.نتیجه یک کاندیدا رد شد و یک رای دیگر به دلیل فوت یک نامزد به تعویق افتاد. هیچ حزبی اکثریت را برای تشکیل دولت به دست نیاورده است، بنابراین پاکستان یک ائتلاف خواهد داشت.

رای پنجشنبه گذشته برای انتخاب پارلمان جدید تحت الشعاع اتهامات تقلب در انتخابات، خاموشی بی سابقه تلفن همراه و محرومیت خان و حزب تحریک انصاف پاکستان یا «پ ت ای» از رای گیری قرار گرفت.خواهر عمران خان مدعی است که کرسی‌های آنان در انتخابات پاکستان «دزدیده شده‌اند»علیمه خواهر عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان درباره انتخابات اخیر این کشور صحبت کرده است. اتهامات تقلب در انتخابات مطرح اند. با خاموشی بی سابقه تلفن همراه و محرومیت کریکت باز سابق «عمران خان» و حزب او، تحریک انصاف پاکستان، اعضای این حزب به دلیل تدابیر اتخاذ شده توسط کمیسیون انتخابات و دادگاه عالی با هدف فلج کردن مشارکت حزب خود، به عنوان نامزدهای مستقل شرکت کردند. علیمه خواهر عمران خان در لاهور، همچنان از تصمیم حذف نماد حزب انتقاد کرد. او گفت: «آن‌ها حق ۱۵ میلیون نفر را برای به رسمیت شناختن نماد سلب کردند. این چوگان (کریکت) نمادی بود که ۱۵ میلیون بی سواد نامزد خود را با این نماد می شناسند. علیمه خان گفت که معتقد است تقلب در انتخابات صورت گرفته است و حامیانش باید بیرون بروند و کرسی‌هایی را که او ادعا می‌کرد «دزدیده شده‌اند» پس بگیرند. عمران خان که در سال ۲۰۲۲ پس از رای عدم اعتماد در پارلمان از سمت خود برکنار شد، از اوت گذشته در زندان به سر می‌برد. او به دلیل محکومیت‌های کیفری خود از شرکت در رای منع شد و مدعی است که محکومیت هایش و پرونده‌های حقوقی متعدد علیه او انگیزه‌های سیاسی دارند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که رای روز پنجشنبه در میان محدودیت‌های غیرموجه بر آزادی بیان، تشکل و اجتماعات مسالمت آمیز برگزار شد. اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرد که از نبود زمینه بازی برابر به دلیل ناتوانی برخی از بازیگران سیاسی برای شرکت در انتخابات متاسف است. مقامات پاکستانی به انتقادات در مورد برگزاری انتخابات پاسخ دادند و وزارت امور خارجه در پاسخی قوی اصرار داشت که رای گیری صلح آمیز و موفقیت آمیز بوده است.

نتیجه انتخابات برای نواز شریف هم شرم آور است. او به دلیل بازگشت آرامش به کشور در اکتبر گذشته به عنوان نامزد مورد نظر نیروی قدرتمند امنیتی معرفی شد. شریف چهار سال را در تبعید به خارج از کشور گذراند تا از گذراندن محکومیت‌های زندان خودداری کند، اما محکومیت‌های او ظرف چند هفته پس از ورودش به پاکستان لغو شد. کارگران حزب تحریک انصاف پاکستان روز یکشنبه در مقابل دفتر کمیسیون انتخابات در کراچی تظاهراتی را علیه ادعای تقلب در نتایج انتخابات برگزار کردند. بسیاری پرچم‌های حزب و بنرهایی با مضمون «نخست وزیر عمران خان» حمل می‌کردند و شعار می‌دادند «تقلب در انتخابات را نمی پذیریم». زنان شعار می‌دهند: "عمران خان پاکستان را نجات خواهد داد"

تازه‌ترین خبرها