رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 628676

پاسخ بانک مرکزی به گزارش «شرق»

ساعت 24- بانک مرکزی در واکنش به گزارش«شرق» با تیتر «FATF خودمانی!» که در تاریخ یک اسفند منتشر شد، پاسخی را به روزنامه «شرق» ارسال کرده است که در ادامه می‌خوانید:

پاسخ بانک مرکزی به گزارش «شرق» ‌بانک مرکزی در واکنش به گزارش«شرق» با تیتر «FATF خودمانی!» که در تاریخ یک اسفند منتشر شد، پاسخی را به روزنامه «شرق» ارسال کرده است که در ادامه می‌خوانید:

رئیس کل بانک مرکزی در مراسم اختتامیه همایش اقتصاد مقاومتی با موضوع حکمرانی ارزی به تبیین سیاست‌های ارزی بانک مرکزی در حوزه‌های داخلی و خارجی پرداخت و در بخشی از این سخنان به موضوع سیر تحولات تعاملات تجاری و مراودات مالی کشور با دنیای خارج پرداخت و به موضوع تاثیر تحریم‌ها بر تعاملات تجاری اشاره کرد و گفت: «در شرایط کنونی نظام تجاری کشور ناشی از تحریم به سمت شرق متمرکز شده است، اما نظام مالی همچنان به این سمت حرکت نکرده است، ضمن اینکه نقل و انتقال ارزی از نظام بانکی به دلایل تحریم خارج شده است و از ابزارهای مختلفی در این زمینه استفاده می‌شود که این روند تعاملات را سخت و پرهزینه کرده است».

دکتر فرزین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم نهادسازی برای توسعه تعاملات تجاری با شرق به عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی از جمله بریکس اشاره کرد و گفت: «امروز اقتصادهای نوظهور سهم مهمی در تجارت جهانی دارند. کشورهایی که به دنبال سازوکارهای خاص هستند و با توجه به عضویت ایران در «بریکس» ما باید بتوانیم در این حوزه حضور بسیار قوی‌تری داشته باشیم، نهادسازی کنیم و از نهادهای لازم استفاده کنیم، مثلا امروزه ما به روسیه و چین در حوزه «بریکس» پیشنهادات مشخصی دادیم که برخی از این پیشنهادات در حال بررسی است، برای اینکه هم به سمت یک پول مشترک برویم و هم به سمت نهادهای مشترک حرکت کنیم، مثلا چه اشکالی دارد که اعضای «بریکس» سوییفت یا نظام پیام‌رسان بانکی خود را داشته باشند و با اعتماد به یکدیگر از یک نظام پیام‌رسان استفاده کنند، یا حتی چه اشکالی دارد اعضای بریکس برای خود یک FATF داشته باشند و نهادی باشد که بر مسائل مبارزه با پول‌شویی آن‌ها نظارت کند که این موضوع هم از سوی ایران پیشنهاد شده است و لذا با توجه به تحولاتی که رخ داده است این موضوعاتی است که می‌توان در بریکس آن را دنبال کرد».

متاسفانه با وجود این اظهارات دقیق، شفاف و شمرده رئیس کل بانک مرکزی در همایش مذکور روزنامه «شرق» با برداشتی غیردقیق و غلط، اظهارات دکتر فرزین را این‌گونه روایت کرده است: «باید سوییفت و FATF خودمان را داشته باشیم‌» و در ادامه می‌نویسد «این جدیدترین اظهارنظر رئیس کل بانک مرکزی است. اظهارنظری که نشان می‌دهد کار دولت سیزدهم از خودکفایی در بسیاری از زمینه‌ها گذشته و حالا می‌خواهد هم FATF خودش را داشته باشد و هم یک «شبکه جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی» راه‌اندازی کند».

همان‌طورکه در ویدئوی منتشرشده رئیس کل در رسانه‌ها نیز مشخص است، دکتر فرزین از بیان این پیشنهاد ایران به اعضای بریکس خبر می‌دهد و می‌گوید: پیشنهاد ما به روسیه به‌عنوان رئیس دوره‌ای بریکس در حال بررسی است. می‌توانیم پول و نهادهای مشترک و نظام‌هایی مثل سوییفت و FATF برای خودمان در بریکس ایجاد کنیم و به سمت مبادلات پولی با کشورها حرکت کنیم.

روابط عمومی بانک مرکزی ضمن تکذیب این برداشت نادرست روزنامه «شرق» از اظهارات دکتر فرزین در مراسم اختتامیه همایش اقتصاد مقاومتی، تمامی همکاران رسانه‌ای را به رعایت دقت در انتشار اخبار دعوت می‌کند و آمادگی دارد تا یاری‌رسان صاحبان قلم و رسانه در این روزنامه باشد تا مطالب دقیق و درست به جامعه منتقل شود.

اداره روابط عمومی پاسخ «شرق»

«شرق» در گزارش خود به منبع انتشار خبر یعنی ایسنا اشاره کرده است و با وجود آنکه شمار زیادی از رسانه‌های کشور عینا خبری را که مورد استناد «شرق» بوده، منتشر کرده‌اند، بانک مرکزی قصور را از جانب روزنامه «شرق» دانسته که از قضا از سوی بانک مرکزی، برای دعوت به این مراسم نادیده انگاشته شده است. بدیهی است در صورتی که بانک مرکزی برای دعوت به کنفرانس‌های خبری و مطبوعاتی گزینشی عمل نکرده و سایر رسانه‌ها را حذف نکند، جامعه رسانه‌ای کشور بهتر می‌تواند در انتقال درست مفاهیم نقش‌آفرینی کند و گزارش‌های اختصاصی خود را داشته باشد؛ نه آنکه با اقدامات حذفی، سایر رسانه‌ها ناچار باشند برای نقل خبر، به رسانه‌های انتخابی بانک مرکزی استناد کنند. ‌

روزنامه شرق   

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها