رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 628898

دفاع معاون بانک مرکزی از نرخ بهره 30 درصدی

ساعت 24 -معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: گواهی سپرده خاص یکی از ابزارهای سیاست پولی است،‌ این ابزار می‌تواند به بهبود متغیرهای پولی و تحقق هدف گذاری‌ها در مسیرهای در نظر گرفته شده، کمک کند.

به گزارش تسنیم، محمد شیریجیان با بیان اینکه این ابزار یکی از روش‌هایی است که می‌تواند به صورت هدفمند به تامین مالی بنگاه‌ها کمک کند، تصریح کرد: بدین معنا که تامین مالی سرمایه در گردش بنگاه‌ها به واسطه این ابزار می‌تواند انجام شود، چراکه تقریباً 82 درصد تسهیلاتی که در شبکه بانکی به بخش صنعت پرداخت می‌شود،‌ برای سرمایه در گردش بنگاه‌هااست و در مجموع حدود 65 درصد تسهیلات بانکی برای سرمایه در گردش است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: براین اساس بانک مرکزی برای استفاده از ابزار گواهی سپرده خاص برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها برنامه ریزی کرد به این صورت که گواهی سپرده خاص برای بنگاه‌ها و پروژه‌های مشخص منتشر می‌شود و این منابع تجهیز شده صرف تامین مالی بنگاه‌های متقاضی می‌شود.

وی در توضیح نرخ سود این اوراق گفت: نرخ سود اوراق گواهی سپرده براساس بازدهی پروژه‌ها تعیین می‌شود و به واسطه آن مشارکت واقعی بین سرمایه گذار و تامین مالی شونده برقرار می‌شود؛ لذا گواهی سپرده خاص هم کارکرد تامین مالی سرمایه در گردش و هم تامین مالی طرح‌های بلندمدت توسعه‌ای و ایجادی بنگاه‌ها را شامل می‌شود و گشایش جدی به حساب می آید. لذا می‌توان گفت که در این شیوه، منابع به صورت هدفمند تر، ‌موثرتر و با بهره‌وری مناسب تری به سمت بخش‌های مولد اقتصادی هدایت می‌شود.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها