رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 629300

بازار سکه و طلا؛ رکود خریدار و افزایش قیمت ها

ساعت 24- رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به ادامه نوسانات (افزایشی و کاهشی) در طول هفته‌ گذشته، علیرغم کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی گفت که مسیر بازار داخلی صعودی طی شد و این درحالیست که بازار در رکورد به سر می‌برد و خبری از تقاضای قابل توجه در این بازار نیست.

 در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا، اظهار کرد: طی هفته‌ای که گذشت، یک بازار پرنوسان را شاهد بودیم که بیشتر هم این نوسانات افزایشی بود. این درحالی بود که در بازارهای جهانی نوسان چندان قابل توجهی وجود نداشت و در مجموع میانگین ۹ دلار  رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: در بازار داخل نیز قیمت‌ها روندی صعودی داشت؛ البته در مقطع زمانی چند ساعته، با اعلام خبر عرضه سکه در مرکز مبادله (در هفته پیش‌رو) کاهش قیمت‌ سکه را داشتیم اما پس از چند ساعت مجدد رو به افزایش گذاشت. 

این مقام صنفی در رابطه با آخرین قیمت سکه و طلا در معاملات پایانی هفته در روز گذشته (پنجشنبه) و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، گفت: همانطور که اشاره شد، هر اونس جهانی طلا با ۹ دلار افزایش در حال حاضر به ۲۰۴۴ دلار رسیده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۵۷ هزار تومان افزایش در آخرین معاملات روز گذشته، دو میلیون و ۹۲۷ هزار تومان به ازای هر گرم، معامله شد.

سکه در مرز ۳۴ میلیون وی افزود: هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۴۵۰ هزار تومان افزایش ۳۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و سکه تمام قدیم با ۵۰۰ هزار تومان افزایش در آخرین معاملات پایانی هفته، ۳۲ میلیون تومان قیمت داشت. بر بهای نیم سکه و ربع سکه در مجموع یک هفته‌ی اخیر، ۱۰۰ هزار تومان (برای هر یک) افزوده شد.

همچنین در آخرین معاملات روز گذشته، نیم سکه ۱۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و ربع سکه ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان قیمت داشت. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دادوستد شد که نسبت به ابتدای هفته ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

بذرافشان خاطرنشان کرد: علیرغم روند افزایش قیمت‌ها در بازار طی یک هفته‌ی اخیر اما حباب سکه نوسان شدیدی نداشت. در حال حاضر حدود پنج میلیون و ۳۵۰ هزار تومان ازقیمت هر قطعه سکه، حباب است که نسبت به حباب سکه در پایان هفته‌ی گذشته (هفته منتهی به چهارم اسفند ماه) حدود ۵۰ هزار تومان افزایش یافته است. 

 روزهای پایانی سال و نزدیکی به ماه رمضان، تقاضایی ایجاد نکرد رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: افزایش قیمت‌ها در یک هفته اخیر در حالی اتفاق افتاده است که بازار همچنان در رکورد تقاضا به سر می‌برد و اصلا بازار با افزایش تقاضا نیست و این برای خود ما نیز عجیب است؛ چراکه به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در آستانه ماه مبارک رمضان هم  هستیم، طبق روال سال‌های گذشته که در این مقطع زمانی با افزایش تقاضا روبه‌رو بوده‌ایم اما امسال هنوز این اتفاق نیفتاده و تقاضای خاصی در بازار دیده نمی‌شود. بازار هیچگونه تغییر و واکنشی نسبت به افزایش قیمت‌ها نداشته است. 

قیمت، تعداد و نحوه‌ی عرضه‌ی پیش‌رو در مرکز مبادله مشخص نیست  وی در پایان خاطرنشان کرد: طبق آنچه که اعلام شد، مقرر است از یکشنبه هفته آینده (۱۳ اسفند ماه)  واگذاری سکه در مرکز مبادله ارز و طلا انجام شود؛ تاکنون این موضوع در حد همین خبر است و جزئیاتی از این عرضه همچون تعداد، نحوه عرضه، قیمت آن (باتوجه به اینکه گفته شده باید ثبت‌نام‌ صورت بگیرد و به بالاترین قیمت پیشنهادی به افراد فروخته خواهد شد؛ فلذا قیمت‌ مشخصی فعلا ندارد) مشخص نیست.  ایسنا 

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها