رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 631274

۳۹ درصد از کل بیکاران کشور تحصیلات دانشگاهی دارند

ساعت 24 - در زمستان ۱۴۰۲ سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران ۳۹.۰ درصد بوده است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل۱.۸درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مطابق آمار ارائه شده از چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در زمستان 1402, بررسی نرخ بیکاری جمعیت 15ساله و بیشتر فارغ التحصیلان آموزش عالی، نشان می‌دهد11.6درصد از جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده‌اند. این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیش تر بوده است. بررسی روند تغییرات این نرخ حاکی از کاهش1.2 درصدی در زمستان 1402 نسبت به فصل مشابه سال قبل است.

در زمستان 1402 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 39.0 درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل1.8درصد افزایش داشته است.

در زمستان 1402 سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان27.8درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل0.4درصد افزایش یافته است.

به گزارش تسنیم، از آنجایی که بحث بازار کار فارغ التحصیلان حائز اهمیت است, بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی 3قفله شده و نبود شغل حتی به مقطع دکترا هم رسیده تا جایی که برخی برای نجات خود از بیکاری مجبور شده‌اند به مشاغلی رو بیاورند که هیچ نسبتی با تحصیلات آن‌ها ندارد. محمود کریمی بیرانوند, معاون اشتغال وزارت کار گفته است: نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان با وجود روند کاهشی در چند فصل اخیر همچنان مطلوب نیست. امیدواریم که فاصله این نرخ از نرخ بیکاری کل را در سال 1403به کمتر از 2درصد برسانیم.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها