رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 631278

نقش پنهان روسیه در حمله‌های اسراییل به ایران

ساعت 24 - یورش برخلاف مقررات جهانی از سوی اسراییل به محل کنسولگری ایران در دمشق- پایتخت سوریه – واکنش‌های جهانی و داخلی گسترده‌ای را برانگیخته است. بیشتر تحلیلگران سیاسی و خاورمیانه باور دارند راهبرد اسراییل در این دست از یورش‌ها کشاندن ایران به جنگ گسترده است. شماری از تحلیلگران رد پای روسیه را در حمله‌های پرشمار اسراییل به ایران منتفی نمی‌دانند.

 تحلیلگران ایرانی اما باور دارند ایران می‌تواند با صبر بیشتر به این دام نیفتد. صادق ملکی یکی از این تحلیلگران است که در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد: ورود به جنگ آسان و خروج از آن سخت است. به نظر می‌رسد طرف اسرائیلی به امید کشاندن ایران و گسترش دامنه جنگ غزه بدین حمله دست زده تا محاسبات خود در همراه کردن آمریکا و..‌. در حمله به ایران کامیاب شود.

او یادآور می‌شود اگرچه عدم واکنش در خور در قبال خباثت و جنایت تل آویو بسیار دشوار و تلخ‌کننده کام و موجب آزردگی خاطر است، اما حکمرانی بر پهنه ایران در زمانه‌ای حساس، ایجاب می‌کند در لحظات بحرانی و سرنوشت‌ساز نه از دریچه احساس، بلکه با دیده باز و عقلانیت تصمیم‌گیری کنیم‌.

در کنار تشریک مساعی غیرعلنی امریکا با این حمله، به نظر می‌رسد درگیری اسرائیل و ایران فارغ از سودی که برای تل آویو دارد، برای روسیه نیز خالی از سود نباشد‌. آتش بس و عدم تحقق کامل اهداف اسرائیل در قبال بحران غزه می‌تواند مجددا توجه‌ها را متوجه جنگ روسیه علیه اوکراین کند.

در حالی که روس‌ها در ماه‌های اخیر پیشروی خوبی در جبهه جنگ داشتند، تنفس حاصله از آتش بس و احتمال تدوام آن، می‌تواند نوار پیروزی‌های روسیه را قطع کند و مسیر اوکراین را برای مسکو باتلاقی کند. عبور آسان پهپادها و موشک‌های اسرائیل از چتر امنیتی روسیه این سوال را ایجاد می‌کند که آیا تل آویو و مسکو در پیمانی نانوشته درصدد هستند با وارد کردن ایران به جنگ از یک سو تکلیف تل آویو در مواجه با آنچه شر با ایران احساس می‌کند، روشن شود و از سوی دیگر فرصت درگیری تهران و تل آویو برای روسیه فضای حیاتی برای پیشروی در اوکراین ایجاد کند. نکته مهم آن‌که درک معادلات و محاسبات بحران غزه بدون توجه به جنگ روسیه و اوکراین راهی به خطاست و می‌تواند ما را به سوی ساده‌سازی در تحلیل سوق دهد‌.

به نظر می‌رسد در اوج احساسات برانگیخته شده، گریز از دام دشمن، علی‌رغم فضای داخلی و نگاه بیرونی عین عقلانیت است. امروز برای ایران فصل جنگ نیست و فردا برای تلافی و انتقام دیر نیست. جنگ را می‌توان به زمان و مکانی موکول کرد که نتایج آن برد و منطبق بر کمترین هزینه باشد. ماشه را نه به تحریک بلکه به تحقیق و به موقع باید چکاند.

نکته آخر آن که با توجه به ضربات اسرائیل و با مد نظر قرار دادن مجموعه شرایط داخلی و خارجی به نظر می‌رسد تا دیر نشده است‌، باید برای تجدید نظر در بسیاری از سیاست‌ها به طور جدی اندیشید و گام‌های لازم را برای اصلاحات برداشت‌. پرداختن، اولویت قائل شدن و بازسازی عمق استراتژیک در داخل مهمترین گام در مسیر باز تعریفی سیاست‌ها می‌تواند باشد.

نظرات کاربران
  • امیر
     - ۱ هفته پیش

    شما بهتر نیست بجای انحراف افکار عمومی از آمریکا و اسرائیل و دیگر کشورهای اروپای به کنسولگری ایران زحمت بی فایده را می کشید ساعت بیست و چهار ،ارباب را می خواهی دور کنی از این اتفاق پای روسیه را می کشید وسط 😁😁😁😁

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها