رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 631315

اصول انتخاب پمپ آب

پمپ ها از منابع انرژی گوناگونی استفاده می‌کنند. که پمپ ها با کارکرد دستی، برقی، موتورهای درون سوز و نیروی باد را شامل می‌شود.

همانگونه که اطلاع دارید پمپ آب یکی از مهم ترین اجزای ساختمان می‌باشد. که در انتخاب آن میبایست دقت زیادی به خرج دهید، برای انتخاب پمپ آب اصول مهمی وجود دارند که همواره افراد با رعایت این اصول در تلاش جهت خرید بهترین پمپ آب میباشند. پمپ آب در صنایع گوناگون کاربردهای متفاوت و فراوانی دارد.

پمپ ها از منابع انرژی گوناگونی استفاده می‌کنند. که پمپ ها با کارکرد دستی، برقی، موتورهای درون سوز و نیروی باد را شامل می‌شود. پمپ ها دارای اندازه‌های متفاوتی هستند که از اندازه میکروسکوپی برای کارهای پزشکی تا پمپ‌های بزرگ صنعتی را شامل می‌شود.

اصول انتخاب پمپ آب 

پیش از انتخاب پمپ میبایست به نوع، ماهیت و ویژگی‌های شیمیایی مایع قابل انتقال مانند آب آشامیدنی، آب کشاورزی، فاضلاب شهری، فاضلاب صنعتی، مواد شیمیایی، مواد سوختنی، پساب‌های صنعتی توجه داشته باشید.

همچنین مشخصات فیزیکی مایع قابل انتقال مانند دمای کاری و محدود درجه حرارت، مقدار گرانروی یا ویسکوزیته، مقدار املاح و ذرات جامد، ظرفیت و میزان آبدهی، هد یا ارتفاع آبدهی را نیز میبایست در نظر داشته باشید.

در انتخاب پمپ آب خانگی، همچنین میبایست این مسئله را در نظر داشته باشید که فشار آب یکی از حائز اهمیت ترین فاکتور هایی می‌باشد که لازم است در ابتدای کار مورد بررسی قرار بگیرد، از آنجا که در امور خانگی فشار آب بسیار اهمیت دارد، انتخاب پمپ آب خانگی مناسب از بین انواع گسترده‌ای که وجود دارد همواره کاری سخت و گیج کننده‌ای خواهد بود، ما در اینجا راهنمای خرید پمپ آب خانگی را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم تا بتوانید به راحتی اقدام به انتخاب پمپ آب خانگی کنید.

انتخاب پمپ آب خانگی

همانطور که بالاتر نیز ذکر شد جهت انتخاب پمپ آب خانگی اصول و قواعدی وجود دارد که با رعایت این اصول و در نظر گرفتن این قواعد میتوانید بهترین پمپ آب خانگی را به آسانی تهیه نمایید.

یکی دیگر از اصول انتخاب پمپ اب خانگی قدرت فشار این پمپ می‌باشد، در قسمت‌های بالایی شیوه محاسبه کردن فشار پمپ آب را برای شما عزیزان آورده ایم که از طریق استفاده از این فرمول سریع، میتوانید فشار پمپ آب خانگی خود را محاسبه کنید.

با به دست آوردن مقدار ارتفاع و دبی به آسانی با توجه به نمودار و یا جدول مربوط به پمپ ها، می‌توان پمپ مورد نیاز خود را انتخاب کرد. در اصل محاسباتی به منظور به دست آوردن میزان قدرت و یا توان پمپ آب انجام نمی دهیم. تنها از روی ارتفاع و دبی مورد نیاز می‌توان پمپ با قدرت مشخص را پیدا کرد.

ساده ترین روش انتخاب پمپ آب خانگی

جهت انتخاب پمپ آب خانگی مناسب برای منزل مسکونی، آپارتمان یا ویلا ساده ترین روش، این است که ابتدا دو مولفه مهم محاسبه شود. این دو مولفه مهم عبارتند از:

 • فشار پمپ آب
 • بازدهی پمپ آب

راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی

در حال حاضر با افزایش بیش از حد جمعیت شهرها و رونق گرفتن ساخت انواع مجتمع و برج‌های مسکونی، تامین آب لازم برای کلیه واحدها بخصوص واحد‌های مستقر در طبقات بالاتر یک امر اجتناب ناپذیر گردیده است. بنابراین به منظور تامین فشار و دبی آب مصرفی از انواع پمپ سانتریفیوژ تک پروانه، پمپ سانتریفیوژ دو پروانه و پمپ سانتریفیوژ چند پروانه و همچنین انواع بوسترپمپ‌های دو و چند پمپه استفاده می‌گردد.

پمپ آب یا پمپ آب خانگی، پمپی میباشد که در امور خانگی به منظور تقویت فشار آب خانگی استفاده می‌شود. جهت افزایش فشار آب خانگی از پمپ‌های گوناگونی می‌توان استفاده کرد که پمپ آب جتی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

جهت شروع روند انتخاب درست یک پمپ آب میبایست این نکات را بدانید:

 1. چه مقدار فشار آب نیاز دارم؟
 2. چه مقدارآب مصرف می‌کنم؟
 3. نوع و ساختار پمپ. مثال: چدن یا استیل
 4. نوع ست کنترل

پمپ آب برای ساختمان 4 طبقه

همانگونه که تا الان متوجه شدید. پمپ آب برای ساختمان 4 طبقه سیستم‌های پمپ آبی از سال ۱۹۸۴ تولید می شوند و طیف گسترده‌ای از انواع آن ارائه می‌شود.

در انتخاب یک پمپ آب مناسب بسیاری از ملاحظات را میبایست در نظر گرفت. مانند این که آیا به یک پمپ تشدید کننده هیدرولیک نیاز دارید یا یک پمپ ساده، ارزان و قدرتمندتر. در اینجا سعی می‌کنیم به شما در مورد خرید آگاهانه کمک کنیم.

در این بخش انواع پمپ‌های مناسب برای ساختمان 4 طبقه را میتوانید مشاهده کنید.

 • بوستر پمپ ساختمان ۴ طبقه
 • پمپ جتی ساختمان ۴ طبقه
 • پمپ سانتریفیوژ ساختمان ۴ طبقه
 • پمپ بشقابی ساختمان ۴ طبقه
 • پمپ ساختمان ۴ طبقه با مخزن انبساط
 • پمپ ساختمان ۴ طبقه با کلید اتوماتیک

به طور معمول انتخاب و خرید پمپ آب با توجه با تنوع انواع پمپ آب کار سختی است و همواره سوالاتی را در ذهن خریدار ایجاد می‌کند.

به طور مثال کدام یک بیشترین کارایی را دارد؟ کدام برند بهترین و مناسب ترین انتخاب می‌باشد؟ همیشه باید مواردی را مد نظر قرار داد که افزون براینکه از لحاظ اقتصادی خرید مقرون به صرفه‌ای باشد کیفیت بالایی نیز داشته باشد و همچنین از بیشترین کارایی نیز برخوردار باشد، پس پیش از خرید پمپ آب خانگی و پمپ آب برای ساختمان 5 طبقه مواردی را باید مد نظر داشته باشید مانند:

 • عملکرد پمپ
 • تعداد طبقات آپارتمان
 • تعداد واحد
 • متراژ خانه (متراژ لوله کشی ساختمان)
 • میزان مصرف
 • تعداد شیرهای ساختمان

چرا پمپ آب جتی؟

اگر قصد داشته باشید آب را از تانکر یا چاه یا منابع آبی دیگر (که نیاز به مکش و بالا کشیدن آب دارند) بیرون بکشید پمپ آب جتی برای شما مناسب است. پمپ جت همچنین خود مکش میباشد. هر چه پمپ آب به عمق بیشتری برود، آب کمتری را می‌کشد.

چرا پمپ آب طبقاتی؟

وقتی پمپ شما یک هد مثبت فشار دارید، پمپ آب طبقاتی بهترین گزینه است. این نوع پمپ اکثرا غیر خود مکش است. در نتیجه وقتی منبع آب شما بالای سطح زمین قرار داشته باشد ودر زیر منبع لوله ی تخلیه باشد و پمپ هم در کف منبع باشد، فشار هد مثبت میباشد و برای پمپ آب طبقاتی بسیار مناسب است.

بوستر پمپ آب

بوستر پمپ آب، دو یا چند پمپ آب را شامل میشود. که به منظور افزایش یا حفظ فشار و میزان راندمان آب کاربرد دارد. این دستگاه‌ها اکثرا در سیستم هایی استفاده می‌شود که جریان آب به شکل ناپایدار و متغیر است. زمانی که درخواست آب کم است، بوستر پمپ آب به شکل آماده به کار باقی می ماند و اگر افزایش تقاضا بوستر پمپ فعال شده و فشار لازم به منظور تامین آب مورد نیاز را افزایش می‌دهد.

به صورت کلی جهت تامین فشار مطلوب در شبکه آب مصرفی در داخل ساختمان‌های مرتفع از سیستم‌های زیر استفاده می‌شود:

 • بوستر پمپ
 • منبع تحت فشار
 • پمپ دور متغیر
 • مخزن ثقلی یا منبع ذخیره

بوستر پمپ ها به طور معمول شامل دو یا چند پمپ، مخزن و دستگاه کنترل هستند. و همانگونه که ذکر شد، به صورت کلی بوستر پمپ ها به منظور حفظ فشار آب کافی در مناطق کم فشار، ساختمان‌های بلند و محل‌هایی که فشار آب در آن متغیر است، طراحی شده‌اند.

در تمامی سیستم‌های فوق، مخزنی جهت ذخیره آب و تغذیه ایستگاه پمپاژ در نظر گرفته می‌شود. این مخزن بوسیله یک انشعاب با قطر مناسب از لوله اصلی آب شهری و به شکل خودکار از طریق فلوتر تغذیه می‌شود.

انواع سیستم‌های تقویت فشار آب

به طور کلی جهت تامین فشار مطلوب در شبکه آب مصرفی در داخل ساختمان‌های مرتفع از سیستم‌های زیر استفاده می‌شود:

 • مخزن ثقلی
 • بوستر پمپ
 • تانک فشار
 • پمپ با دور متغیر

در تمامی سیستم‌های فوق، یک مخزن به منظور ذخیره آب و تغذیه ایستگاه پمپاژ در نظر گرفته می‌شود. این مخزن بوسیله یک انشعاب با قطر مناسب از لوله اصلی آب شهری و به شکل اتوماتیک از طریق فلوتر تغذیه می‌شود.

مزایای سیستم بوستر پمپ

در طراحی تاسیسات مکانیکی یک پروژه، همچون شبکه آبرسانی، فاضلاب و سیستم سرمایش و گرمایش، آن چیزی که از همه مهمتر و پیچیده تر میباشد، انتخاب سیستم تامین فشار مناسب برای شبکه آبرسانی و آتش نشانی ساختمان مورد نظر میباشد. به شکلی که از جهات فنی، اقتصادی، سهولت راهبری، نگهداری آتی و شرایط خاص موجود در ساختمان، بهترین شرایط را داشته باشد.

مزیت‌های سیستم بوستر پمپ در سیستم‌های آبرسانی عبارتند از:

 • حذف ضربات هیدرولیکی
 • قابلیت حمل و نصب آسان
 • قابلیت سرویس در حین کار
 • وجود سیستم‌های گوناگون محافظت الکترونیک
 • صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی
 • آبدهی بسیار پایین تا بسیار بالا
 • فشار ثابت در تمام شبکه

توضیح اینکه در بوستر پمپ هر پمپ می‌تواند به شکل جدا از سایر پمپ ها به شکل اتوماتیک یا دستی وارد مدار شده یا از مدار خارج شود. در این شرایط اگر یکی از پمپ ها نیاز به تعمیر پیدا کند می‌توان با خاموش نمودن پمپ مورد نظر، آن را از مدار خارج کنیم و با بستن شیر فلکه‌های مربوطه آن را تعمیر کنیم به صورتی که سایر پمپ‌های سیستم به کار خود ادامه دهند.

منبع انرژی بوستر پمپ آب

بوستر پمپ ها با موتور الکتریکی یا هیدرولیکی با فشار هوای کم یا زیاد کار می‌کنند.

انواع بوستر پمپ آب

در ادامه جهت کسب اطلاعات بیشتر انواع بوستر پمپ آبرسانی را ذکر میکنیم.

به طور کلی می‌توان بوستر پمپ ها را به شکل زیر دسته بندی کرد:

 • بوستر پمپ خانگی
 • بوستر پمپ صنعتی
 • بوستر پمپ آتشنشانی

اگر بخواهیم بوستر پمپ ها را بر اساس عملکرد گروه بندی کنیم دو دسته زیر را خواهیم داشت:

 • بوسترپمپ آبرسانی
 • بوستر پمپ آتشنشانی

افزون بر این دسته بندی‌ها، می‌توان بر اساس ساختار عملکرد و از نقطه نظر کنترل فشار آب نیز بوستر پمپ ها را به شکل زیر گروه بندی کرد.

 • بوستر پمپ دور ثابت
 • بوستر پمپ دور متغیر

دسته بندی بر اساس تعداد پمپ:

 • بوستر پمپ تک پمپ
 • بوستر پمپ دو پمپ

محاسبه قدرت پمپ آب

جهت محاسبه قدرت پمپ آب میبایست از فرمول زیر استفاده کنید:

برای اطلاع از قدرت پمپ آب سطح آب را در مخزن پایه بررسی کنید. این مخزن است که آب را برای پمپ تامین می‌کند. سطح آب در مخزن برابر با سطح آب لوله میباشد، اگر از یک چاه، آب پمپاژ کنید، یا عمق را به شکل مستقیم اندازه گیری کنید، و یا میزان سطح آب در منطقه خود( در این زمان از سال) را تخمین بزنید. سازمان‌های دولتی همچون USGS اغلب می‌توانند این اطلاعات را ارائه دهند. مخزن نهایی را خالی کنید. مخزن نهایی در اصل دومین مخزنی است که آب جابه جا شده را از مخزن اصلی پمپاژ میکند. اطمینان حاصل کنید که این مخزن خالی است و به پمپ آب درست متصل شده است.

بهترین پمپ آب برای آپارتمان پمپ آبی می‌باشد که متناسب با طبقات آپارتمان فشار آب خوبی را ارائه دهد.

الزامات انتخاب یک پمپ آب مناسب برای برج‌های مرتفع

انتخاب پمپ آب مناسب برج‌های بلند و مرتفع همواره یک مسئله بزرگ برای مهندسین بوده و می‌باشد. در اصل انتخاب یک پمپ آب مناسب، که توانایی ارسال آب به بالاترین نقطه در یک آسمان خراش را داشته باشد، کار ساده‌ای نیست. بدیهی است که وجود یک پمپ در این ساختمان‌ها یک امر واجب و ضروری میباشد اما مسئله اینجاست که چه نوع پمپی مناسب می‌باشد؟

یک مهندس ساختمان، برای انتخاب پمپ، میبایست طیف گسترده‌ای از پمپ ها و مدل‌ها را در نظر داشته باشد و کاربرد‌های آنان را مقایسه کند.

همچون سایر موارد، دانستن هد و دبی پمپ، در اینجا نیز همواره امری لازم و ضروری بوده است. یک ساختمان دو طبقه با 8 الی 12 متر، بوسیله فشار معمولی خط لوله آب، تامین می‌شود. اما هرچیزی که بالاتر از ساختمان دو طبقه باشد، با فشار استاندارد خط لوله، تامین نشده و میبایست بوسیله سیستم آبرسانی پمپ و مخازن آب تقویت گردد.

در زمان قدیم روال بر این بود که از یک پمپ و منبع ذخیره استفاده می شد. که آن‌ها را در پشت بام قرار می‌دادند و با کمک نیروی جاذبه، آب را به طبقات جابجا می‌کردند. اما در حال حاضر از سیستم‌های پیش ساخته‌ای به اسم بوستر پمپ استفاده می‌گردد. که پمپ و دیگر تجهیزات استخری بر روی شاسی نصب شده و بدون لغزش، قادر به فعالیت هستند. ساخت بوستر پمپ ها، با توجه به احتیاج ساختمان و فضای اختصاص داده شده، به افراد کمک می‌کند که مطابق با خواسته‌ها، پکیج را سفارش دهند. در این بین سیستم هایی وجود دارند که با متغیر کردن سرعت، مصرف انرژی را به کمترین میزان می‌رسانند.

از جمله پمپ‌های قابل استفاده در بوستر پمپ ها، پمپ‌های طبقاتی هستند که با توجه به نیاز ساختمان از پمپ‌های طبقاتی افقی و یا عمودی استفاده می‌گردد.

معروف ترین پمپ طبقاتی عمودی در برند ابارا سری EVM می‌باشد که از جنس استنلس استیل بوده و در دونوع تک فاز و سه فاز ارائه می‌شود. می‌توان این سری از پمپها را در دسته بندی پمپ بی صدا و پمپ بدون لرزش قرار دارد.

پمپ طبقاتی تمام استیل عمودی Ebara مدل EVM

پمپ طبقاتی عمودی استیل ابارا مدل EVM یکی از انواع پمپ هاب طبقاتی عمودی از جنس استیل می‌باشد. این پمپ به دو صورت تک فاز و سه فاز تولید شده که هد 50 تا 140 متر، دمای سیال از 15- تا 120 درجه سانتیگراد می‌باشد.

پمپ طبقاتی استیل عمودی ابارا مدل EVMS

الکتروپمپ طبقاتی فشار قوی ابارا EVMS که از انواع پمپ هاب طبقاتی عمودی از می‌باشد که توان الکتروموتور آن از 0.37 تا 37 کیلووات است.

پمپ آب خانگی ابارا

پمپ آب ابارا در سری‌های مختلفی مثل PRA، CMA،CDA، AGA تولید شده است.

از مشخصه‌های این پمپ ها که سبب فروش بالای آن‌ها شده است می‌توان به ابعاد کوچک و جابجایی و نصب آسان اشاره کرد. در کنار این خصوصیات قیمت پمپ آب خانگی ابارا بسیار مناسب است.

توان پمپ خانگی ابارا سری از 0.5 تا 3 اسب بخار می‌باشد. که توان نیم اسب آن در امور ساختمانی و مسکونی بیشتر استفاده می‌شود.

جنس پروانه و بدنه پمپ آب خانگی ابارا به ترتیب از برنج و چدن می‌باشد. همچنین بعضی سری‌ها مثل سری‌های PRA توانایی تحمل فشار تا 12 بار را دارند.

ویژگی‌های اصلی پمپ اب ابارا

موتور پر قدرت این پمپ این توانایی را دارد تا 20 ساعت در شبانه روز کار کند. این پمپ یک خنک کننده با راندمان بالا دارد و موتور آن دارای حفاظت در مقابل گرما و اضافه بار است. این پمپ قابلیت نگهداری با هزینه‌های پایین را دارد.

پروانه ورتکس نیمه باز این پمپ سبب جلوگیری از اشباع شدن و مسدود شدن پمپ می‌شود. زمانی که در سیال مورد استفاده آن مواد رشته‌ای و الیافی وجود داشته باشد. این پمپ می‌تواند ذرات جامد تا اندازه ی ¼ 2 اینچ را خرد کند و عبور دهد.

این پمپ‌ها علاوه بر آببندی خود یک محفظه روغن نیز دارد که موجب عمر طولانی‌تر و هزینه‌های تعمیر و نگهداری پایین‌تر پمپ آب می‌شود. نصب و راه‌اندازی این پمپ می‌تواند روی ریل باشد که لغزنده است و سبب می‌شود نصب، تعمیر و نگهداری آن به آسانی انجام پذیرد. (‌البته تنها در مورد فضاهای کوچک امکان پذیر است)

کاربردهای این پمپ جهت آب، فاضلاب، زه کشی و آب گرم مناسب است. طراحی پروانه نیمه باز ورتکس این پمپ سبب می‌شود که گزینه بسیار مناسبی جهت فاضلاب عفونی، کارخانه‌های نساجی و پشم، فرآورده‌های غذایی، کارخانه لبنیات و چرم و….باشد.

نمایندگی پمپ آب ابارا در تهران

گروه مستر، معتبرترین نمایندگی پمپ آب ابارا در تهران است. ما در گروه مستر پمپ، ارائه کننده بهترین پمپ ها خارجی و ایرانی با ضمانت فروش هستیم.

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها